Реакция барысында энергияның өзгеруі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10 Химиялық реакция энергетикасы | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Реакция барысында энергияның өзгеруі. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.1 химиялық реакцияларды жылу эффектісі бойынша жіктей алу; 10.3.1.2 химиялық реакциялардың жылу эффектінің маңызын түсіндіру; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - жанудың белгілері мен энергия бөліну тізімін ұсынады; - «Экзотермиялық» түсінігімен танысады. Олардың оны сөйлемдерде қатесіз пайдаланып, өздеріне белгілі реакцияларды сипаттауға қолдана алады; - Нәтижелерді талқылайды – температураның төмендеуі жүйенің процесс барысында энергияны«қабылдағанын» біледі. «Эндотермиялық» түсінігін енгізеді; - реакция барысында сыртқы ортада энергия өзгерген кезде ішкі энергияның өзгеруі туралы пікір айтады; - эндотермиялық және экзотермиялық үрдістерді ажырата алады. | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар: - экзотермиялық және эндотермиялық реакциялардың айырмашылығын түсінеді; -осы үрдістерге анықтама бере алады және мысалдар келтіреді. - процесстердегі энергияның өзгерісін ажырата алады. - реакция барысында сыртқы ортада энергия өзгерген кезде ішкі энергияның өзгеруін бағалайды; - сабақта келтірілген үрдістерден басқа да реакцияларда энергияның өзгерісін болжай алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - күнделікті өмірден «экзотермиялық» және «эндотермиялық» реакцияларға мысалдар келтіре алады - ажырата алады Пәнге қатысты лексика мен терминология: жағармай, энергия, жану процесі, температура, жылу, энергия экзотермиялық, эндотермиялық, жылу бөліну, жылу сіңірілу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Температура төмендеді /артты, бұдан, бұл – экзо/эндотермиялық реакция. В экзо/эндотермиялық реакцияларда жылубөлінеді/сақталады | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | ||||||||||
Бастапқы білім | Жану реакциясы Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар Ерітінділер мен ерігіштік | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин 3-8 мин 9-11 мин | Амандасу. Сабақтың тақырыбына шығу: (D) Оқушыларға №5 демонстрацияны көрсету. Оттегінің алынуы: 1. Калий перманганатының айырылуы. 2. Мырыш ұнтағының хлорсутек қышқылымен әрекеттесуі. Сұрақтар:
Сабақтың тақырыбы: Реакция барысында энергияның өзгеруі. Сабақтың мақсаттарын айқындау: Оқушылар сабақтың тақырыбына негізделіп, сабақтың барысын презентацияда берілген және т.б.етістіктер арқылы жоспарлайды. (4 слайд). Сабақтың күтілетін нәтижелері ұсынылады. | KMnO4, Zn ұнтағы, сұйтылған HCl, тұрғы, сынауықтар, спирт шамы. Power Point презентациясы (2 слайд) Power Point презентациясы (4-6 слайд) | |||||||||
Сабақтың ортасы 12-14 мин 15-16 мин 17-18 мин 19-22 мин 23-25 мин 26-29 мин 30-36 мин |
(G) Оқушылар жұптарда энергия сіңіріле жүретін процесстердің тізімін құрайды. Әр жұп кем дегенде 2 реакция ұсынады. Ереже: алдында айтылған үрдісті қайталап айтуға болмайды. (G) Жұптар жауаптарын ұсынады. (W) Оқушыларға видео (0:14-1:50 мин) көрсету. Қоршаған ортаға энергия бөле жүретін үрдістер: https://www.youtube.com/watch?v=Gg2Dt8gwRng (W) Оқушыларға энергия өзгерісі бейнеленген диаграмма және реакция ұсынылады. Оларға реакция нәтижесінде энергияның өзгерісін талқылау ұсынылады. Кейін «экзотермиялық реакция» ұғымын енгізіледі және қалыптастырылады. Экзотермиялық процесс кезінде сыртқы ортаға жылу бөлінеді, ішкі ортада жылу азаяды.
(W) Оқушыларға видео (0:16-1:56 мин) көрсету. Қоршаған ортадан энергия сіңіре жүретін үрдістер: https://www.youtube.com/watch?v=31v1UNxqwq8 (G) Оқушыларға энергия өзгерісі бейнеленген диаграмма және реакция ұсынылады. Оларға реакция нәтижесінде энергияның өзгерісін талқылау ұсынылады. Талқылау – температураның төмендеуі жүйенің процесс барысында энергияны «қабылдағанын» білдіреді. «Эндотермиялық» ұғымын енгізу. (W) (f) (І) Бекіту тапсырмасы. Оқушылар тапсырмалар парағындағы тапсырмаларды орындайды. | https://www.youtube.com/watch?v=Gg2Dt8gwRng Power Point презентациясы (8 слайд) https://www.youtube.com/watch?v=31v1UNxqwq8 Power Point презентациясы (10 слайд) Тапсырмалар парағы | |||||||||
Сабақтың соңы 37-39 мин 40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Рефлексия: Сабақта меңгерген білімін қорытындылау мақсатында оқушылар 5-10 сөйлемнен тұратын эссе жазады - Бұл сабақта мен нені меңгере алдым? Олар: ...
Келесі сабақтарда осындай қателіктерді қайталамас үшін мен не істеуім керек? Үй жұмысын беру.Тапсырмаларды аяқтау. | Power Point презентациясы | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Барлық оқушылар: - экзотермиялық және эндотермиялық реакциялардың айырмашылығын түсінеді; -осы үрдістерге анықтама бере алады және мысалдар келтіреді. Оқушылардың көпшілігі: - процесстердегі энергияның өзгерісін ажырата алады. Кейбір оқушылар: - реакция барысында сыртқы ортада энергия өзгерген кезде ішкі энергияның өзгеруін бағалайды; - сабақта келтірілген үрдістерден басқа да реакцияларда энергияның өзгерісін болжай алады. | ҚБ үшін бағалау; Бақылау; Оқушылардың өзін-өзі және бір-бірін бағалауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?