n-ші  дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамасы. n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


11.2В n-ші дәрежелі түбір

Мектеп: ФМБ НЗМ, Шымкент қаласы.

Күні: 23.11.2018ж

Мұғалім:

Сынып:

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:

Кәсіби даму мақсаты

Диалогтық оқыту арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту

Сабақ тақырыбы:

n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамасы; n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттері;

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.2.1.3 n-ші дәрежелі түбірдің және n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамаларын біледі;
  • 11.2.1.4 құрамында n-ші дәрежелі түбірлер бар алгебралық өрнектердің мүмкін мәндер жиынын анықтайды;
  • 11.2.1.5 n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің қасиеттерін біледі;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар n –ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолдана отырып, n-ші дәрежелі түбірі бар сандық өрнектердің мәнін есептейді.

 Бағалау критерийлері

  • n дәрежелі түбірді түсінеді,
  • n дәрежелі түбірлердің мәндерін бағалайды
  • өрнектердің мәнін есептеу үшін түбірдің қасиеттерін қолданады
  • n-інші дәрежелі түбірлері бар өрнектерді ықшамдай алады,

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • функцияның графигін «оқиды», демек функцияның қасиеттерін оның графигі бойынша сипаттайды;
  • түбірмен берілген өрнектің мәнін тапқанда және өрнекті түрлендіргенде түбірдің қасиеттерінің қолданылуын түсіндіреді;
  • түбір мәндерін салыстырып дәйектейді;

Пәндәк лексика және терминология:

  • бүтін көрсеткішті дәрежелік функция;
  • бүтін көрсеткішті дәрежелік функцияның графигі;
  • кубтық түбір;
  • үшінші дәрежелі түбір және т.б , n-ші дәрежелі түбір;
  • санның тақ дәрежелі түбірі;
  • санның жұп дәрежелі түбірі;
  • Санның натурал көрсеткішті (n≥2) арифметикалық түбірі;
  • n-ші дәрежелі түбірден арылу;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушыларды ұйымшылдыққа, жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, өзіне және өзгеге құрмет көрсетуге тәрбиелеу.

 Пәнаралық байланыстар

Информатика, физика

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже, Арифметикалық квадрат түбір және оның қасиеттері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І. Ұйымдастыру.

Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

а) Сабаққа әзірлікті бақылау;

ә) Мағынаны ажырату.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

15 минут

Оқу мақсаты: 10.2.1.6 көбейткішті n-ші дәрежелі түбір таңбасының астына енгізеді және көбейткішті n-ші дәрежелі түбір таңбасының астынан шығарады;

Оқушыларға өрнектерді салыстыруды ұсыну:

және 2

  • Осы өрнектерді салыстыру үшін не істеу керек деп ойлайсыз?
  • 2 көбейіткішін түбір таңбасының астына қалай енгізуге болады? Қандай дәрежемен?

Айнымалысы бар өрнекті n-ші дәрежелі түбір астына енгізіңіз:

  • -
  • х

Материалды бекіту үшін тапсырма орындату:

Салыстырыңыз:

және

  • Қалай ойлайсыздар, екі өрнекті салыстыру үшін не істеу керек?
  • 2 көбейткішін түбір таңбасының алдына қалай шығаруға болады?

Оқушылардан көбейткішті түбір алдына шығарту.

Жұптық жұмыс.

Тапсырма 1. Көбейткішті түбір таңбасының астына енгізіңіз:

а) ;

б) m3 n2, егер n<0.

Тапсырма 2. Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығарыңыз:

а)

б) , егер х<0.

Оқу мақсаты: 9.1.2.2 сандық өрнектердің мәндерін есептеу үшін n-ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолданады;

Жұптық жұмыс

Тапсырма 1.

Есептеңіз:

  •  • 

Тапсырма 2. Өрнектің мәнін табыңыз.

;

;

    

Тапсырма 3. Бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылтыңыз.

Тапсырма 4. Өрнектің мәнін табыңыз. .

Оқушылар дайын жауап үлгілері бойынша өзін-өзі тексереді.

Шыныбеков Ә.Н.

20 минут

15 минут

2-сабақ

Оқу мақсаты: 9.2.1.7 алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолданады;

Топтық жұмыс.

Оқушыларды топқа біріктіріңіз. Топтық жұмыс үшін «Карусель» әдісін қолдану. Мұғаліммен бірге сабақ басында дайындалған бағалау критерийлері бойынша топтардың өзара бағалауын ұйымдастыру. Соңында қателерді талдауды жүргізу.

1-топ:

    • Өрнектерді ықшамдаңыз:

а) ; б) ; в)

2оп:

а) ; б) в)

3оп:

а) ; б) в)

4 Топ:

а)  ; б) в)

Күрделі тапсырмаларды қарастырайық, мысалы:

Тапсырма 1: Бөлшекті қысқартыңыз:

а) ; ә) .

Тапсырма 2: Өрнекті ықшамдаңыз:

Тақырыпты пысықтау мақсатында деңгейлік тапсырмалар орындату.

Оқу мақсаты: : 9.2.1.7 алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолданады;

Кеспе парақ

Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 9-сынып.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Бағалау.

Рефлексия.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге: Шыныбеков №

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу