Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы (6с) | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың типі: | Жаңа тақырыпты меңгеру; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.17 металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу; 10.4.1.1 кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | - металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының табиғатта таралуын білу; - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер: - металдар мен бейметалдардың пайыздық құрамын біледі; - табиғи қосылыстардың атауы мен химиялық құрамын біледі; - Қазақстандағы кен орындарын біледі; - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін біледі; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Ауызша немесе жазбаша минералдардың атауын,химиялық құрамын атай алады; Пәндік лексика және терминология: Металдар, бейметалдар, период, топ, радиус, энергия ионизация, тотығу дәрежесі, электртерістілік, кристаллдық торлар, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Эта версия маған ұнайды, өйтккені… Осы тақырып бойынша мен мынындай …… қорытынды жасадым. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар
| Жаһандық азаматтылық : - Сын тұрғысынан ойлау ; - Өз-өзіне деген сенімділік | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, география, биология | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік тақта, ноутбук | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 9.1С ХЭПЖ 9.2С 1, 2 және 13 топ элементтері және олардың қосылыстары 9.3А 17, 16, 15 топ элементы групп және олардың қосылыстары 10.1В ХЭПЖ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақ барысында жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 -10 мин | Оқушылармен сәлемдесу «True/False» әдісі арқылы оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру. Сұрақтар:
Мұғалім оқушылардың қателіктерін түзеп, жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады, | Химия 10 сынып ҚГБ. Презентация Слайд 1 Презентация Слайд 2,3,4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 -20 мин 20 -30 мин 30 -35 мин | Random.com. пайдаланып оқушыларды 4 топқа бөлу. Топтық жұмысқа Ең көп таралған металдарды (Al, Fe, Cr, Ca, Mg, Cu) Және бейметалдарды (Si, C, P, S,Cl,N) және олардың қосылыстарының табиғатта таралуын зерттеу 1 топ –Al, Fe, Cr 2 топ –Ca, Mg, Cu 3 топ –Si, C, P 4 топ –S,Cl,N Оқушылар беерілген тапсырмаларды постер құрып, төмендегі критерийлер бойынша мәлімет ұсыну керек.
Топ жұмысын қорғау келесі критерий бойынша жүргізіледі.
Оқушылар топтық жұмыстың қорғауы бойынша, алған мәліметтері бойынша қорытындылар келтіреді. Оқушыларға жұпта лото жұмысы ұсынылады
| . Презентация Слайд 5,6 Презентация Слайд 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Рефлексия | Презентация Слайд 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім сабақтың жүруін мұқият қадағалап, студенттерге топтық жұмыс барысында қолдау көрсетеді. Сыныптастарға көмектесу үшін тапсырманы аяқтауға тезірек және дұрысырақ болатын оқушыларды тартуға болады. | Оқытушы сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүргізеді, оқушыларға қажетті қолдау көрсетеді. | Мұғалім студенттердің жас ерекшеліктеріне сәйкес белсенді әрекеттерді пайдаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?