Қышқылдардың, негіздердің, тұздардың электролиттік диссоциациясы. «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің рН анықтау» практикалық жұмысы. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ:

НЗМ ХББ Алматы

Күні:

Мұғалімнің аты: Идрисова С.К.

Сынып: 9

Қатысушылардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қышқылдардың, негіздердің, тұздардың электролиттік диссоциациясы. «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің рН анықтау» практикалық жұмысы

Оқу мақсаттары

- заттарды электролиттерге және бейэлектролиттерге, күшті және әлсіз электролиттерге жіктеу;

- диссоциация үдерісіндегі судың маңызын түсіну.

Сабақ мақсаттары

Электролиттер мен электролиттер емес туралы оқушылардың білімін қалыптастыру, электролиттік диссоциация теориясы негізгі принциптерін талдау

Тіл мақсаттары

Тақырыптық терминология және терминология: электролиттер, иондар, катиондар, аниондар, электролиттік диссоциациялар, еріткіш, еріген

үш тілде

  • Atomic Weight – атомная масса - атом массасы
  • Моль – mole – моль
  • Молярная масса – molar mass – Молярлық масса
  • Электролит – Electrolyte - Электролит
  • Катион – Cation - Катион
  • Анион - Anion - Анион
  • Электролитическая диссоциация –• Electrolytic dissociation - Электролиттік диссоциация
  • Растворитель – Solvent - Еріткіш
  • Растворение – Dissolution - Еріту
  • Atomic Number – атомный номер - атом нөмірі
  • Symbol – знак элемента - элемент белгісі

Дифференциациялау

Оқушылардың деңгейі

Оқу мақсаты/

мазмұны

Когнитивті деңгей

/ шеберлік

«Дәлелдеу»

Шарттары

Көрсету деңгейі

Негізгі

– барлық оқушылар

Тұжырымдаманы білу

«Электролиттік диссоциация»

білім

эксперимент жүргізу

нұсқауларды орындаңыз

Электролиттік диссоциацияның түсінігін білу

Знают понятие электролитической диссоциации

Орташа – оқушылардің көпшілігі

Электролиттер мен электролиттерді анықтай алады

Түсіну, талдау

сыныптық әңгіме

жетекші сұрақтармен

Электролиттер мен электролиттер табылған.

Определяют электролиты и неэлектролиты

Жетілдірілген

– кейбір оқушылар

Электролиттік диссоциация теңдеулерін жаза алады

бағалау

бүкіл сыныпқа жауап нұсқаларын ұсыну

жетекші сұрақтардың көмегімен/ анықтамалық мәтін

Электролиттік диссоциацияның теңдеуін жаза алады

Пишут уравнения электролитической диссоциации

Ход урока

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім қызметі

Ресурстар

Сабақтың басталуы

3 минут

1 минут

Ұйымдастыру кезі.

Сынақ сұрақтары

Ерітіну дегеніміз не?

• Қандай шешімдер бар?

• Физика-химиялық процесс

• Ерітінді, еріткіш және олардың өзара әрекеттесу өнімдері-гидраттардан тұратын біртекті біртекті жүйе

Сабақтың тақырыбын және сабақтың мақсаттарын

Bilimland

Сабақтың ортасы

8 минут

6 минут

4 минуты

8 минут

4 минуты

2 минуты

1 минута

Есте сақтау маңызды

Шешімдер теориясы даму тарихы

Физикалық теория

Еріту - диффузияның нәтижесі.

Ерітінді – бұл біртекті қоспалар.

Вант- Гофф, Аррениус, Оствальд

2. Химиялық теория

Еріту - бұл судың ерітіндісінің химиялық өзара әрекеттесуі, ол гидратация деп аталады.

Ерітінді - бұл химиялық қосылыстар, гидраттар.

Менделеев, Каблуков, Кистяковский.

3. Қазіргі шешімдер теориясы?

  • Электролиттер мен электролит емес түсініктер.
  • Ионды және коваленттік байланыстары бар заттардың диссоциациялану механизмін қарастырыңыз.
  • Тұжырымдаманы, электролиттік диссоциация дәрежесін енгізіңіз және электролиттердің жіктелуін қарастырыңыз.
  • Затты электрөткізгіштігі аспаппен тексерілуі мүмкін. Құрылғының электродтары арасында кернеу - 36 вольт. Электродтар затқа орналастырылған кезде, бұл зат ток өткізетіні анық болады. Егер зат электр тогын өткізсе, тізбек жабылады да, жарық қосылады. Егер зат өткізбейтін болса, тізбек ашық қалады және жарық өшіріледі.
  • Қатты денелерді сынау. Петри ыдысында қантты құйып, оны электродтарға әкеліңіз. Жарық жанып кетпейді, сондықтан қант (органикалық заттар) электр тоғын өткізбейді. Қатты натрий гидроксидінің (NaOH) алкалиі ақ ток өткізбейді. Ас тұзын алыңыз - кристалды натрий хлориді (NaCl). Жарық өшірулі. Барлық сыналған қатты бөлшектер электр тоғын өткізбейді.
  • Электропроводны ли растворы этих веществ?
  • Сұйықтықтарды тексеру. Натрий гидроксиді ерітіндісі электр өткізгіштігі бар: жарық жанып тұрады. Тұз ерітіндісін сынағанда жарық қосылады. Тұз қышқылының (HCl) ерітіндісі электр өткізгіш болып табылады. Барлық сыналған шешімдер электролит болды. (Электрлік өткізгіш сұйықтықтар электролит деп аталады, электролиттердің электр өткізгіштігі иондармен қамтамасыз етіледі.) Дистильденген судың электролит екенін тексеріңіз. Жарық өшірулі. Дистилденген суда өте аз ион бар, сондықтан су өткізгіштігі аз. Дистилденген су өте әлсіз электролит. Қант ерітіндісінде мобильді зарядталған бөлшектер жоқ. Электр тізбегіндегі ток жүрмейді. Қант ерітіндісі электролит емес. Алкоголь, қант ерітіндісі сияқты, электролит емес.
  • Жабдықтар: заттардың өткізгіштігін сынау үшін орнату (түзеткіш, электродтар, қыздыру шамдары), Петри ыдыс-аяғы, стақандар.
  • Қауіпсіздік ережесі
  • Қышқылдар мен сілтілермен жұмыс істеу ережелеріне, электр құрылғыларымен жұмыс істеу ережелеріне бағынады.

Жұпта жұмыс істеу

Тәжірибе.. Тұз ерітіндісінің электр өткізгіштігі сынағы

Критерий бойынша жұптық өзара бағалау (тарату)

Ионды химиялық байланыспен заттардың диссоциациялану механизмі (презентацияны қараңыз).

Ковалентті химиялық байланыспен заттардың диссоциациялану механизмі (презентацияны қараңыз)

Электролиттер

Суда ериді немесе еріген кезде олар иондарға (диссоциациялауға) оң (катиондар) және зарядталған бөлшектердің терісіне (разрядты) бөлінеді.

Ерітінділер мен балқымалардың электролиттерінде электр тоғын өткізеді.

Электролит емес – бұл су ерітінділері немесе балқымалары электр тогын өткізбейтін заттар болып табылады

Қышқыл диссоциация

Электролит қышқылдар деп аталады, диссоциация кезінде катиондар катиондары ретінде ғана пайда болады.сутегі (H +).

Мысалы

HCl > H+ + Cl -

HNO3- > H + + NO3 -

Көпнегізгі қышқылдары қадамдармен бөлінеді:

Н3РО4 ↔ Н+ + Н2РО₄- (первая ступень) – дигидрофосфат- ион

Н2РО4- ↔ Н+ + НРO₄2- (екінші кезең) – гидрофосфат- ион

НРО42- ↔ Н+ + PО4З - (үшінші кезең) – ортофосфат-ион

Негіздердің разряды (сілтілер)

Негіздері электролит деп аталады, диссоциация кезінде аниондар ретінде тек гидроксид иондары (OH -) пайда болады.

KOH -> K + + OH -;

NH4OH ↔ NH4+ + OH -

Көп қышқылдық негіздер қадамдарға бөлінеді:

Ba(ОН)2 -> Bа(ОН)+ + OH-(бірінші кезең)

Ba(OH)+ ↔ Ba2++ OH- (екінші кезең)

Диссоциация солей

Тұздар электролит болып табылады, олардың диссоциациясы металл катиондары, сондай-ақ аммоний катионды (NH4 +) және қышқыл қалдықтарының аниондарын құрайды.

Мысалы, орташа тұздардың диссоциациясы:

(NH4)2SO4 -> 2NH₄++ SO₄2-;

Na3PO4 -> 3 Na + + PO₄3-

Тапсырма

Работа в группе

Қышқылдың диссоциациясының, негіздің және тұздың екі мысалын жазыңыз

Топтар арасында өзара бағалау

Сабақтың қысқаша мазмұны

Бекітуге арналган тапсырмалар

№1. Тұздардың, қышқылдардың, негіздердің ерігіштігі кестесін пайдаланып, төмендегі заттарға арналған диссоциация теңдеуін жазыңыз:

HF, Mg(OH)2, CaCl2, Zn(NO3)2, Ba(OH)2, K2SO4, H2SiO3, FeI3, NiCl2, H3PO4

Бекітуге арналган тапсырмалар

№2. Тұздардың, қышқылдардың, негіздердің ерігіштігі кестесін пайдаланып, төмендегі заттарға арналған диссоциация теңдеуін жазыңыз:

Ca(OH)2, Na2CO3 , Na3PO4 , HNO3 , KOH, Ba(OH)2 , H2SO3 , Ca(NO3)2 , Ca3(PO4)2 , H2S, NaOH, HBr

Сабақтың соңы - рефлексия

3 минут

Пәнаралық қатынастар / Денсаулық және қауіпсіздік

АКТ-мен байланыс. Мәндермен қарым-қатынас

Қосымша ақпарат

Бағалау

Бағалау табыстылық критерийлеріне сәйкес өткізілген зертханалық жұмыс бойынша жүргізіледі.

ИКТ, ағылшын тілі.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты / шынайы оқыту мақсаттары?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Оқу атмосферасы қандай болды?

Жоспарланған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма?

Мен ережелерді орындадым ба?

Жоспардағы қандай ауытқулар болды, неге?

Егер мен осы сабақты қайтадан өткізсем, не өзгеретін едім?

Тақырыптың өзектілігі және өмірдегі қарым-қатынас

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Негізгі міндеттер мен дағдылар

Жұмыс барысы

Ресурстар

Ерігіштік және ерітінділер

Практикалық жұмыс: «Қышқыл ерітінділерінің, негіздер мен тұздардың рН ортасын анықтау»

Осы зерттеуді орындау кезінде оқушылар:

H+(сулы)және OH-(сулы) иондарын түзуге бейім заттардың иондалуын білу;

Сулы ерітіндіде H+(сулы) ионының болуын қышқылдық деп түсіну;

Сулы ерітіндіде ОH-(сулы) ионының болуы сілтілік деп түсіну;

№2 Зертханалық жұмыс: "электролиттік диссоциация"»

Ионды және ковалентті полярлық байланыс түрлерімен заттардың электролиттік диссоциациясы механизмін түсіндіру.

Көптеген заттар мен еріткіштерді елестетіңіз. Оқушылар ионды заттардың суда еритін және ковалентті заттардың органикалық еріткіштерде ыдырайтынын көруге тиіс. Кейбір заттар толығымен ерімейтінін түсіну керек. Иондық қосылыстар үшін электролиттік диссоциация теңдеуін жазу.

Уақыты: 20 мин

1 топқа (3-4 адам))

Еріткіштер: бензин, сірке қышқылы, спирт, су-20 мл

Еритін заттар: йод, натрий хлориді, мыс сульфаты, калий нитраты, пропион қышқылы, ацетальдегид - 5 г

Стакандар 100 мл – 5

Шыны таяқша – 1



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?