Аминдер. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пәні: Химия Сабақ жоспары | ||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Кәсіби даму мақсатының тақырыбы: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Аминдер | |||||||
|
| |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу 11.5.1.2 амммиактың және аминдердің құрылысын салыстыру | |||||||
Сабақ мақсаттары | - аминдерді жіктеу - аминдерге халықаралық жүйелеу номенклатурасы бойынша атау беру - аммиактың және аминдердің құрылысын салыстыру | |||||||
Жетістік критерийлері | Оқушыларды бағалауда олардың сабаққа қатысуы есепке алынып, бағаланады | |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Функционалды топ Біріншілік аминдер Екіншілік аминдер Үшіншілік аминдер Ковалентті байланыс Алкил тобы Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ұзын тізбекті алкандағы көміртек атомдарына реттік сан қою; Азот атомымен байланысқан әр алкил топты атау N–алкил тобы; Алфавит бойынша алкил топтарды қою және амин деп жалғау. | |||||||
Құндылықтарды дамыту | Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы: Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады. Ынтымақтастық. Сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда, берілген тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика – молекланың 3Д проекцисын сызу арқылы | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға презентациялар көрсетіледі, онда сабақ барысы көрсетіліп барылады. Сабақты бекіту кезінде тапсырмалар беріледі. | |||||||
Бастапқы білім |
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-5мин | Оқыту мақсатымен таныстыру және оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау. Азот атомының құрылысын еске түсіру. Аммиактың құрылысын еске түсіру Алкил тобы –радикалы ұғымын еске түсіру | ||||
Сабақтың ортасы 6-14 мин | Мұғалімнің түсіндіруі: Аминдерге анықтама беру, жіктелуімен таныстыру және ИЮПАК жүйесі бойынша атау беру ережесін түсіндіру. Қалыптастырушы бағалау( жұмыс парағы) «жасыл қалам» арқылы өз-өзін бағалау
b) A және D қосылыстарын атаңыз 3. Амин CH3CH2CH2NH2 біріншілік, екіншілік және үшіншілік аминдер болады Осы қосылыстың үш изомерінің құрылымдық формуласын сызыңыз. Біріншілік, екіншілік және үшіншілік деп белгілеңіз. Оқушылардың жұптық жұмысы Лабораторлық жұмыс №4 «Аммиактың және аминнің моделін құрастыру" Аммиак және метиламиннің құрылысын салыстырып, ұқсастығын және ерекшілігін берілген диаграммаға толтыру қажет. Дескриптор бойынша өзара бағалау жасау Дескриптор: 1. байланыс түрін көрсету2. Льюс диаграммасын сызу (электрондық формуласын)3. гибридтену түрін көрсету 4. молекула пішінін көрсету5. ұқсастығын жазу6. айырмашылығын жазу | ||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Рефлексия Мен аминнің анықтамасын бере аламын Мен ИЮПАК жүйесі бойынша аминдерді атай аламын Мен амммиактың және аминнің құрылыстарын салыстыра аламын | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Барлық оқушылар: Амин класымен танысады, аммиактың туындысы ретінде түсінеді, қарапайым аминдерге атау бере алады. Көптеген оқушылар: Аминдерге атау бере алады және жіктей алады Кейбір оқушылар: Аммиактың және аминдердің құрылысын салыстыра алады, гибридтенуін, молекула пішінін, 3Д –моделін сала алады т.б. |
| Денсаулық сақтау мақсатында 20 минуттан кейін көзді демалдыру физминуткасы (1 мин) ұйымдастыра алады | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?