Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ. Бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.2 C Бөліп шығару | Мектеп: НИШ ФМБ Көкшетау қ. | |||||||||
Күні: | Муғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі. Бүйрек трансплантациясы және диализ. Бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктері. | |||||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар орындай алады:
| |||||||||
Бағалау критерийлері
|
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушы жасай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология Эфферентті тамырлар, экскреция, метаболикалық қалдық, осморегуляция, ультрафильтрлеу, несепнәр, гемодиализ, перитонеалдық диализ, жартылай өткізбейтін мембрана, қанмен жабдықтау, диализ сұйықтығы, автоматтандырылған перитонеалдық диализ, үздіксіз амбулаториялық перитонеалдық диализ, уытты заттар, бүйрек, диффузия, гидростатикалық қысым күші. Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Екі бүйректің жұмысы бұзылған кезде, X______ процесі пайдаланылады. Бұл Y______ ден қалдықтарды тазалап адамға тірі қалуға көмектеседі. Диализ-бұл, екі бүйректің жұмысы бұзылғанда ағзадағы заттарды ________процесі. Диализ процесі ___________және ультрафильтрация негізінде орындалады. | |||||||||
Құндылықтарды дамыту |
| |||||||||
Пәнаралық байланыс |
| |||||||||
АКТ қолдану | Интернет желісін, интерактивті тақтаны т.б. пайдалануда. | |||||||||
Алдын-ала білімдер | Осы тарауды оқушылардың меңгеруі үшін қажетті білім, білік, дағдылар, түсініктер мен тәжірибе. Экскреция: оқыту жылдары- 6; 9 Координация және регуляция: оқу жылдары- 6; 7, 8; 9 | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||
Басы 2 мин 7 мин 11 мин Ортасы 8 мин 3 мин 2 мин 4 мин
2 мин | Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Стартер (W) Бүйрек трансплантациясы туралы бейне көрсету Леция 2-6: Бүйрек трансплантациясы бойынша операция. англ. https://www.youtube.com/watch?v=fELn4Fe9Ccc (G) Сыныпты 4 топқа бөліңіз: 1-топ бүйрек трансплантациясын қолдайтын ақпаратты зерттейді 2-топ бүйрек трансплантациясына қарсы ақпаратты зерттейді 3-топ диализ процесін қолдау үшін ақпаратты зерттейді 4-топ диализ процесіне қарсы ақпаратты зерттейді.
(W/f) Топтардың өз жұмыстарын ұсынады. Оқушылар ақпаратты автобус аялдамасы принципі бойынша орындайды. (W/f) Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір бірін бағалайды және туындаған сұрақтарды қояды. Бүйрек трансплантациясы мен диализ процесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау Біздің бүйрек қартаю салдарынан немесе инфекцияға байланысты қзметінен айырылуы мүмкін, сондықтан бізге осы проблемаларды шешетін амал тәсілдер қажет. Диализ және бүйрек трансплантациясы! Диализдің артықшылықтары:
Диализдің кемшіліктері:
Трансплантацияның артықшылықтары:
Трансплантация кемшіліктері:
(E)/(G) Жұмысты жұпта орындаңыз. Бүйрек трансплантациясы және диализ артықшылықтары мен кемшіліктері туралы кестені толтырыңыз. (Қосымша 1) Сабақ бойынша кері байланыс: мұғалім-оқушы; оқушы-оқушы. Сабақ соңы | Презентация Леция 2-6: Бүйрек трансплантациясы бойынша операция. англ. https://www.youtube.com/watch?v=fELn4Fe9Ccc Дидактикалық материал Қосымша 1 кесте | ||||||||
Аяғы 1 мин Үй жұмысы | Үй жұмысы: Сабаққа арналған теориялық материалдарды оқу-мазмұндау |
| ||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пән аралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтар мен байланыс (тәрбиелейтін элемент) | ||||||||
Нұсқауларды саралайды Дифференциация тапсырма бойынша, нәтижесі бойынша, жеке қолдау бойынша, білім алушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарын таңдау бойынша (Гарднердің көпше интеллектінің теориясы) болуы мүмкін. | Сұрақтар:
| Денсаулық және қауіпсіздік техникалар Пән аралық байланыстар АКТ-мен байланыс Биология сабақтарындағы денсаулықты нығайту әдістері. Оқушыларға биология сабақтарындағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру. | ||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру