Туынды табу ережесі. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақтың тақырыбы:

Туынды табу ережесі

Мектеп: НИШ ХБН Алматы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жұманбаева З

Сынып: 10

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Сабақтың мақсаты

10.3.1.11 дифференциалдау ережесін білу жіне қолдану;

Жетістік критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Тілдік мақсат

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Қазақша

Русский

English

Туынды

производной

Derivative

Жанама түзу

Касательная линия

Tangent line

Жылдамдық

Скорость

Velocity

Өзгеру жылдамдығы

Скорости изменений

Rates of change

Сызықты жуықтау

Линейное приближение

Linear approximation

Сызықтық қозғалыс

Линейное движение

Linear motion

Абсолютті максимум

Абсолютный максимум

Absolute maximum

Абсолютті минимум

Абсолютный минимум

Absolute minimum

Құндылықтарды дамыту

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Геометрия, тұрмыста қолдана алу

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар

Бастапқы білім

 Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

2 минут

3 минут

Ұйымдастыру сәті

Амандасу

Оқушыларды топқа бөлу

Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Шырпыдан VІІ=І теңдігі құрастырылған. Бір шырпыны қозғау арқылы дұрыс теңдік құрастыр.

Үй жұмысын тексеру

Үй жұмысы( топтағы оқушылар дәптерлерін ауыстыру арқылы тексереді).Әр дұрыс жауап 1 ұпай

Оқулықпен жұмыс

Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Блиц сұрақтар

5 минут

 Туындының анықтамасы. Егер функция өсiмшесiнiң аргумент өсiмшесiне қатынасының аргумент өсiмшесi х0 да шегi бар болатын болса, онда оны f(x) функциясының нүктесiндегi туындысы деп атайды:

 

Туынды табу ережелері

1.;

2.

3.;

4. .

2.Сұрақ жауап

1.Функция ұғымы алғаш рет нені есептеу үшін пайда болды?

2.Туындының анықтамасы

3.Дифференциалдау дегеніміз не?

4.Туындының негізгі ережелері

5.Негізгі елементар функциялардың туындысын жатқа айту

6.Туындының физикалық мағынасы?

7.Туындының геометриялық мағынасы?

8.Күрделі функцияны туындысы қалай алынады?

Интернет желісі

Топпен жұмыс

10 минут

Топтық жұмыс жасау.

Мақсаты: Топтық жұмыс арқылы аз уақыт ішінде өздеріне берілген тапсырмаларыды ішінара бөлісіп алып орындау. Жауаптырын тақтада мұғалім көрсетеді

Қ/c

Функция берілуі

Функцияның туындысы

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Оқулықпен жұмыс

20 минут

Деңгейлік тапсырмалар: (10-сынып, Алгебра «Атамұра» баспасы 2018)

«А» деңгей: №439

«В» деңгей: №444

«С» деңгей: №450

Шыныбеков А.Н.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту

Рефлексия

«Басбармақ» әдісі

Үйге тапсырма: №409-411

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу