Муавр формуласы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 8-9 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар.

Сабақ: № 8-9

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Комплекс сандар ІІ

Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып: 12

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Муавр формуласы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

12.1.2.6 Муавр формуласын білу және қолдану;

 Сабақ мақсаттары

- Муавр формуласын білу;

- Муавр формуласын қолдана білу.

 Бағалау критерийлері

- Муавр формуласын білсе;

- Муавр формуласын қолдана білсе.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Арган диаграммасында комплекс сандардың орналасуын тақылайды және сипаттайды;
  • сәйкес математикалық терминдерді дұрыс қолданады;
  • Арган диаграммасындағы екі комплекс санның қосындысы мен айырмасын бейнелеуін түсіндіреді;
  • тригонометриялық түрде берілген комплекс сандарда арифметикалық амалдардың орындалуын түсіндіреді;

комплекс санды бір түрден екінші түрге аударуды түсіндіреді.

  • нақты ось,
  • жорамал ось,
  • комплекс жазықтық,
  • Арган диаграммасы,
  • комплекс санның радиус-векторы,
  • комплекс санның тригонометриялық түрі.

 Құндылықтарды дарыту

Академиялық адалдық, өзгенің пікірін тыңдау, өз ойын толық жеткізе алу, өз білімін жетілдіру, өздігінен оқу.

 Пәнаралық байланыстар

Физика пәнімен байланыстыра оқыту, графикамен байланыс.

 АКТ қолдану дағдылары

Excell бағдарламасымен жұмыс түрлері

Бастапқы білім

Комплекс сандар жиыны туралы түсінік, алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану дағдысы; бірлік шеңбер мен тригонометриялық шеңбер туралы білімі, тригонометриялық өрнектерге түрлендіру жасау дағдысы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

І. Ұйымдастыру:

Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Қайталау, өткен тарауды пысықтау сұрақтары:

С-1: Қандай түрдегі сандарды комплекс сандар деп атайды?

С-2: Комплекс санның модулі дегеніміз не?

С-3: Комплекс санның аргументі дегеніміз не?

С-4: Егер комплекс сан І, ІV ширекте болса, онда аргументті қалай есептейміз?

С-5: Егер комплекс сан ІІ, ІІІ ширекте болса, онда аргументті қалай есептейміз?

С-6: Комплекс санның тригонометриялық түрі қандай?

Сабақтың ортасы

10 минут

ІІ. Жаңа материалды ашу.

Тақтада жазыңыз: (cosx+isinx)2, (cosx+isinx)3, (cosx+isinx)4.

Оқушыларға «Кім жылдам» ойынын ұсыныңыз, олар жақшаларды ашып, түрлендірулерді тезірек аяқтауы керек. Тапсырмалар 10 минутта уақыты аяқталғанша орындалады. Жауаптарын сыныппен талқылап, оқушылардан қорытынды шығаруды сұраңыз. Оқушыларды келесі Муавр формуласына бағыттаңыз:

- Муавр формуласы

Бекіту тапсырмалары:

Оқу жоспары

Жалпы сыныптық жұмыс

№1. Амалдарды орында:

Жауабы:

№2. МЭСК 2015, 2 компонент.

Муавр теоремасын қолданып,

cos 8cos4– 8cos2+ 1 көрсетіңіз.

2

(cos+ isin)4 = cos+ isin

cos4+4isincos3 – 6sin2cos2 – 4isin3cos+sin4

cos= cos4– 6cos2(1 – cos2) + (1 – cos2 )2

Сәйкесінше, cos = 8cos4– 8 cos2 + 1

B1

M1

M1

A1

[4]

Биномдық жіктелуі Ықшамдалмаған таңбадан бір қатесі бар болса, қабылданады.

Нақты бөліктерін теңістіреді және

cos2 + sin2= 1 қолданады

Берілген жауапты алады

Жеке тапсырма

№1. Келесідей теңдіктер орындалатынын көрсетіңіз:

№2. Амалдарды орындаңыз:

Жауаптары:

Қосымша:

Жауабы:

Сабақтың соңы

3 минут

Үйге тапсырма:

Жауабы:

б) і

Рефлексия жазу.

Кері байланыс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Көз жаттығулары.

Сергіту сәттері

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

ТапсырмаСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу