Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 9.4B Өсу мен даму

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру

Сабақтың түрі

Жаңа тақырып

 Сабақтың мақсаты

  • адам ұрығының дамуына темекінің әсерін сипаттау;
  • адам ұрығының дамуына ішімдіктің әсерін сипаттау;
  • адам ұрығының дамуына есірткі заттарының әсерін сипаттау;

Бағалау критерийлері

Оқушылар

  • адам ұрығының дамуына темекінің әсерін біледі;
  • адам ұрығының дамуына ішімдіктің әсерін біледі;
  • адам ұрығының дамуына есірткі заттарының әсерін біледі;

Тілдік мақсаттары

Оқушылар:

темекі шегудің, ішімдіктің және басқа да есірткі заттарының адам эмбрионының дамуына әсерін сипаттайды және түсіндіреді (оқу және жазу дағдылары)

Пәндік лексика және терминология жүктілік, эмбрион, ұрық, ұрықжолдас

тератогендік әсері, ішімдік, есірткі заттары, қоректік заттар.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

эмбрионның дамуын әсер етеді

Шылым шегу адамның эмбрионның дамуына… әсер етеді.

Ішімдік адам эмбрионының дамуына әсер етеді.

Есірткі заттар адам ұрығының дамуына әсер тигізеді …

Құндылықтарды дарыту

 

 

Құндылықтарды дарыту сыни ойлау, коммуникативтік және ынтымақтастық дағдыларын дамыту, сондай-ақ өзін-өзі реттеу мен өзін-өзі бағалауға жауапты қарым-қатынасты қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Химия –заттардың қасиеттері мен химиялық құрамы.

АКТ қолдану дағдылары

Постер/ ментальды картаны құрастыру кезінде оқушылар қосымша ақпаратты іздеу үшін интернет желісін пайдалануына болады. Бейнекөріністерді көрсету үшін интербелсенді тақтаны пайдалану.

Бастапқы білім

Өсу-тірі организмдердің негізгі қасиеті (6 сынып).

Онтогенез сатылары (7.3 D бөлімі))

Аналық жасушаның және сперматозоидтың құрылымы (Бөлім 9.3 А)

Құрсақішілік даму. Ұрықтың дамуының бірінші сатылары. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. (9.4-бөлім.В)

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Шақыру

1-2 мин.

2-3 мин.

4-6 мин.

-9 мин.

1. (С) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу

2. (Д) Мұғалім оқушыларға есірткінің адам эмбрионының дамуына әсері туралы бейнежазбаны ұсынады. Алдын ала оқушыларға бейнероликтің негізгі идеясы туралы ойлануға тиіс екендігі хабарланады.

3. (С) Содан кейін негізгі идеяларды талқылау жүргізіледі. Келесі сұрақтар бойынша қосымша әңгімелесу өткізіледі:

1) адам эмбрионының дамуына есірткіден басқа қандай факторлар әсер етеді?

2) неге әрбір адамға адам эмбрионының дамуына осы факторлардың әсер ету салдары туралы білу қажет?

3) осы мәселе бойынша қосымша ақпарат алғыңыз келе ме?

4. (С) Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен бағалау критерийлерін тұжырымдау.

https://www.youtube.com/watch?v=-qW5L26215A

MS PowerPoint

Ұғыну

10-11 мин.

12-26

26-34 мин.

35-37 мин.

37-38 мин.

(С) Мұғалім оқушыларды темекі шегу, алкоголь және есірткі туралы суреттер арқылы 3 топқа бөледі.

(Т) топтарда оқушылар ішімдіктің, темекі шегудің және есірткі заттарының адам эмбрионының дамуына әсерін зерделейді және постерлер немесе ментальдық карталар әзірлейді.

1 – ші топ-темекі шегудің адам эмбрионының дамуына әсері

2 – ші топ-ішімдіктің адам эмбрионының дамуына әсері

3 – ші топ-есірткі заттарының адам эмбрионының дамуына әсері

Сабақтың өткізуі №1 технологиясы.

(шағын топтарда бір-бірін оқыту)

(Т) Топтар мәтінімен жұмыс істегеннен кейін әрқайсысында барлық үш топтың өкілдері болатындай етіп қайта бөлінеді. Содан кейін мұғалімдер командасы бойынша олар жазбалар мен графикалық материалды пайдалана отырып, өз сұрағын кезекпен түсіндіреді. Топта үш шағын тақырыпшаларды түсіндіріп, талқылап, барлығы өз орындарына оралып, тағы да үш шағын тақырыпшалардан тұратын жалпы тақырыпты талқылайды. Өзара оқытуға әрбір сөйлеушіге 2 минуттан артық емес уақыт беріледі.

(Т) Алдын ала берілген критерийлер жүйесі бойынша өзара бағалау жүргізіледі.

Сабақтың өткізуі №1 технологиясы.

(бүкіл сыныпты өзара оқыту)

(Т) Мәтінмен жұмыс істегеннен кейін әр топтың оқушылары бүкіл сыныпқа өз қызметінің өнімдерін (постер немесе ментальды карта) көрсетіп, өз сұрағын түсіндіре отырып, барлық сынып алдында сөз сөйлейді. Өзара оқытуға әрбір сөйлеушіге 2 минуттан артық емес уақыт беріледі.

(С) Алдын ала берілген критерийлер жүйесі бойынша өзара бағалау жүргізіледі.

Мұғалім топтық жұмыс кезінде оқушылардың қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқушыларға қолдау көрсетеді. Қосымша тайм-менеджменттің сақталуы туралы еске салады.

(Ж)Мұғалім жазбаша формативті бағалауды ұйымдастырады, ол үшін бекітілген бланкілер береді және оқушыларға тапсырмаларды орындауын сұрайды.

(Ж/Ж) Оқушылар жұмыс нәтижелерін мұғалім көрсететін жауаптардың эталонымен салыстырады. Оқушылар тексеру тәсілін анықтайды (өзін-өзі тексеру немесе өзара тексеру).

Қосымша 1

Қосымша 2

MS PowerPoint

Қосымша 3

Қосымша 4

MS PowerPoint

Сабақтың соңы

39-40 мин.

Мұғалім сабақты қорытындылайды,командада табысты жұмыс істеген және сөз сөйлеген оқушылардың жұмысына назар аударады.

Үй жұмысы:

  • Конспектті қайталау.
  • «Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері» тақырыбына қызықты мәліметтерді табу
  • Кері-байланыс:

Оқушылар бланкілерді толтыра отырып рефлексия жүргізеді. Сыныптан шыға отырып, оқушылар мұғалімнің үстелінде 3 сөйлем жазылған бланк қалдырады:

Енді мен … түсінемін

Маған … түсінуге қиынға түсті.

Мен… ешқашан түсінбейтін сияқтымын.

MS PowerPoint

Қосымша 5

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Кейбір оқушылар қалғандарына қарағанда табысты болуы мүмкін; жұп/топтағы жұмыс проблемалар туындаған оқушыларға қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.

Әлсіз оқушылар үшін мұғалім төмен деңгейдегі сұрақтарды пайдаланады.

Күшті оқушылар үшін жоғары деңгейдегі сұрақтарды қолданылады.

Мұғалім топтық жұмыс кезінде оқушылардың қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқушыларға қолдау көрсетеді.

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Алған білім мен іскерлікті бағалау сабақтың басында, ортасында және соңында жүргізіледі, оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сабақтың басында және соңында сұрақтар оқушылардың білімін үнемі бағалауға көмектеседі.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пәнаралық байланыс

Молекулалық биология, генетика, цитология

Денсаулық және қауіпсіздік

АКТ-мен жұмыс істеу дағдысы

Құндылықтармен байланыс

Шағын топтарда жұмыс істеу достық атмосфераны құруға ықпал етеді. Қарым-қатынас дағдылары серіктеспен жұмыс істеу және сұрақтарға жауап беру кезінде дамиды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу