«Статистикалық талдау әдістерін қолдану арқылы өз аймағыңыздың экожүйесінің күйін зерттеу». Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 11.4А Биосфера, экожүйе, популяция

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Төртінші практикалық сабақ/жалғасы/сабақ тақырыбы: «Статистикалық талдау әдістерін қолдану арқылы өз аймағыңыздың экожүйесінің күйін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) мысал келтіре отырып, есептерді қадам бойынша шығарады

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады

• Статистикалық талдау әдістері арқылы жергілікті экожүйесін зерттеп, есептеу(оқушының t- критерийі, χ2 критерийі)

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына қол жеткізді, егер ол:

  • бастапқы идеяларды жоспарлау (нөлдік және альтернативті гипотезаларды құру);
  • зерттеу кезеңдері, теорияда айтылғандарды практикалық мысалдарда көрсету;
  • орналасқан жері туралы ақпарат және карта, экожүйелерді білу үшін көрнекіліктер (фотосуреттер/ суреттер), зерттеу әдістері (көлденең кесу, шаршы, т.б);
  • идентификация/табылған немесе болжанған түрлердің тізімі;
  • мәліметтер (мысалы, белгілі бір аймақтағы түрлердің таралу %, участоктегі қатысушылардың, түрлердің жалпы саны және мәні);
  • Стьюденттің t-критерийі арқылы есептеу;
  • мәліметтерді талдау (статистикалық өңдеу);
  • зерттелінетін экожүйелерді салыстыру;
  • қорытындыларды талқылау;
  • қорытындылардың шынайылығын талқылау- түрлерді идентификациялаудың қиын болу мүмкіндігін шектеу;

 Тілдік мақсаттар

 

Студенттер ауызша және жазбаша түрде статистикалық әдістердің мағынасын талдайды

Тақырыптық лексика мен терминология:

зерттеу гипотезасы, статистикалық гипотеза, нөлдік гипотеза, балама гипотеза, критикалық мән, P мәні, хи квадраты, еркіндік дәрежесі

Диалог пен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері:

Зерттеу гипотезасы - бұл ..., нөлдік гипотеза - ........, балама гипотеза - ........, егер квадраттық тест ........... болған кезде, критикалық мәні ............... болған кезде қолданылады бұл критикалық мәннен аз болады, сіз ... .. нөлдік гипотеза, егер хи квадраты мәні сыни мәннен артық болса, онда сіз ........ нөлдік гипотеза үшін квадрант қолданылады ............... деп есептелетін болып саналады немесе отырықшы.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Жауапкершілік,

Өмір бойы оқыту - бұл бөлім студенттердің болашақта кездесуі мүмкін көптеген ғылыми мәселелер туралы ғылыми түсінік береді

 Пәнаралық байланыстар

Математика: экологиялық статистика мәселелері талқыланады

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация/ноутбуктер

Бастапқы білім

Жергілікті экожүйенің организмдерінің саны мен таралуын анықтауда әртүрлі статистикалық әдістерді қолдану – Бірінші, екінші және үшінші сабақтар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

С Ойға шабу

Т бастапқы идеяларды жоспарлау (нөлдік және альтернативті гипотезаларды құру);

Презентация

Жұмыс парағы

Сабақтың ортасы

20 мин

10 мин

Э/Т (ҚБ) Оқушыларға статистикалық талдау әдістерін қолданып, мектеп ауласы участогының экожүйесін зерттеуді ұсыныңыз.

М/Ж Практикалық сұрақ 2 - χ2 өлшемін есептеу

Презентация

Жұмыс парағы

Мектеп алаңы

Квадрат/метрлік

Сабақтың соңы

3 мин

Ж Өзін-өзі бағалау Сan do әдісі

Ағылшын тілінде берідген кесте

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Статистикалық әдістердің тапсырмасын шешіп, есептеңіз.

Тапсырманы бүкіл сыныппен не жеке шешу/

Өзін-өзі бағалау жұмысын орындау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу