Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ | Нұр-Сұлтан қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбаева Жанар Серикбаевна | ||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||
Тақырыбы | Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер. | ||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 11.4.1.25 - (ay''+by'+cy=0 түрдегі , мұндағы a,b,c - тұрақты) екінші ретті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешу; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Білу және түсіну: екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер ұғымын біледі; Қолдану және анализ; екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеудің типтерін ажырата алады; екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеудің үш типіне есептер шығара алады; ( екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулердің және жалпы шешімдерін таба алады.
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | -екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер ұғымын біледі; -екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеудің типтерін ажырата алады; -екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеудің үш типіне есептер шығара алады; -екінші ретті тұрақты коэффицентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулердің және жалпы шешімдерін таба алады. | ||||||||||||
Тілдік мақсат: | Пәнге тән лексика мен терминология: Дифференциалдық теңдеу-дифференциальное уравнение-differentialequation Дифференциалдық теңдеудің реті-порядок дифференциального уравнения-order of differential equation Айнымалысы ажыратылатын дифференциалдық теңдеу-дифференциальное уравнение с разделяющимися переменными- separable differential equation Біртектес дифференциалдық теңдеу-однородное дифференциальное уравнение –homo generous differential equation Бірінші дәрежелі сызықтық дифференциалдық теңдеулер – линейное дифференциальное уравнение первого порядка- first order linear differential equation | ||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Дифференциалдық теңдеулер | ||||||||||||
Пән аралық байланыстар | -физикамен байланысын көрсету | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет ресурсты пайдалану; Интербелсенді тақтаны қолданып, презентациялар/ видеосабақтар көрсету | ||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Жұппен жұмыс істей алу, ұжымдық, шыдамдылық, жауапкершілік, әділдік қасиеттерін дамыту. | ||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс- әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру бөлімі.
| ||||||||||||
Ортасы 10 минут Жұптық жұмыс 10 минут Жеке жұмыс 10 минут | Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Мұғалім түсіндірмесі: тұрақты коэффициентті екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеудің анықтамасын, сипаттамалық теңдеуді айтып өтеміз. Ол берілген теңдеуден ізделенетін функция туындыларын сәйкесінше дәрежелермен ауыстырғанда пайда болады, әрі функцияның өзі бірмен ауысады. Онда екінші ретті дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі сипаттамалық теңдеуінің және түбірлер сипаттамасына тәуелді құрылады. Болуы мүмкін барлық үш жағдайлар: 1-ші жағдай. және нақты және әр түрлі түбірлері. Онда теңдеудің жалпы шешімі түрінде болады. 2-ші жағдай. және нақты және тең түбірлері Онда теңдеудің жалпы шешімі түрінде болады. 3-ші жағдай. және түйіндес комплекс түбірлері: және . Онда теңдеудің жалпы шешімі түрінде болады. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Оқушылар өз жұмысын белгілеген уақыт аясында аяқтап, жұмыстарын презентациядағы дұрыс жауаптары арқылы тексереді. Бағалау: жұптағы оқушылар бір-бірінің жұмысын дайын шешімдері бойынша тексереді. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап кері байланыс береді. . Қалыптастырушы бағалау Тапсырма 1. теңдеуін шешіңіз. Тапсырма 2. теңдеуін шешіңіз. Тапсырма 3.
теңдеуін шешіңіз. Дискриптор: -бірінші теңдеуді шешуде сипаттамалық теңдеуі нақты және әр түрлі түбірлерімен болатын табады -екінші теңдеуді шешуде нақты және тең түбірлерімен болатын табады -үшінші теңдеуде сипаттамалық теңдеуінің комплекс түбірлері болатынын табады | Презентация Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||||
Соңы 5 минут | Рефлексия: А/ Рефлексия: Кестені толтыру.
Үйге тапсырма беру. Бөлшек қарапайым гармониялық қозғалыс жасайды. Бөлшектің тербелес центрінен ауытқуы t секунд уақыт мезетінде x метрге тең. а) x = Acos10t + Bsin10t келесі дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі болатынын көрсетіңіз: . b) Дифференциалдық теңдеудің болғандағы дербес шешімі келесідей: x = − 2 және . A мәнін және B мәнін табыңыз, осы дербес шешімді анықтаңыз. Балл қою кестесі
| Қосымша 3 Сыртқы жиынтық бағалау оқушылардың жауап үлгілерінің жинағы математика 12 – сынып, Астана, 2016ж. | |||||||||||
Қосымша ақпарат | ||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Жұптық жұмыс кезінде өз күшіне сенімсіз оқушылар қабілеті жоғары оқушылардан көмек сұрай алады. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға сабақтың кез келген этапында көмек бере алады. | Жұптағы оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша тексереді. Өзара бағалау жүзеге асады. | Құндылықтар: Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек. |
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | ||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
| ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру