n-ші  дәрежелі түбірдің және оның қасиеттері. (Бекіту). Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

11.2А бөлім: Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция.

Мектеп:

Күні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

n-ші дәрежелі түбірдің және оның қасиеттері (бекіту)

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар n –ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолдана отырып, n-ші дәрежелі түбірі бар сандық өрнектердің мәнін есептейді.

 Бағалау критерийлері

- n-ші дәрежелі арифметикалық түбір ұғымы мен оның қасиеттерін біледі;

- n-ші дәрежелі түбірмен берілген санды өрнектің мәнін есептей алады;

- n-ші дәрежелі түбірмен берілген алгебралық өрнектерді түрлендіре алады;

- түбірлерді салыстырады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • функцияның графигін «оқиды», демек функцияның қасиеттерін оның графигі бойынша сипаттайды;
  • түбірмен берілген өрнектің мәнін тапқанда және өрнекті түрлендіргенде түбірдің қасиеттерінің қолданылуын түсіндіреді;

Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • бүтін көрсеткішті дәрежелік функция;
  • бүтін көрсеткішті дәрежелік функцияның графигі;
  • кубтық түбір;
  • үшінші дәрежелі түбір және т.б , n-ші дәрежелі түбір;
  • санның тақ дәрежелі түбірі;
  • санның жұп дәрежелі түбірі;
  • теріс емес санның натурал көрсеткішті (n≥2) арифметикалық түбірі;
  • n-ші дәрежелі түбірден шығару;
  • рационал көрсеткішті дәреже;

рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттері.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • ... саны ... санының ... түбірі болады, себебі ...;
  • ... саны ... санының ... дәрежелі арифметикалық түбірі болады, себебі ...;
  • ... санның ... дәрежелі арифметикалық түбірі болмайды, себебі ...;
  • арифметикалық түбірдің қасиеттері бойынша ... өрнектің ... үшін мағынасы бар;

- бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу үшін ....

Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылар өнертапқыш болуы тиіс, сыни ойлай отырып тапсырманың контекстін түсіну керек; бір-біріне қолдау көрсету керек

Оларда диалог арқылы қарым-қатынас дағдыларын дамытады, топпен жұмыс арқылы бір-біріне деген сыйластық, төзімділік дағдыларын дамытады.

Жұпта жұмыс істеу кезінде оқушылар академиялық адалдық сақтауға мүмкіндіктері бар.

 Пәнаралық байланыстар

Бұл тақырыпты меңгеру физика және химия есептерін шығаруда көп көмегін тигізеді

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану.

Бастапқы білім

Дәреже, иррационал сан және арифметикалық квадрат түбір анықтамаларын білу, дифференциалдау ережелерін қолдану. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану, квадраттық теңдеу және теңсіздіктерді шешу,

у = х2, у = х3, функцияларының графиктерін салу және оның қасиеттерін анықтау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 – мин

І. Ұйымдастыру.

Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

а) Сабаққа әзірлікті бақылау;

ә) Мағынаны ажырату.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.Сабақтың әр кезеңінде топ жетекшісінің көмегі арқылы оқушылардың жауабын есепке алып отыру. Бағалау парағын пайдалану.

ІІ. Миға шабуыл. Тапсырмалар:

Мына сандардың дәрежелерін есепте:

1) 23 5) 93

2) 34 6) 35

3) 62 7) 104

4) 27 8) 152

Презентация

Слайд 3

Ортасы

15 - мин

ІІІ. Жаңа сабақ

Компьютердің мултимедиялық мүмкіндіктерін пайдалана отырып презентация арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру.

1) Санды дәрежеге шығаруға кері амал бар ма?

2) а санының квадрат түбірі деген не?

3) 49 санының квадрат түбірі нешеге тең?

4) 27 санының үшінші дәрежелі түбірі нешеге тең?

5) 256 санының төртінші дәлежелі түбірі нешеге тең?

6) 243 санының бесінші дәрежелі түбірі нешеге тең?

7) а санының n-ші дәрежелі түбірі деген не?

Анықтама. а санының n-ші дәрежелі түбірі деп n- ші дәрежесі a санына тең болатын b санын айтады.

Анықтама бойынша =b , мұндағы n- түбір көрсеткіші, a – түбір астындағы өрнек.

Қасиеттері:

  • Көбейтіндіден түбір шығару
  • Бөлшектен түбір шығару
  • Түбірді дәрежеге шығару
  • n-ші дәрежелі түбірдің n дәрежесі
  • Түбірден түбір алу ережесі
  • Түбір және түбірдің астындағы сандардың дәреже көрсеткіштерін қысқарту

Мысал-1:

Мысал-2:

Мысал-3:

Мысал-4:

Мысал-5: Салыстырыңдар:

Шыныбеков Ә.Н. Алгебра және анализ бастамалары. Жалпы білім беретін мектептің 11 – сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2013.

Слайд 4-5

Слайд 6

3 - мин

ІV. «Блиц турнир» Дұрыс жауабын тап (ауызша)

1) ∙ 7) 5

2) 8) 22

3) 9) 3

4) 10) 0,5

5) 11) 6

6) 12) 1,5

Слайд №7

7 - мин

V. Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей

Өрнектің мәнін есептеңдер:

1.

2.

3.

4. ;

5. ;

ІІ деңгей

Ықшамдаңдар:

1.

2.

Амалдарды орындаңдар:

3. = ;

4. =

ІІІ деңгей

Өрнекті ықшамдаңдар:

=

Қосымша 1

3 мин

7 мин

VI. Жеке жұмыс

1.Өрнекті ықшамдаңдар: =

2.Өрнектің мәнін табыңдар:

3. Есептеңдер:

4. Есептеңдер:

5. Амалдарды орындаңдар:

VII. Жұптық жұмыс.

1. №60 есеп (Н.Я.Виленкин).

Есептеңдер: а)

б) =

в)

2. №548 есеп (Ә.Н.Шыныбеков).

Өрнектің мәнін табыңдар:

а) =

б) ;

в)

3. №61 есеп (Н.Я.Виленкин)

Амалдарды орындаңдар: а) =

б) =

в)

Қосымша 2

Қосымша 3

Виленкин Н.Я. и др, Алгебра и математический анализ для 11 класса. Учебное пособие для учащихся школ с углубленным изучением математики.–М.:Просвещение, 2014 г

Сабақтың соңы

2 - мин

VIII.Бағалау. Бағалау парағы бойынша оқушыларды бағалаймын.

IX. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Үйге: Шыныбеков №552

Слайд №8

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу