Бензол және оның гомологтарын алу. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

11.4А Ароматты қосылыстар қатары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бензол және оның гомологтарын алу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- бензол және оның гомологтарының алу реакцияларын білу

Көпшілігі:

- бензол мен оның гомологтарын алуға арналған реагенттерді таңдай білу

- тапсырмаларды шешу үшін бенол және гомологтарының алыну реакциясын қолдана алу

Кейбір оқушылар:

- зерттелмеген бензол гомологтарының өндірісін болжау

Бағалау критерийлері

бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын біледі

бензол мен оның гомологтарын алуға арналған реагенттерді таңдай біледі

тапсырмаларды шешу үшін бенол және гомологтарының алыну реакциясын қолдана алады

зерттелмеген бензол гомологтарының өндірісін болжай алады

Тілдік мақсат

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бензолдың құрылымы бірегей, себебі ...

… үшін себебі қандай? / … қалай түсіндірер едіңіз?

… себебі./Бір … … неліктен екенінің себебі

Қалай ойлайсыз?

Менің ойымша/пайымдауымша …

Сіз келсісесіз/келіспейсіз?

Құндылықтарды дарыту

Сыни ойлауды дамыту, топта қарым-қатынас жасай алу, бірін-бірі құрметтеу, өздігінен жұмыс жасау, өзін-өзі жетілдіру, уақытты тиімді пайдалануды дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Физика

Бастапқы білім

11.1A Атом құрылысы

11.1C байланыс

11.2A Органикалық химияға кіріспе

11.2B Энергетика

12.1D Органикалық қосылыстардың номенклатурасы және изомериясы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

4-10 мин

11-25 мин

26 – 31 мин

32-37

Ұйымдастыру кезеңі

Cтартер

1. Органикалық қосылыстардың формуласын анықтаңыз:

I топ

II топ

III топ

Салыстырмалы тығыздығы

Алканның азот бойынша 3,071

Циклоалканның сутек бойынша 42

Алкиннің оттек бойынша 0,8125

Көмірсутектердің формуласы

Мұғалім бағалауы

Өзін-өзі бағалау (оқушылар слайд бойынша өздерін тексереді)

I топ

II топ

III топ

Салыстырмалы тығыздығы

Сn Н2n+2

МrХНУ)=3,071 • 28=86

n=6 C6H14

(гексан)

Сn Н2n

МrХНУ)=42 •2=84

n=6 C6H12

(циклогексан)

Сn Н2n-2

МrХНУ)=32 •0,8125=26

n=2 С2Н2

(ацетилен)

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатымен танысу

Ароматты көмірсутектерді алу

I Слайд бойынша жұмыс. Оқушылар дәптерге жазады.

1 Тас көмір: тас көмірді кокстеу арқылы тас көмір шайыры алынады, одан бензол, толуол, ксилол, нафталин және басқа да органикалық қосылыстарды бөліп алуға болады.

2 Мұнай. Мұнайды фракциялап, айдап алады:

а) Сәйкес алкандарды өршіткі қатысында ароматтап дегидрлегенде (риформинг), бензол және оның туындылары түзіледі:

ә) циклоалкандарды дегидрлеу

3) Бензол гомологтарын өршіткі (сусыз алюминий хлориді немесе темір (+3) бромиді) қатысында алкилдеу:

Реакция ФриделяКрафтса

4) Алкиндерді белсендірілген көмір қатысында бензол алынады ( Зелинский реакциясы):

Бензолды зертханада алу реакциясы:

а) бензой қышқылы және кальций оксиді

С6Н5СООН + СаО → СаСО3 + С6Н6

ә) натрий бензоаты және натрий гидроксиді

С6Н5СООNa + NaOH → Na2СО3 + С6Н6

Бейнебаян көру

II Тақырыпты бекіту:

Топпен жұмыс: 3 топқа бөлу.

Метилбензол алу реакциясы теңдеуін құрастыру (2а, 3, 4 әдістері)

Бағалау критерийлері:

1. Сәйкес циклоалканнан метилбензол алу үшін теңдеу құрыңыз

2. Бензол мен сәйкес галогеналканнан метилбензол алу үшін теңдеу құрыңыз

3. Сәйкес алкиннен метилбензол алу үшін теңдеу құрыңыз

Топтардың бір-бірін бағалауы

Слайд бойынша топ мүшелерінің өз-өздерін бағалауы

Сабақ қорытындысын шығару. Оқу мақсатына оралу.

слайдтар

Таратпа материал

Сабақтың соңы

38-40 мин

Үй тапсырмасын беру.

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?