Транскрипция. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Транскрипция

Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты:

11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісі кезеңдерін сипаттау

 Сабақ мақсаты:

Нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау

Бағалау критерийлері:

Оқушылар орындай алады:

«транскрипция», «РНҚ молекуласының транскрипциядан кейінгі модификациясы» ұғымдары

транскрипцияға қатысатын молекулалар мен заттар

Оқушы түсінеді

ДНҚ молекулаларында ақуыз құрылымы туралы ақпарат қалай кодталады?

РНҚ молекуласының транскрипцияның, транскрипциядан кейінгі модификациясының негізгі процестерін түсіндіріңіз ақуыз құрылымы туралы ақпарат ДНҚ молекулаларында қалай кодталғанын көрсетіңіз

 Тілдік мақсаттар:

фермент - субстрат реакциясы, ферменттердің қызметіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат, фермент, ингибитор және активатордың концентрациясы.; қайталау, құралдарды есептеу, сенімділікті талқылау, графиктерді түсіндіру, қорытындылар мен бағалау. бәсекеге қабілетті / бәсекеге қабілетті емес, нақты / спецификалық емес, қайтымды / қайтарылмайтын және кері байланыстарды ферменттер мысалдары бар.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады.

Ашықтық

Өнімділікті арттыру әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады.

Өмір бойы білім алу

Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады.

Өзіне және өзгелерге деген сыйластық

Жұптық немесе топтық жұмыстарда сыйластық көрсету

Пәнаралық байланыс:

Химия

Алдынғы білім:

Молекулалық биология – 8-10 сыныптар

Заттардың тасымалдануы – 9 сынып

Жоспар

Өткізуге жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

  • Ұйымдастыру

Оқушылар сабақтың мақсаты мен.тақырыбын айту.

Зерттеуді бастмас бұрын, сыныппен қауіпсіздік техникасының сұрақтары.

Презентация

Сабақтың ортасы

6-36 минут

Оқушыларға трансляцияның негізгі үдерістерін түсіндіру.

Трансляция— полипептид тізбегінің гендегі аРНҚ негізінде ақпаратқа сай түзілуі. Трансляция болашақ белокқа тән аРНҚ-на жазылған нуклеотидтер кезегін түзілетін белоктардың амин қьішқылдарының кезегіне айналдырады. Бұл жұмысқа аРНҚ-нан басқа рибосомалар, тРНҚ, аминоацил синтетазалар, белоктан тұратын инициация, элонгация және терминация факторлары қосылған күрделі құрамдар қатынасады

Оқытылатын тақырыпқа арналған сұрақтар:

  • Транскрипция мен трансляция қайда жүреді?
  • аРНҚ мен нәруыздің синтезі үшін матрица не болып табылады?
  • Транскрипция және тарнсляция үдерістердің нәтижесінде не түзіледі?

(Т) (ҚБ) Оқушыларға транскрипция және трансляция туралы карточкалардың жинағын ұсынылады. Оқушылар карточкалардың дұрыс бірізділігін анықтайды.

Бағалау критерийлері:

  • карточкаларды логикалық бірізділікте орналастыру;
  • транскрипция және трансляция үдерістерін түсіндіреді.

Трансляция туралы видео (ағылш.)

https://www.khanacademy.org/science/biology/gene-expression-central-dogma/translation-polypeptides/e/translation

Сабақтың соңы

37-40 минут

Рефлексия

Мен білемін…

Мен білдім…

Менің білгім келеді….

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады.

Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады.

Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады, ал оқушылар сыныптастар жауабын, мұғалімнің нұсқаулық карточкасына сүйене отырып бағалайды. ЖАДАны анықтау барысында «Дене модельері» әдісін қолданады. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды ақпаратты негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады, ал суретті тексеру жұмыстары кітаптағы оқу ақпаратына қарап өзін өзі бағалау арқылы жүреді.

Сыныпта орыннан жылжу кезінде ТҚ ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу