Радиоактивтілік. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.1А Атом құрылысы | Мектеп: | Қостанай қ. ФМБ НЗМ | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Радиоактивтілік | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.2.5 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптардың қоланылуын түсіндіру; 10.1.2.6 ядролардың тұрақтылығын анықтау үшін протон-нейтронды қисықты қатынасын қолдану; 10.1.2.7 ядролық реакциялардың теңдеулерін құрастыру. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау Критерийлері | - протон-нейтронды қисығын дұрыс сызады; - қисықта тұрақты элементтер аймағын дұрыс белгілейді; - қисықта ыдырауға беталысы бар тұрақсыз элементтер аймағын дұрыс белгілейді; - атом ядросының құрылымынан тұрақтылық тәуелділігі жайында дұрыс қорытынды жасайды. - альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің табиғатын дұрыс көрсетеді, - альфа-, бета- және гамма-ыдыраулары үшін радиоактивті сәулелердің задрядын табады және ену қабілеті бойынша қорытынды шығарады; | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Радиоактивтілік, ядролық ыдырау, жартылай кезең, альфа/бета/гамма радиация,атом ядросының негізгі принциптері Тұрақты/тұрақсыз, радиоактивті Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Альфа/бета/гамма радиация бұл … Радиоактивті (атомды) ыдырау .... жағдайында туындайды.. .... жағдайында ыдырау жалғасады, тоқтатылады альфа/бетта/ /гамма үшін теңдей .. ыдырау бұл -… | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу; - Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу. | ||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | ||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға көрсетілімдер көрсетіледі. Бұл өз кезегінде практикалық сабақты сауатты орындауына негіз болады. | ||||||||||||
Өмірмен байланыс | Радиация және оның қоршаған ортаға әсері. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, экология | ||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-6 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амадасу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Бейнебаян қарастырып, терминдерге анықтама жазу. Радиация – Радиоактивтілік – Радиоактивті ыдырау – Бейнебаяндарды қарау. Радиация (лат. «сәулелену», «жарық шығару») – кеңістікте энергияны түрлі толқындар мен бөлшектер ретінде тарату. Радиоактивтілік (лат. radіo – сәуле шығару, actіvus – әсерлік) –атом ядроларының басқа элементтер ядросына бөлшектер немесе гамма-кванттар шығару арқылы өздігінен түрлену құбылысы. Радиоактивті ыдырау – радиоактивті бөлшектерді тарату. *Анықтамалардың айырмашылықтарын қарастыру. | Бейнебаяндар 1,2 Презентация | |||||||||||
Сабақтың ортасы 7-18 мин
18-27 мин 28 -38 мин | Оқушыларға ақпараттық парақтарды, жұмыс парақтарын және периодтық кестелерді таратыңыз және әр 5-ші элемент үшін (немесе уақытты үнемдеу мақсатында 10-шы) протон-нейтронды қисықты сызуды, сонымен қатар осы қисықта қорғасынды белгілеуді сұраңыз. Қандай элементтер қорғасынға дейін, ал қайсысылары кейін орналасқанын сұраңыз және ыдырауғабеталысы бар тұрақты және тұрақсыз элементтер аймағын белгілеуді сұраңыз. Қабілеті бар сыныптар өздері сызған қисықта артық нейтронды және артық протонды бөліктерін белгілеуі мүмкін. Одан кейін оқушылар атом ядросының құрылымынан тұрақтылық тәуелділігі жайында қорытынды жасау қажет. Тапсырма 10-15 минутқа есептелген. Жұмыс тікелей сабақ барысында бағаланады. Тақырыпты меңгеру соңында мұғалім әрі қарай оқушылардың жеке даму траекториясын құрастыру үшін қойылған мақсатқа жете алмаған оқушыларды анықтайды. Бейнебаяндар бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді (Дәптерлермен жұмыс). Радиоактивті ыдырау (3 бет) http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11299-radioaktivtilik Бейнебаян бойынша сұрақтар:
Сабақты бекіту үшін оқушылар қалыптастырушы бағалау жұмыстарын орындайды. 1) Келесі реакцияларда радиоактивті ыдыраудың қантай типі көрсетілген?
| Ақпараттық парақ Қосымша 1 Бейнебаяндар 3,4,5 Презентация Қосымша 2 | |||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Мақсаттарға оралу. Кері байланыс. | ||||||||||||
Үй жұмысы | Топтарда радиоактивті изотоптардың қолдану аясы жайында постер дайындап келуді сұрау. | ||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлығы: - атомдағы протон саны артқан сайын ядроның тұрақтылығы кемитінін түсіну; Көбісі: - радиоактивті сәулеленудің түрлері мен қасиеттерін білу; Кейбіреуі: - ядорлық реакция теңдеулерін жаза алу. | Сабақ барысында сұрақтарды кең талқылау және сипаттау. Мұғалім оқушылардың жетістіктерін олардың сұрақтарға жауап беруі арқылы бағалайды. Графикпен жұмыс барысы мен нәтижесі бойынша бағалау. | Химия кабинетіндегі ережелер. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру