Зертханалық жұмыс №6. Жүйедегі химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (натрий тиоцианаты және темір (ІІІ) хлоридінің концентрациясының өзгеруі мысалында). Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2С Химиялық тепе-теңдік

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Дарибаева С.А.

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Зертханалық жұмыс №6. Жүйедегі химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (натрий тиоцианаты және темір (ІІІ) хлоридінің концентрациясының өзгеруі мысалында)

Оқу мақсаттары

10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысымның әсерін болжау;

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді:

- Ле Шателье принципінің теориялық негізін білу;

- химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторларды анықтау.

Оқушылардың көбісі үйренеді:

-Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысу бағытын болжау.

Кейбір оқушылар үйренеді:

- химиялық реакция жылдамдығы мен химиялық тепе – теңдік күйіне концентрацияның түрліше әсер етуін түсіндіру.

 Бағалау

 Критерийлері

- Ле Шателье принципін қолдана отырып тепе-теңдік ығысуын болжау;

- жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікке әсер еткендігін анықтай алады;

- концентрацияның химиялық тепе-теңдікке әсерін түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-химиялық тепе-теңдік түсінігін анықтап, айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту, тепе-теңдік константасы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда…

Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз

Егер температура көтерілсе, онда…

Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба?

Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі…

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

- Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу;

- Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

- Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу.

-Мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

Презентация

Өмірмен байланысы

- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану.

Пәнаралық байланыстар

Физика

Бастапқы білім

7.2В Қарапайым химиялық реакциялар

8.2В Химиялық реакция жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

(W) Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу.

2) Оқушыларды түгелдеу.

3) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй жұмысын тексеру. «Ле Шателье принципінің өмірдегі көрінісі»

*Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлерін және жаңа терминдермен таныстыру.

Презентация «Химиялық тепе-теңдік. Зертханалық жұмыс №6»

Сабақтың ортасы

11-36 мин

(W) Оқушылар №6 зертханалық жұмысты орындайды.

Оқу мақсаттары:

- 10.3.3.1 тәжірибе жүзінде әр түрлі факторлардың химиялық тепе-теңдікке әсерін зерттеу;

- 10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысымның әсерін болжау.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

- Ле Шателье принципін қолдана отырып тепе-теңдік ығысуын болжау;

- жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікке әсер еткендігін анықтай алады;

1. Өз бақылауларын дұрыс жазады.

2. NaSCN және FeCl3 ерітінділері арасындағы химиялық реакция теңдеуін жазады.

3. Химиялық реакция теңдеуі үшін тепе-теңдік константасын дұрыс құрастырады.

4. Әр жағдай үшін тепе-теңдік бағытын дұрыс анықтайды.

5. Өз бақылауларына сүйене отырып, реагенттермен өнімдердің концентрацияларының химиялық тепе-теңдікке әсері туралы қорытынды жасайды.

- концентрацияның химиялық тепе-теңдікке әсерін түсіндіреді.

Орындалу уақыты: 25 минут

Қосымша_1_Зертханалық жұмыс №6

Сабақтың соңы

37-40 мин

Зертханалық жұмыс бойынша кері байланыс.

Үй жұмысы

Тарау бойынша теориялық ақпаратты қайталау

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

- Ле Шателье принципінің теориялық негізін біледі;

- химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторларды анықтайды.

Көбісі:

-Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысу бағытын болжау алады.

Кейбіреулері:

- химиялық реакция жылдамдығы мен химиялық тепе – теңдік күйіне концентрацияның түрліше әсер етуін түсіндіре алады.

Сабақ барысында оқушылардың оқу мақсаттарын меңгеру деңгейі: жазбаша зертханалық жұмыс нәтижесі бойынша бағалады.

Зертханалық жұмыс барысында негізгі ҚТЕ сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?