Галогендердің тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш қасиеттері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4C 17 топ элементтері | Мектеп: ФМН НЗМ Орал қаласы | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Галогендердің тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш қасиеттері. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.6 Галогендердің тотығу – тотықсыздану реакция теңдеулерін құру. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Галидтерге тән химиялық реакция теңдеулерін жаза алады.
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар сабақ барысында қолданылатын терминдер мен сөз тіркестері:Тотығу дәрежесі,электрон қосып алу, беріп жіберу.Тотығу тотықсыздану реакциясы; галидті қосылыстар;галоген; Оқушылардан сабақ барысында осы терминдерді тапсырмаларды орындау мен сөйлегенде қолдану қажеттілігі айтылады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы: Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады. Ынтымақтастық. Сабақ барысында жекелей немесе жұп болып жұмыс жасағанда, сабақтың басталуынан бастап ынтымақтастық ортасын құру талап етіледі. Өмір бойы білім алу. Оқушыларға бүгін салатын білімнің алдағы сыныптарда өтетін оқу материалдарына іргетас болып қаланатының, кейбір ұғымдардың ұысұаша ғана айтылып таныстырылып өтілетіні, алдағы сыныптарда кеңінен қолданылатыны айтылады. Сабақ барысында тек осы жоғарыдағы құндылықтар ғана емес, сонымен қатар мектебіміздің басқа да құндылықтары қажет болып, ұрымтал тұсы келгеніне байланысты кіріктіріліп барылады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақта физика пәнімен пәнаралық байланыс орын алады. Сонымен бір қатарда химиядан алдыңғы уақыттарда өтілетін тарауларына, химияның жаңа салаларына кіріспелер жасалады. Тотығу-тотықсыздану реакциялары туралы алғашқы ұғымдар беріледі. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||||||||||
Бастапқы білім | Бөлшектер теориясы (6.4B) Атом құрылысы (6.4C, 7.1A) Зат күйінің өзгерісі (7.1C) Химиялық реакциялар мысалдары (7.2C) Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2A) Формулалар және химиялық реакциялар (8.3A) Қосылыстардың құрылымдары (9.1B) Химиялық реакция мысалдары 2 (9.1C) | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1-2 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 3-12-минут 12-25
25-30 30-40
41-45 45-77 | Алдымен оқушылардың үй жұмысын қандай дәрежеде орындап, дайындалып келгендерін тексеріледі. Тапсырма сипаты: Галогендердің физикалық қасиеттері Оқушы іс –әрекеті:. Галогендердің физикалық қасиеттеріне кестені толтырады. Мұғалім іс –әрекеті: Оқушыларды бақылайды, бағыт береді, бағалайды. Бағалау: оқушы – мұғалім Жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа сабақтың оқу мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Тапсырма сипаты №2 Бейне көрсетілім Мұғалім іс –әрекеті: Оқушыларға бейне көрсетілім көрсетеді, көргендерін бақылап, дәптерге түсіріп отыруларын сұрайды.. Оқушыларды бақылайды, бағыт береді, бағалайды Көрсетулер мен бейнекөріністерді көре отырып, өзгерістерді бақылайды,, тиісті реакция теңдеулерін тақтаға шығып, реакция теңдеулерін жазып, теңестіреді. Бағалау: оқушы – мұғалім Тапсырма сипаты №2 Жұппен жұмыс Оқушы іс –әрекеті: Галогендердің химиялық қасиеттерін сипаттайды, реакция теңдеулерін жазады, тотығу дәрежесін табады. Бағалау; бірін бірі бағалайды. Тапсырма сипаты:№3 Жеке Мұғалім іс –әрекеті: тотықтырғыш, тотығу дәрежесі ұғымдарын еске түсіреді, , галогендерге байланысты жұппен есеп береді. Химиялық қасиеттері:/ металмен, бейметалмен, күрделі заттармен/ Металдармен Күрделі заттармен Бейметалдармен Галогендердің химиялық қасиеттері: Сабақтың тақырыбы: №7 Зертханалық жұмыс Галогендердің тотықсыздандырғыш қасиеттерін зерттеу. Мұғалім іс- әрекеті:Зертханалық жұмысты бастамастан бұрын бағалау критерийлері тағы бір рет еске түсіріліп, қандай процестерге мән беру керектігі түсіндіріледі. Жұмыс барысында бағалау критерийін толтырады. Енді оқушылар сіздермен бірлесе отырып осы бағалау критерийлеріне жету үшін әрекет ететін боламыз. Оқушы іс –әрекеті:Зертханалық жұмысты істейді,көрген білгендерін дәптерге толтырады. | Химиялық қасиеті: http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_ocr_pre_2011/periodic_table/group7rev2.shtml Қосымша№2 | |||||||||||
Сабақтың соңы 78-80 минут | Оқушыларды бағалауда олардың сабаққа қатысуы, берілген зертханалық жұмыстың мақсатын дұрыс түсінуі мен орындау барысындағы іс-әрекеттері және сабақ соңында алынатын бағалау критерийлері негізге алынады. | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушылар: Галидтердің қосылыстарының не екенің біледі және оларға нақты мысалдар келтіріп, аттарын атай алады. Көптеген оқушылар: Жасалған зертханалық жұмыстың негізгі мақсатын түсініп, онда орындалған реакция теңдеулерін сауатты жаза алады. Кейбір оқушылар: Зертханалық жұмыстың мақсатын, ондағы атқарылған іс-әрекеттердің мағынасын толық түсінеді. Іс-әрекеттерді толық орындап, өздерінің үйренгендерін өзгелермен бөлісе алады. | Оқушылардың оқу жетістігін бағалау үшін олардың берілген сұрақтар мен тапсырмаларға дұрыс және анық жауап беруі, зертханалық жұмысты сауатты орындауы басты назарда болады. Сондай-ақ олар өз ойларын ашық түрде жеткізе алулары керек. | Денсаулық сақтау технологиялары. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Кері байланыс / Feed Back
Сабақтың соңында оқушыларға бүгінгі белсенді қатысқаны үшін рахмет айтылып, олардан кері байланыс ретінде баспалдақ әдісі бойынша қорытынды жасауы сұралады.
1. Галидті қосылыстар дегеніміз не? Формуласын жазып, атын атап, бір-екі мысал келтіріңіз.
______________________________________________________________ ______________________________________________________________
______________________________________________________________
2. Зертханалық жұмысты бақылау барысында өзіңіз ойлаған дәрежеде түсіне алдыңыз ба? Түсінсеңіз ең жақсы түсінген жерінен бір үзінді жазыңыз.
______________________________________________________________
3. Сабақты өзіңіз ойлағандай қызықты өткізу үшін қандай ұсыныс айтар едіңіз?
______________________________________________________________
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?