Радиоактивтілік. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары 2.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | Қостанай қ. ФМБ НЗМ | |||||||||||
Күні: __. | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Радиоактивтілік | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.2.5 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптардың қоланылуын түсіндіру; 10.1.2.6 ядролардың тұрақтылығын анықтау үшін протон-нейтронды қисықты қатынасын қолдану; 10.1.2.7 ядролық реакциялардың теңдеулерін құрастыру. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау Критерийлері | -Радиоактивті изотоптардың- альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің табиғатын дұрыс көрсетеді, - альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің задрядын табады және ену қабілеті бойынша қорытынды шығарады. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Радиоактивтілік, ядролық ыдырау, жартылай кезең, альфа/бета/гамма радиация,атом ядросының негізгі принциптері Тұрақты/тұрақсыз, радиоактивті Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Альфа/бета/гамма радиация бұл … Радиоактивті (атомды) ыдырау .... жағдайында туындайды.. .... жағдайында ыдырау жалғасады, тоқтатылады альфа/бетта/ /гамма үшін теңдей .. ыдырау бұл -… | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу; - Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу. | ||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | ||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға көрсетілімдер көрсетіледі. Бұл өз кезегінде практикалық сабақты сауатты орындауына негіз болады. | ||||||||||||
Өмірмен байланыс | Радиация және оның қоршаған ортаға әсері. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, экология | ||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-8 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амадасу. Топтар өздері жасап келген постерлердегі ақпаратпен бөліседі. Әртопқа 2 минут уақыт. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Алдыңғы сабақты маңыздылау. Берілген сызбанұсқаларды радиоактивтілік ыдыраудың қандай түрі көрсетілген? | Презентация | |||||||||||
Сабақтың ортасы 9-20 мин 21-38 мин | Сыныппен жұмыс. Ядролық ыдырау кезінде жүретін альфа-, бета-, гамма- ыдыраулар бойынша реакция теңдеулерін қарастыру. Бір оқушыны тақтаға шығарып келесі реакция теңдеулерін талдау. 1. Магнийдің 22 12Mg α-ыдырау реакциясын жазыңыз. 2. Натрийдің 22 11Na β -ыдырау реакциясын жазыңыз. 3. Уранның 235 92U α-ыдырау реакциясын жазыңыз. 4. Плутонийдің 239 94Pu β -ыдырау реакциясын жазыңыз. 5. Радийдің 226 88Ra α-ыдырау реакциясын жазыңыз. Сабақты бекіту үшін оқушылар қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмаларын орындайды.
Саралауға арналған тапсырмалар. | Презентация Қосымша 3 | |||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия. Оқу мақсаттарына оралу. Кері байланыс. | ||||||||||||
Үй жұмысы | Радиоактивті ыдырау реакция теңдеулеріне байланысты тапсырма орындап келу. | Қосымша 4 | |||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлығы: - атомдағы протон саны артқан сайын ядроның тұрақтылығы кемитінін түсіну; Көбісі: - радиоактивті сәулеленудің түрлері мен қасиеттерін білу; Кейбіреуі: - ядорлық реакция теңдеулерін жаза алу. | Сабақ барысында сұрақтарды кең талқылау және сипаттау. Мұғалім оқушылардың жетістіктерін олардың сұрақтарға жауап беруі арқылы бағалайды. Графикпен жұмыс барысы мен нәтижесі бойынша бағалау. | Химия кабинетіндегі ережелер. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру