Құрсақтағы даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3C Өсу және даму | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: 12 | Қатыспағандар саны | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрсақтағы даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: тақырып бойынша негізгі терминдерді пайдалану арқылы ауызша жауап беру дағдысын дамытады. Пәндік лексика және терминология Эмбрион, ұрық, ұрықжолдас, диффузия, шылым шегу, алкоголь, есірткі, қоректік заттар. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Плацента бұл Плацента .... қызметін атқарады. Плацентаның маңызы ... | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Прагматизм арқылы еңбек және шығармашылыққа баулу. Жалпы адамзаттық және адамгершілік құндылықтарды дарыту (мейірімділік, жанашырлық, жаншылдық,адамдарға деген ізгілікті қарым-қатынас, шыдамдылық, қоршаған ортамен өмір сүруге ұмтылу). Адамгершілік ұстанымды қалыптастыру (жақсылық пен жамандықты ажыратуға, өмірлік сынақтарды жеңуге дайын болу қабілеті). | ||||||||||||
Дағдылар | Өзін-өзі реттеу дағдысы | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Медицина, генетика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Топтық/жұптық жұмыстар кезінде оқушылар қосымша ақпаратты іздеу үшін ноутбуктерді пайдалануына болады. Бейнекөріністерді көрсету үшін интербелсенді тақтаны пайдалану. | ||||||||||||
Бастапқы білім | Осы өсу тірі ағзалардың тіршілік сипаттамасы болып табылады (6 сынып) Жұмыртқа мен сперматозоид құрылымы (9.3А бөлімі) Онтогенез кезеңдері (7.3D-бөлімі) | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-10 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау. (М) Оқушыларға проблемалық сұраққа жауап беруді «Неліктен қалталы жануарлардың төлдері толық қалыптаспаған болып туылады және одан әрі «қалтада» дамиды? Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен жетістік критерийлерін тұжырымдау. | РРТ | |||||||||||
Сабақтың ортасы 10-25 мин. 25-35 мин. | (T) Оқушыларға ұрық жолдастың суретін көрсетіңіз. ұрықжолдастың қызметін талқылаңыз.
(Ж) (Қ) Оқушыларға плацента арқылы өтетін, не өтпейтін заттардың атаулары бар карточкаларды іріктеуді ұсыныңыз.
Келесі заттардың атаулары бар карточкаларды алдын ала дайындаңыз: микроағзалар, вирустар, липидтер, глюкоза, су, аминқышқылдары, аналық антиденелер, ұрық нәруыздары, оттек, көмірқышқыл газы, витаминдер, қоректік заттар, метаболизм өнімдері. Оқушылардың назарын ана мен бала қан айналым жүйелерінің ерекшеліктеріне аударыңыз. Бағалау критерийлері: анаға/анадан плацента арқылы өтетін заттардың атайды. (Ж) (Қ) Оқушылардан карточкаларда белгіленген сөздерден сөйлем құруды немесе «Адам ұрығының дамуында плацентаның рөлі» тақырыбында баяндау құруды сұраңыз. Баяндаудың бағалауын «сыншыл дос» стратегиясы көмегімен өткізіңіз. Плацента қызметтері:
Алдынғы тапсырманың карточкаларын пайдалануға болады, оларды плацента құрылысы мен қызметі терминологиямен толықтыруға болады. Баянның бағалау критерийлерін оқушыларға өздігімен құруды ұсыныңыз. (Ж) Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары таралылады. Оқушылар «инсерт» тәсілі арқылы тақырып бойынша ақпарат береді: «V» -бұрыннан білемін «+» жаңалық «-» ойладым «?» сұрағым бар | Қосымша1 https://www.youtube.com/watch?v=i_O0ASeaSdE ұрықтың дамуы Жануарлар жүктілігінің мерзімі: http://www.aif.ru/dontknows/infographics/sroki_beremennosti_u_zhivotnyh_infografika
Плацентаның сызбалық суреті 11.3.12: http://ibbiologyhelp.com/Reproduction /reproductionahl.html
Плацента мен оның құрылысы туралы материал: https://www.medison.ru/si/art250.htm
Құрсақтағы даму сатылары: http://www.libma.ru/medicina/detskie_bolezni_konspekt_lekcii/p1 .php
Қажетті суреттемелер, карточкалар: http://www.tes.co.uk/teaching-resource/foetal-development-sort-card-3001197/ | |||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин. | Рефлексия. Үйге: терминдермен жұмыс | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Тақырыпқа шығу үшін оқушыларға «көпір» сұрақтарын қою. Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа ұғымдарды талқылап, түсіндіруге тапсырма беріледі. | Оқушыларды ой қозғау кезінде бағалау. Жұптық жұмыс кезінде бағалау. | Оқушылардың сабақ барысында дұрыс отыруын, топтық жұмыс кезінде оқушылардың қимыл-қозғалыстарының қауіпсізігін қадағалау. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру