Кристалл торларының түрлері, заттардың қасиеттерінің құрылысына тәуелділігі. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Химиялық байланыс түрлері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:.

Сынып: 9

Сабақ: №

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кристалл торларының түрлері, заттардың қасиеттерінің құрылысына тәуелділігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары (оқыту бағдарламасына сілтеме)

8.1.4.3 - кристалл торларының түрлері, заттардың қасиеттерінің құрылысына тәуелділігін түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

Байланыс түрлерін білу.

Кристалдық торлардың түрлері туралы түсінік қалыптастыру Кристалл тор түрлерін ажырата алу.

Заттардың құрылымы мен қасиеттері арасындағы қатынас орнату.

 Жетістік критерийлері

Байланыс түрлерін біледі.

Кристалдық торлардың түрлері туралы түсінік береді

Кристалл тор түрлерін ажырата алады.

Заттардың құрылымы мен қасиеттері арасындағы қатынас орнату.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Металдардың қасиеттері мен реакциялары туралы ескерту ретінде мәлімет жазу

Пәнге қатысты лексика мен терминология

жұмсақ, жылтыр, тор, металдар, иондар, электрондар

Қайнау/балқы нүктесі

Жылтыр, иілгіш, созылымды

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Барлық/көпшілік метал:

- жоғары қайнау/балқу температурасына ие

- үш сыртқы электроннан артық емес

- оң иондарды түзейді

Барлығы/көпшілік металл:

-ион қоспалары

- жылтыр, иілгіш, созылымды

Кейбір металдар Х түзбейді/болып табылмайды/ие болмайды.

 Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу.

Айқындық.тапсырмалар орындау барысында нақтылық қажет екенін түсіну

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика (заттардың физикалық қасиеттері)

 АКТ қолдану дағдылары

Ақпараттық технологияларды қолдану

Бастапқы білім

Бөлшектер (6.4B)

Химиялық реакциялардағы мысалдар (7.2B)

Металдардың белсенділігін салыстыру (8.1A, 8.1B)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастыру кезең

0 – 2 минут

2 – 6 минут

Ұйымдастыру сәті.

Сәлемдесу. Диалог. Сабаққа психологиялық дайындық.

«Миға шабуыл»

  • Химиялық байланыстың негізгі түрлері қандай?
  • Ковалентті байланыс дегеніміз не және оған мысал келтіріңіз
  • Иондық байланыс дегеніміз не және оған мысал келтіріңіз
  • Металдық байланыс дегеніміз не және оған мысал келтіріңіз

Мағынаны тану

2 - 5 минут

5 – 25 минут

25 – 35 минут

35 – 37 минут

37 – 40 минут

40 – 42 минут

42 – 62 минут

62 – 70 минут

70 – 77 минут

75 – 78 минут

Сабақ тақырыбы мен мақсатын қою

(өткен тақырыптар мен байланыстырып, оқушылармен бірге тақырып пен мақсатты қою)

Мұғалімнің түсіндірмесі:

Кристалл тор түрлеріне жеке тоқтала отырып түсіндіреді.

Иондық байланысты қайталаңыз. Модельдерді көрсету арқылы иондық тордың қалай түзілетіндігін түсіндіру. Иондық қосылыстар үшін қосылыстардағы иондардың қатынасын көрсететін формула қолданылатынын оқушылардың түсіндіру. Иондық байланыс күшін және қосылыстардың қасиеттері осыдан шығатынын түсіну.

Қажет болса оқушылар модельдерді құрастыруға мүмкіндік беру.

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын қарап шығып , дұрыстығын тексере отырып бағалайды.

Оқушы жек жұмыс жасайды. Жұмыстарын бір – бірімен алмаса отырып тексеріп бағалау жүргізеді.

Жеке жұмыс:

Тапсырма орындайды.

Ковалентті байланыстар қалай молекулалық құрылымға және дискретті бөлшектерге (молекулаларға) алып келетіндігін, формула молекуладағы атомдар санының нақты көрсеткіші болып табылатынын түсіну.

Молекуланы құрастыр үшін модельдерді пайдаланыңыз. Құрылысына қатысты молекулалық қосылыстардың өзіне тән қасиетттерін талқылаңыз.

Оқушылар жұмыстарына қарай бір – бірін тексере отырып бағалайды.

Сабақтың мақсатына қайта оралу.

Кері байланыс жүргізу.

Сәлемдесу, позитивті атмосфера қалыптастыру (диалог).

Топтық жұмыс:

Сыныпты үш тобқа бөліп, (алмаз, графит, фуллерен) постер жасап өз тобының модельдерін сипаттап түсіндіреді.

Оқушыларға периодтық кестенің орта тұсында орналасқан макромолекулалы элементтердің көптеген ковалентті қосылыстар түзетінін қарастыру. Макромолекулы қосылыстардың (алмаз, графит) модельдерін құрастырып және сипаттайды.

Оқушылармен бірге макромолекулалы қосылыстардың құрылымына қатысты қасиеттерінің сипаттап талқыланады.

Жұптық жұмыс :

Оқушылар жұптасып қосымша3 орындайды. Бір бірімен алмаса отырып , тексереді. Қажет болған жағдайда мұғалім көмектеседі.

  • Төменде атом және молекуланың құрылымына байланысты тұжырымдамалар келтірілген. Сол тұжырымдамалардың қайсысы дұрыс не дұрыс емес екендігін анықтаңыз. Дұрыс емес тұжырымдаманы дұрыстаңыз (асты сызылган сөздерді дұрыстай алмайсыз).
  • Жұмыстарды мұғалім тексереді. Бағалайды.

Жеке жұмыс:

Оқушылар өз бетінше қосымша 4 тапсырмасын орындайды. Бір бірімен алмаса отырып , тексереді. Қажет болған жағдайда мұғалім көмектеседі.

АВС заттарының кейбір физикалық қасиеттері берілген

Әр заттардың кристалл торларын анықтаңыз, өз жауабыңызды түсіндіреді.

Қажет болса мұғалім тексеріп кері байланыс жасайды.

Сабақты қорытындылау . Мақсаттарға оралу Қорытындылау бойынша сұрақтар қою.

  • Кристалдық тордың қандай типтері бар?
  • Металдық кристал тор түйіндерінде қандай болшектер орналасқан?
  • Металдарға қандай қасиеттер тән?

Қосымша 1

Қосымша 2

Сабақтың соңы

78 – 80 минут

Кері байланыс.

Презентация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

--3 және одан көп металдарды сипаттайтын физикалық қасиеттерін анықтайды;

- металдардың кристалл торларының түзетіндігін анықтай алады.

- металдардың маңызды физикалық қасиеттерін атайды

- металдардың қандай кристал торына жататынын анықтай алады

Сабақ кезеңдерінде бағалау.

Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды

басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?