Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3C Өсу және даму | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқытудың тілдік мақсаты: Оқушылар эмбрион мен ұрықтың даму барысында болып жатқан негізгі үрдістерді академиялық тілді қолдана отырып ауызша немесе жазбаша сипаттайды. Пәндік лексика және терминология гаметалар, ұрықтандыру, зигота, бластула, эмбрион, ұрық, даму, органогенез, жүктілік, онтогенез, плацент, кіндікбау. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы ұрықжолдасты … -дан алады Ұрық ….-тан қорғалады Ұрық пен эмбрионның айырмашылығы | |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | прагматизм арқылы еңбек және шығармашылыққа баулу. Жалпы адамзаттық және адамгершілік құндылықтарды дарыту (мейірімділік, жанашырлық, жаншылдық,адамдарға деген ізгілікті қарым-қатынас, шыдамдылық, қоршаған ортамен өмір сүруге ұмтылу). Адамгершілік ұстанымды қалыптастыру (жақсылық пен жамандықты ажыратуға, өмірлік сынақтарды жеңуге дайын болу қабілеті). | |||||||||||||||||||
Дағдылар | Өзін-өзі реттеу дағдысы | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Экология-экологияның эмбрион мен ұрықтың дамуына әсері, химия-химиялық заттардың эмбрион мен ұрықтың дамуына әсері. | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны пайдалану. | |||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Өсу – тірі ағзалардың қасиеті-6 сынып. Онтогенез кезеңдері-7 сынып. Жыныстық жасушалардың құрылысы (аналық жасушалар және сперматозоид) – 9 сынып. | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин. 3-5мин | (Т)Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау. (Т)Оқушыларға жұпта суреттерді талқылап, суреттегі не көрсетілгенін түсіндіруді және сабақтың тақырыбын анықтауды ұсыныңыз. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен бағалау критерийлерін тұжырымдау. | РРТ | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-12 мин. 13-30 мин. 31-37 мин. | (М, Т) оқушыларға эмбрион мен ұрықтың дамуы туралы жалпы түсінік қалыптастыру үшін бейнероликті қарауға көрсетіңіз. Бейнероликтен кейін оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз: 1. Ұрықтану қайда жүреді? 2. Ұрықтандырудан кейін не болады? 3. Эмбрионның имплантациясы қайда өтеді? 4. Имплантациядан кейін не болады? (Ж,ҚБ) оқушыларға әр түрлі ақпарат көздерін (мәтін, ресурстар бойынша бейнежазбалар – саралау) зерттеуді, кестені толтыруды және эмбрион мен ұрықтың әртүрлі даму кезеңдерінде болып жатқан процестерді түсіндіруді (кезеңдер бойынша, апта сайын емес) ұсыныңыз.
Бағалау критерийлері: - даму кезеңдерін атайды; - эмбрион мен ұрықтың даму кезеңдерінде болатын процестерді сипаттайды; - эмбрион мен ұрықтың морфологиялық айырмашылықтарын көрсетеді. (И, ҚБ) оқушыларға эмбрион мен ұрықтың дамуын зерттеу бойынша тапсырма орындауды ұсыныңыз. | https://www.youtube.com/watch?v=uq1dquPcSag / https://www.youtube.com/watch?v=E4FKnTLdmXw Қосымша 1 (ұрық пен эмбрионның дамуы бойынша ақпарат), https://www.youtube.com/watch?v=SSiYAlmmaZI Қосымша 2 (Жеке тапсырма) | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин. | Үй тапсырмасы: сабақтың тақырыбы бойынша материалды жаттау. Мұғалім сабақ қорытындысын шығарып, тапсырмаларды сәтті орындаған оқушылардың жұмысына назар аударады. Оқушылар өз сәтсіздігінің немесе рефлексия барысында табыс себептеріне түсініктеме береді. | |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
Тақырыпқа шығу үшін оқушыларға «көпір» сұрақтарын қою. Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа ұғымдарды талқылап, түсіндіруге тапсырма беріледі. | Оқушыларды ой қозғау кезінде бағалау. Жұптық жұмыс кезінде бағалау. | Оқушылардың сабақ барысында дұрыс отыруын, топтық жұмыс кезінде оқушылардың қимыл-қозғалыстарының қауіпсізігін қадағалау. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру