Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. Зертханалық тәжірибе №11 «Йод ерітіндісінің крахмалға әсері». Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары


Күні

«Бекітемін»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:Орал қаласы ФМБ НЗМ

10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары (10 с)

Күні Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер.

Зертханалық тәжірибе №11

«Йод ерітіндісінің крахмалға әсері»

Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.1.41 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;

10.2.1.42 тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;

10.4.1.12 адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну;

Сабақтың мақсаттары

Бұл сабақта

  • Галогендер ұғымын түсінеді
  • Галогендердің қасиеттерін зерттейді
  • Зертханада хлор сутегін алу тәсілін және оны түтікке, колбаға жинауды білу.Хлор сутегі қасиеттерін сипаттай білу.

Бағалау критерийлері

  • Галогендердің атом құрылысын, конфигурациясын, тотығу дәрежесін сипаттайды;
  • Хлор молекуласының құрылысын нүктелі айқыштар диаграммасы арқылы көрсетеді;
  • Сублимация ұғымын түсінеді, реакцияға бақылау жүргізе алады;
  • Галогендердің жай заттармен реакциялары теңдеуін жазады;
  • Галогендердің күрделі заттармен реакциясы теңдеуін жазады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Оттегі және күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттайды, айырмашылық және ұқсастық қасиеттерін айтады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Аллотропия, аллотроптық модификация/түрөзгеріс, ромбалық, моноклинді, пластикалық күкірт

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Аллотропия – ............ бірнеше ................... зат түзу қабілеті .

Бір элементтің бірнеше жай зат түзу қабілеті ...................... деп аталады.

Аллотропия құбылысы негізделген.. …

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Құрмет
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы білім алу

көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады.

Пән аралық байланыстар

-

АКТ қолдану дағдылары

Bilimland сайты қолданылады, презентация

Бастапқы білім

Атом құрылысы (6.4C, 7.1A)

Зат күйінің өзгерісі (7.1C)

Химиялық реакциялар мысалдары (7.2C)

Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2A)

Формулалар және химиялық реакциялар (8.3A)

Қосылыстардың құрылымдары (9.1B)

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2

2-5

Сыныппен сәлемдесу, оқушыларға сабақта сәттілік тілеу.

Сабақтың тақырыбы мақсаттары айтылады.

Оқушылар тақтаға хлор атом құрылысын сызады (протон, нейтрон, электрон саны, энергетикалық деңгей, конфигурация, графикалық формула, валентілігі)

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

Презентация

5-15 мин

 

15-20 мин

20-27 мин

27-38 мин

  • Жаңа сабақты түсіну

Мақсаты: Галогендер ұғымын түсінеді

Сипаты: (W) (f) «Галогендер» ұғымын енгізіледі, галогендердің жалпы қасиеттерін жазады. (W) Оқушылармен галогендердің физикалық қасиеттерінің өзгеру тенденцияларын талқыланады (агрегаттық күйі,түсі, қайнау температурасы)

Оқушы іс-әрекеті: берілген мәіметтерді жазады, талдайды

Мұғалім іс-әрекеті: Жаңа сабақ бойынша теориялық мәліметтер береді.

Кері байланыс: оқушы-мұғалім

  • Жеке жұмыс

Мақсаты: Хлор молекуласының құрылымын кескіндейді

Сипаты: (I) Оқушыларға «нүктелер мен айшықтар» диаграммасы көмегімен хлор молекуласы құрылымын кескіндеуді және молекулалар моделін жинау ұсынылады.

Оқушы іс-әрекеті: оқушылар тапсырманы жеке орындайды.

Мұғалім іс-әрекеті: бақылаушы

Кері байланыс: оқушы-оқушы

  • Эксперимент

Мақсаты: Галогендердің химиялық қасиеттерін зерттейді

Сипаты: (D) Йод сублимациясын көрсетіледі. Оқушылар назарын йодтың металдық жылтыр сипатына аудару.

Оқушы іс-әрекеті: бақылауларын жазады, сублимация ұғымына түсінік береді.

Мұғалім іс-әрекеті:эксперимент жүргізеді.

Кері байланыс: оқушы-оқушы, оқушы-мұғалім

  • Жеке жұмысы

Мақсаты: Галогендердің химиялық қасиеттерін зерттейді

Сипаты: (I) Оқушыларға хлордың жай заттармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құруды ұсынылады:

а) металдармен (темірмен, мыспен, натриймен); б) бейметалдармен (сутегімен, фосформен).

Оқушылар дәптерге жазуы керек: хлор тікелей тек оттек, көміртек, азот, және асыл газдармен ӘРЕКЕТТЕСПЕЙДІ.

Оқушыларға хлордың күрделі заттармен реакция теңдеулерін құруды ұсынылады:

а) сумен; б) салқын және ыстық сілтімен

Оқушы іс-әрекеті:оқушылар реакция теңдеулерін жазады, теңестіреді, өнімдерін атайды.

Мұғалім іс-әрекеті:бақылайды, бағыттайды, бағалайды

Бағалау: бағалау критерий бойынша бағалау

  • Галогендердің жай заттармен реакциялары теңдеуін жазады

Темір, мыс, натрий металдарымен реакция теңдеулерін жаза алады

Теңдеулерді теңестіреді

Өнімдерді аталуын біледі

  • Галогендердің күрделі заттармен реакциясы теңдеуін жазады

Сумен, салқын және ыстық сілтімен реакция теңдеулерін жаза алады

Теңдеулерді теңестіреді

Өнімдерді аталуын біледі

Презентация

Сабақтың соңы

38-40 мин

Сабаққа қорытынды

Рефлексия: «Синквейн » әдісі

Бірінші жолда- тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)

Екінші жолда- тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)

Үшінші жолда- тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік)

Төртінші жолда- 4 сөзден тұратын бір сөйлем.

Бесінші жолда- тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Галогендердің атом құрылысын, конфигурациясын, тотығу дәрежесін біледі

Хлор молекуласының құрылысын нүктелі айқыштар диаграммасы арқылы көрсетеді

Сублимация ұғымын түсінеді, реакцияға бақылау жүргізе алады

Галогендердің жай заттармен реакциялары теңдеуін жазады

Галогендердің күрделі заттармен реакциясы теңдеуін жазады

Бағалау критерийлері арқылы бағаланады.

Йодты айдау көрсетілімін тек тартпа шкафта, қорғаныс көзілдірігін қолдану арқылы жүргізіңіз.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?