Хлор. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл қаласы

9.3А

17 (VII), 16 (VI),

15 (VI), 14 (IV) -

топ элементтері

және олардың

қосылыстар

Күні Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Хлор

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.1.9 –хлордың химиялық қасиеттері: металдармен,сутегімен,галогенидтермен реакциясы

Сабақтың мақсаттары

Хлордың жай және күрделі заттармен реакциясын сипаттау

Бағалау критерийлері

- хлордың күшті тотықтырғыш болатынын түсінеді

Хлордың жай заттармен а)металдармен(темір,мыс,натрий), б)бейметалдар (сутегі)реакция теңдеулерін құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Үш элементтің химиялық және физикалық қасиеттеріне қатысты өз баяндамаларын ауызша және жазбаша айтуға

Пәнге қатысты лексика мен терминология

сублимация, галоген, физикалық/химиялық қасиеттері, хлор, бром, йод, молекулалар, реакциялар

Металл/металды, улы

Топ бойынша төменге қарай

Құндылықтарды дарыту

  • Қазақстандық патриотизм және жауапкершілік Құрмет
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы білім алу

Пән аралық байланыстар

Биология,физика

Дағдылары

Сын тұрғысынан ойлау

Бастапқы білім

Бөлшектер теориясы (6.4B)

Атом құрылысы (6.4C, 7.1A)

Зат күйінің өзгерісі (7.1C)

Химиялық реакциялар мысалдары (7.2C)

Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2A)

Формулалар және химиялық реакциялар (8.3A)

Қосылыстардың құрылымдары (9.1B)

Химиялық реакция мысалдары 2 (9.1C)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Белсендіру.

Элементке сипаттама беріледі.Оқушылар қандай элемент туралы айтылғанын анықтап,сабақтың тақырыбын ашу керек.

Өте активті элемент, бос күйінде жанартау лавасында ғана, ал байланысқан түрінде тау жыныстарында, теңізмұхитөзен суларында, өсімдік және жануарлар организмдерінде кездеседі. Байланыстағы көптеген минералдардың: галит, сильвинсильвиниткарналлит, т.б. құрам бөлігі. Қалыпты жағдайда— сарғыш жасыл, ерекше өткір иісті газ, 

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап,оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау

Сабақтың ортасы

5 мин

Жаңа сабақты түсіндіру (Жаңа сабақты меңгеру үшін жұмыс парағымен жұмыс жасайды.)

Оқушылар хлорға ПЖОБ сипаттама беріп,электрондық-құрылымдық формуласын жазады .

Талқылау:

- Сыртқы энергетикалық деңгейде хлорда қанша электрон бар?

- тотығу дәрежелері қандай?

- табиғатта қандай түрде болуы мүмкін?

Студенттер хлордың күшті тотықтырғыш зат екендігі туралы табиғатта қосылыстар ретінде табылған деген тұжырымға келді.

Оқушылар лабораторияда хлор өндірісін көрсететін бейнелерді көреді, ал хлормен жұмыс істеген кезде ТБ ережелері туралы ескертеді. Оқушылар жұмыс парағында көргендері бойынша жазады..

Хлор - химиялық белсенді зат, ең күшті тотықтырғыш.

  • Жай заттармен әрекеттесуі:

а) металлдармен.

Көптеген Ме хлорда жанады (Na, K, Li, Ca, BaCuFeSn  және т.б.):

2К + Cl2 = 2КCl 

2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3;

2Au + 3Cl2 = 2AuClқыздырғанда

б) сутегімен :

H2 + Cl2 = 2HCl – жарықта

в)басқа бейметалдармен:

5Cl2 + 2P = 2PCl5

ЭТ бойынша хлор фтор,азот,оттектен кейін орналасқан , сондықтан көптеген бейметалдарды тотықтырады.

Күрделі заттармен :

а) сумен Cl2 + H2O = HCl + HClO

Хлорлылау қышқылы тұрақсыз болғандықтан, қараңғыда, суықта, жабық шыныда сақталады:

HCl - жарық  HCl +: O:

атомдық оттегі

Хлор суындағы атомдық оттегінің болуы сулы ортада хлордың тотықтырғыш және ағартқыш әсерін түсіндіреді. Құрғақ хлор материалдарды ағартпайды.

б) хлор бром мен йодты сутегі қосылыстарынан және тұздарынан ығыстыра алады:

Cl20 + 2HBr-12HCl -1+ Br20

(P) Оқушылар жұппен зерттелген тақырып бойынша кестедегі бос орындарды толтырады.

https://www.youtube.com/watch?v=8-xilghJe2k&list=PLtQqrP6X6Mr3G5Zf_MA1M28BxKnSDPYrq

https://www.youtube.com/watch?v=Uns5vuDK6_E

презентация

Таратпа материал

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау

Бағалау критерийлеріне оралып,бағдаршам бойынша оқушылардың қаншалықты жаңа сабақты меңгергендерін анықтайды.

Рефлексия.

Сіз мақсатыңызға жеттіңіз бе? Қандай қиындықтар туындады?

Келесі сабақта жұмысты жақсартатын бір әрекетті ұсыныңыз.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі, қарастырылмаған галогендердің физикалық қасиеттерді болжай алады

Кейбір оқушылар:

Галогендердің физикалық қасиеттері біртекті емес екендігін түсінеді, өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алады

Оқушылардын сабақта жасаланатын жұмысы бойынша бағаланады. Бір бірін бағалау

Қауіпсіздік техника ережелерін сақтап, зертханалық жұмысты орындайды.

Денсаулық физикалық активити арқылы сақталады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?