Ерігіштікті есептеу. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3C Ерітінділер мен ерігіштік | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ерігіштікті есептеу | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - Ерігіштікке температураның әсерін білу және түсіну; - Буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: - тақырып бойынша дұрыс лексиканы пайдалану және аса қаныққан ерітіндіде кристалдың өсу процесін ауызша сипаттай білу Пәнге қатысты лексика және терминология: сулы, сусыз, еритін, ерімейтін, қаныққан, аса қаныққан еріген зат, еріткіш, ерітінді, кристалл кептіріп буландыру, ерігіштік, кристалдану, геометриялық кристалды енгізу, салу, өсіру Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Алдымен біз концентрленген ерітінді жасаймыз. Содан кейін біз өсірмекші кристалымызды ерітіндіге саламыз. Осы сәтте кристалл өскенге дейін x (сағат, күннен) кейін кристалл n есе үлкен болады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ашықтық, өмір бойы оқу,жауаптылық | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика пәнімен байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Бұл тарау 5-сыныпта «Жаратылыстану» пәні бойынша алынған білімі мен түсінігіне негізделген. Оқушылар барлық заттардың бірдей дәрежеде ерімейтіндігін түсінулері және заттардың ерігіштігі еріткішке де байланысты болатындығын түсінулері керек. Оқушылар қаныққан ерітінді мен ерітіндінің кристалдануы туралы түсінікке ие болулары керек. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру 2 минут | Сәлемдесу. Жағымды атмосфера қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||
Білімді жаңғырту 5 минут 10 минут 10 минут 10 минут 10 минут 20 минут | Өтілген тақырыптарды еске түсіріп, қайталау. Кейбір тұздардың суда ерігіштік графигімен жұмыс. 1. 70 градус температурада ерігіштігі ең жоғары тұзды көрсетіңіз. 2. Натрий сульфаты бөлме температурасында (22 градус) аса қаныққан ерітіндісін дайындауда, 100 грамм суға қанша грамм тұзды еріту қажет? 3. Калий нитратының қаныққан ерітіндісін дайындау үшін, 80 грамм тұзды 100 грамм суда ерітсек температурасы қаншаға тең? 4. Барий нитратының қаныққан ерітіндісінде 100 грамм суда, 40 градустан 90 градус аралығындағы тұздың массасы қанша грамм? Топтық жұмыс: Оқушылар қоржыннан асық алу арқылы топқа бөлінеді. Тапсырмаларды орындау уақыты: 6 минут. Тапсырма: Айгүл әртүрлі температурада екі тұздың суда ерігіштігін анықтады. Осы тұздардың ерігіштігін табыңыз (Оқушыларға кейбір тұздардың суда ерігіштік графигі беріледі).
Осы тұздардың атын атаңыз №1 тұз бұл: ______________________________________________ №2 тұз бұл: ______________________________________________ №3 тұз бұл: ______________________________________________ №4 тұз бұл: ______________________________________________ Қалыптастырушы бағалау жұмысы алынады. Өтілген тақырыпқа қайталу жүргізу. «Ерітінділер мен ерігіштік» тақырыбында СО жұмысын алу. | Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар Таратпа қағаздар Қосымша №1 | ||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Үйге тапсырма 3 минут | Оқушылардан «Басбармақ» әдісі арқылы кері байланыс алынады. 1. Төмендегі кестеде берілген температурада 100 г судағы алюминий калий ашудас тұзының (KAl(SO4)2 12H2O) ерігіштігі туралы мәлімет берілген.
а) Осы кесте бойынша «ерігіштік-температура» координаталарына алюминий калий ашудас тұзының ерігіштік қисығын сызыныз. в) 300С температурада осы тұздың 5 грамын 50 мл суға еріткен ерітінді қаныққан немесе қанықпаған болуының себебін түсіндіріңіз. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... с) Осы ерітіндіні 100С температураға дейін салқындатқанда тұнбаға түсетін тұздың массасын анықтаңыз. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ | |||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар | ||||||||||||||||||||||||||||
Бұл сабақта дифференциация жиі қолданылып тұрады. Үлгерімі төмен оқушылар көмек парақтарын алады, ал аса қабілетті оқушыларға мұғаліммен метакогнитивті сұрақ-жауап пайдалануы арқылы өз түсінігін кеңейту ұсынылады. | Бұл сабақта бағалау үшін көп мүмкіндіктер бар. Бағалау мұнда көбінесе формальды емес: оқытушы оқушыларға мұқият сұрақтар қойып, үлгерімі жоғары оқушыларға жоғары деңгейлі сұрақтарды қою арқылы, жеке оқушылардың қабілетін байқауға болады. Бағалауға және дифференциация қолдануға қолайлы сәттер курсивпен ерекшеленген. | |||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс істеді ме? Уақытты тиімді пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)? 1: 2: Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім? |
Қосымша №1
7___сыныбы Күні_________ Оқушының аты-жөні _________________________
Тақырыбы: Ерігіштікке температураның әсерін білу және түсіну.
Оқу мақсаты: Температураның ерігіштікке әсерін білу және түсіну.
Тапсырма №1.
Ерітінді дегеніміз-
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тұздар суда ерігіштігіне қарай:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Тапсырма №2.
Төмендегі графикте А, Б, В, Г тұздарының суда ерігіштігі берілген. Тапсырмаларды орындай отырып, дұрыс (true) немесе бұрыс (false) екендігін анықтаңыздар.
- А заты 300-тан жоғары температурада ерігіштігін тоқтатады_________
- 90 градус температурадан ерігіштігі ең жоғары Б, В тұздары_________
- Бөлме температурасында (22 градус) ешқандай тұз ерімейді__________
- 300-600 аралығында Б тұзының 12 грамдайы ғана ериді______________
- 90 градуста 400 граммнан артық еритін А тұзы_________
- Егер А заты 100 грамм суда 120 грамм ерісе, онда 50 г суда 600 граммы ериді_________
- 60 градуста Б және В тұздарының ерігіштігі бірдей_________
Критерии | Дескрипторлар |
| |||
График бойынша кейбір тұздардың суда ерігіштігін анықтау. | График бойынша ерігіштікті дұрыс анықтай алады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?