Бензол құрылымы және тұрақтылық. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар/ сабақ жоспары

Theme: 11.4.2.14 бензол молекуласындағы байланыс энергиясын электрондардың делокализациясы тұрғысынан түсіндіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалім: Mr Raja және Мугалбекова А.Т.

сынып:

қатысқаны:

қатыспағаны:

Тақырыбы

Бензол құрылымы және тұрақтылық

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

- бензолдың қосымша тұрақтылығын түсіндіре білу

- бензолдың құрылымын түсіндіру және сипаттай алу

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Кекуле құрылымына қатысты шектеулерді көрсетіңіз
  • Диаграммалар көмегімен бензолдың құрылымын түсіндіріңіз
  • Энергетикалық профиль диаграммасы арқылы бензолмен алынған қосымша тұрақтылықты түсіндіріңіз

Пән аралық байланыс

Биология

Құндылықтар

Сабақ студенттер мен оқытушылар арасында, сонымен қатар студенттердің өздері арасындағы қарым-қатынас дағдыларын дамыту және басқа адамдардың пікірлерін құрметтеу үшін кеңейтілген талқылауды қамтиды.

Ынтымақтастық-студенттер тәжірибені өткізуде бірге жұмыс істейді

Өмір бойы оқитын студенттер практикалық жолмен білім алуға қатысады.

Тілдік мақсаттар

Тақырыптық лексика мен терминология

Бензол гибрид, будандастыру, делокализ (d), электрофиль, электрофиль (реакция), қосу, алмастыру, карбокс, ациляция, алкилдеу хош иісті, pi электронды жүйесі,тарту, қайтару

Алдыңғы білім

Органикалық химияға және хош иісті қосылыстардың номенклатурасына кіріспе.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс әрекеттер

Мұғалім

3 минут

Сәлемдесу: әңгімелесу

Мақсаты: Оқушылардың эмоционалды-психологиялық байланысы

Іс-әрекеті: Оқушылар бір-біріне жұптасып тұрып тұрады. Оқытушылар студенттерге үнсіз орындау керек бірнеше нұсқаулар береді:

• Қолмен сәлем айтыңыз

• Қолмен күресу

• Қолдарыңызбен татулық орнатыңыз

• Қолдарыңызбен экспресс

• Қолды аяйды

• қуанышты білдіріңіз

• Сәттілік тілеймін

• Қолдарыңызбен қоштасыңыз

Талқылау: Оқушылардан осы жаттығудың мақсаты туралы сұрау

Оқушылар дене қимылдары арқылы бір-бірімен амандасады.

2 минут

20 минут

10 минут

10 минут

5 минут

Сабақтың мақсаттарын оқу

Мұғалім бензолдың тұрақтылығымен байланысты термодинамикалық дәлелдерді энергетикалық профиль диаграммасы арқылы түсіндіреді

Гибридтену есіңізде ме?

Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөледі. Әр топқа гибридтену жайлы оқу үшін оқулық беріледі.

1-топ – sp3

2-топ – sp2

3-топ - sp

Әр топ гибрид түрлеріне сәйкес молекулалардың орбитальдарын салады.

Содан кейін олар тапқан нәтижелерін сыныпқа баяндайды.

Мұғалім бензолдағы көміртектің sp2 гибридизациясын және электрондардың делокализациясын қорытындылайды

Сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерін оқушылардың рефлексиясы және шолуы

Сабақтың мақсаттарын оқу.

Студенттер маңызды ойларды өздерінің дәптерлеріне көшіреді

Оқушылар оқулықтарға сілтеме жасап, өздеріне тапсырылған постерлерін жасайды

Студенттер маңызды мәліметтерді өздерінің дәптерлеріне жазып алады

Сабақ мақсаттары туралы студенттер өздігінен рефлексия жасайды

PowerPoint

1 слайд

дәптер

PowerPoint

2-7 слайд

дәптер

постер

оқулық

PowerPoint

16-21 слайд

дәптер

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қарсы шығуды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Саралау осы сабақта көп болады.

Аралас қабілеттерге арналған отыру жоспары қолданылады

Әлсіз студенттерге жеке көңіл бөлінеді

Топтар аралас қабілеттерге ие болады

Белсенді іс әрекет арқылы

Сұрақ-жауап арқылы

Оларды жоғары тәртіппен ойлауға ықпал ету арқылы

Студенттер химия зертханасында қауіпсіздік ережелері туралы үнемі ескертіліп отырады.

Зертханалық жұмыс

Рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар OМ-на қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған саралау жақсы жұмыс жасады ма?

Мен уақытты ұстандым ба? Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе өте жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсені жақсарту керек (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?