Бас жиын және таңдама. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.1В Математикалық статистика элементтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бас жиын және таңдама

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

11.4.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну

 Сабақ мақсаттары

Біледі:

Бас жиын, таңдама анықтамаларын біліп есеп шығаруда қолданады.

Білу:

 Бас жиын, таңдама классификациясын

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • таңдалымды және бас жиынтықты тани алады;
  • мысалдар келтіреді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Оқушылар:

Оқытудың тілдік мақсаты

  • статистикалық зерттеулердің нәтижелерін сипаттайды;
  • вариациялық қатарлардың деректерін талдау кезінде пәндік лексиканы және бөлімге сәйкес терминдерді қолданады;

математикалық статистикаға арналған есептерді шығаруда қолданылатын формулаларды дәйектейді.

Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • бас жиын және таңдама;
  • дискретті және интервалды вариациялық қатарлар;
  • дискретті кездейсоқ шама;
  • математикалық күтілім, дисперсия, кездейсоқ шаманың стандарттық ауытқуы;

дисперсия, вариациялық қатардың стандарттық ауытқуы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- теңмүмкіндікті оқиғаның жалпы санының оқиғаның орындалу санына қатынасы ... ;

- жасалған тәжірибелер жалпы санының тәжірибенің сәтті орындалу санына қатынасы ... ;

- таңдама элеметтерінің мәндерінің көбейтіндісін олардың салыстырмалы жиілігіне көбейту ... ;

- барлық мүмкін болатын мәндердің көбейтіндісін олардың ықтималдығына көбейту ... .

 Құндылықтарды дарыту

Ұжыммен,жұппен, өз бетімен жұмыс жасай білуге, тақырыптың өмірмен байланысын көрсету, тәрбиелеу..

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Пәнаралық байланыстар

экономика

Бастапқы білім

Математикалық статистика, бас жиын, таңдама

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Сабақтың басы

2 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.

2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

Презентация

Сабақтың ортасы

20 минут

15 мин

3.Жаңа сабақ

Оқушыларды матемтикалық статистиканың тарихымен таныстырып, ары қарай анықтамасын, математикалық статистиканың міндеттері, классификациясын, жаңа сабаққа қажетті бас жиын және таңдама анықтамасын береді. Таңдаманың классификацисын талдайды. Мысалдарды талдау арқылы практикалық түрде түсіндіріңіз.

Сонымен қатар, Ақпараттарды өңдеудің статистикалық әдісімен және Статистикалық ақпараттың

көрнекті қарастырылуына тоқталып өтіңіз. Түсінікті және бір-бірінен ажырата білу үшін мысалдар келтіріп, оқушылармен талдаңыз.

4.Алғашқы бекіту. Жұптық жұмыс (бірін-бірі бағалау)

1-тапсырма. Дүкенде шегелерді өлшеу арқылы сатады. Менеджер бір килограмда неше шеге бар екенін бағалау үшін бір шегенің салмағын табуға шешім қабылдады. Өлшеудің дәл мәнін алу үшін лабораториялық таразыларда әртүрлі шегелерді өлшеп , мына қатарды алды:4,47; 4,44; 4,64; 4,32; 4,45, 4,32; 4,54; 4,58; Бұдан бір шегенің массасы ретінде қандай арифметикалық орта, мода, немесе медиананы алуға болады?

Вариациалық қатар құрады

Арифметикалық ортасын табады

Модасын табады

Медианасын табады

2-тапсырма. Саяси ойлаушы сайлаушыларға дауыс беру құқығы бар қаладағы 253000 тұрғынды зерттеді. Берілген таңдалымның қайсысысын репрезентативті деуге болады

А) Болашақ сайлаушылардың таңдалымын салуға үлкен сауда орталығында әрбір 15-ші адамнан сауалнама ала отырып орындауға болады.

Б) Телефон бойынша әрбір 100 адамнан сұрай отырып таңдалымды салуға болады

С) Бірнеше саясаткердің митингі қатысушыларынан сұрау арқылы таңдалымды салуға болады

Болашақ сайланушыларды анықтаудың таңдалымын салудың өз тәсілдеріңізді қарастырыңыздар.

Талдау жасайды

Репрезентативті таңдаманы табады

Болашақ сайланушыларды анықтаудың таңдалымын салудың өз тәсілдерін ұсынады

3-тапсырма.

Талдау жасайды

Репрезентативті таңдаманы табады

Жауабын негіздейді

Презентация

2-17 слайд

Қосымша

3 мин

9.Сабақты қорытындылау

Рефлексия.

Қосымша

Сабақтың соңы

Үй жұмысы.

Сувенирлер сататын фирма жүмыс өнімділігін білгілері келді. Тізімде әр адамның белгілі бір күндерде жасалынған сувенирлер саны берілген:

92, 100, 89, 98, 101, 84, 113, 93, 81, 14, 113, 86, 98, 99, 105, 88, 101, 89, 93, 102, 101, 99, 87, 109, 92, 99, 111, 98, 102, 95

Таңдалымның модасын, медианасын және арифметикалық орта мәнін табыңыз.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу