Тепе-теңдік константасы. «Тепе-теңдік константасын және концентрациясын табу» тақырыбына байланысты есептер шығару. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.3 А Химиялық тепе-теңдік | Мектеп: | Қостанай қ. ФМБ НЗМ | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | 10 А, В, С, D | Қатысқандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | Қатыспағандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | |
Сабақ тақырыбы | Тепе-теңдік константасы. «Тепе-теңдік константасын және концентрациясын табу» тақырыбына байланысты есептер шығару. | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.3.3.6. тепе-теңдік констатасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау; | |||
Жетістік критерийлері | -Ле-Шателье принципін қолдана отырып, тепе-теңдіктің ығысу заңдылығын біледі; - Ле-Шателье принципін қолдана отырып, өндіріске қажетті тиімді жағдайларды ұсынады - Белгілі бір фактордың тепе-теңдікке әсерін дұрыс болжайды; | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -реакциялардың қайтымдылығының жағдайы түсінігін анықтап, айта алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қосарлы бағдарша, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда… Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз Егер температура көтерілсе, онда… Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба? Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі… | |||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары:
| |||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу |
| |||
АҚТ қолдану дағдылары | Презентация | |||
Өмірмен байланыс | - оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану; -тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау | |||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||
Бастапқы білім | 7.2В Қарапайым химиялық реакциялар 8.2В Химиялық реакция жылдамдығы | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
1-ші сабақ | ||||
0-2 мин | Ұйымдастыру сәті. Амандасу. Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаттары, жетістік критерийлері және жаңа терминдермен таныстыру. | Презентация | ||
3-7 мин | Ле-Шателье принципін еске түсіру үшін келесі бейнебаяндарды оқушылармен бірге қарау. Бейнебаян: Қысым өзгергенде тепе-теңдік қалай өзгереді? (3 бет) Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-tepe-tengdik/lesson/gaz-fazasyndahy-ximiyalyq-tepe-tengdik Бейнебаян: Концентрацияның реакция тепе-теңдігіне әсері (4 бет) Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-tepe-tengdik/lesson/ximiyalyq-tepe-tengdikke-aser-etetin-faktorlar Бейнебаян: Температураның өзгерісі тепе-теңдік күйіне қалай әсер етеді? (6 бет) Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-tepe-tengdik/lesson/ximiyalyq-tepe-tengdikke-aser-etetin-faktorlar | Бейнебаян 1 Бейнебаян 2 Бейнебаян 3 | ||
8-12 мин 13-38 мин | Оқушылармен бірге күкірт қышқылы өндірісінің екінші сатысында тепе-теңдікті оң жақа ығыстыру үшін ең тиімді жағдайларды қарастыру. 2SO2 + O2 2SO3
Оқушылар алған білімдерін бекіту үшін қалыптастырушы бағалау жұмыстарын орындайды. Егер тақырыпты дұрыс түсінбеген оқушылар болған жағдайда Қосымша 2 берілген теориялық ақпаратты оқуды ұсыну қажет. Содан кейін барып қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды. | Презентация (4 бет) Қосымша 1 Қосымша 2 | ||
39-40 мин | Сабақ қорытындысы. Кері байланыс. Рефлексия Пирамида «Пирамида » Оқушыларға үш бөліктен тұратын пирамидаларды үлестіру (сұрақтарын кірістіруге болады немесе сұрақтарды тақтаға шығарып ұсынуға болады). Өтілген сабақ бойынша оқушылар келесі тұжырымдарды аяқтауы қажет:
Қайталауға болатын немесе сұрайтын бір түсінік | Презентация | ||
Үй жұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау. | Қосымша 2 | ||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Барлығы: -Ле-Шателье принципін қолдана отырып, тепе-теңдіктің ығысу заңдылығын біледі; - Ле-Шателье принципін қолдана отырып, өндіріске қажетті тиімді жағдайларды ұсынады Көбісі: - Белгілі бір фактордың тепе-теңдікке әсерін дұрыс болжайды; Кейбіреулері: Химиялық тепе-теңдік константасына байланысты есептер шығарады. | Бірін-бірі бағалау. қол шапалақтау, топ арасындағы бағалау; өзін-өзі бағалау; | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру