Есептерді шешу кезінде Бернулли формуласын қолдану. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар:
Қысқа мерзімді жоспар: 10.2С Ықтималдық | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Есептерді шешу кезінде Бернулли формуласын қолдану. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.7 Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу; 10.3.2.8 Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; | |||||
Сабақ мақсаттары | - Бернулли формуласын және оның салдарларын есептерді шешу кезінде қолдану. | |||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар: - есептерді шешу кезінде Бернулли формуласы мен оның салдарларын қолданады. | |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология комбинаторика, орналастыру, қайталау, комбинация, қайталау, ауыстыру, қайталау. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер кездейсоқ оқиғаның ықтималдығын анықтау үшін ... ықтималдықты есептеу үшін... қажет … | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Бірін-бірі тыңдай білу, кезекпен сөйлей білу, өз ойын дәл жеткізе білу, мысалдар мен дәлелдер келтіре алу, өз бетінше оқуға және академиялық адалдыққа ұмтылу, жаңа жағдайларға бейімделе білу, проблемалар қою және шешімдер қабылдау, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. | |||||
Пәнаралық байланыстар | 1.өндіріс (бірнеше жұмыс түрлерін жұмысшылар арасында бөлу) 2. агротехника (егістіктерді бірнеше егістікке орналастыру) 3. оқу орындары (кесте жасау) 4. химия (химиялық элементтер арасындағы ықтимал байланыстарды талдау) 5. лингвистика (әріптер комбинациясының нұсқаларын қарау) 6. астрология (планеталар мен шоқжұлдыздардың орналасуын талдау) 7. экономика (акцияларды сатып алу-сату нұсқаларын талдау) 8. криптография (шифрлау әдістерін әзірлеу) 9. қоғамдық тамақтану саласы (мәзір құру) 10. поштаны жеткізу (жіберу нұсқаларын қарау) 11. спорттық жарыстар (қатысушылар арасындағы ойындар санын есептеу) 12. биология (ДНК кодының толық жазылуы) 13. әскери іс (бөлімшелердің орналасуы) 14. география (карталарды бояу) - see more at: | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны демонстрациялық құрал және жазу құралы ретінде пайдалану. Есептеу кезінде инженерлік калькуляторларды қолдану. | |||||
Бастапқы білім | Ньютон биномы, Паскаль үшбұрышы, комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдығын табу үшін қолдану, кездейсоқ оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | ||||
Сабақтың басы 2 мин | Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет | Слайд 1-3 | ||||
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин 17 мин 10 мин | 2. Бернулли формуласын және оның салдарын қайталау. Фронтальды жұмыс Мұғалім Бернулли формуласын және оның салдарларын қайталауды ұсынады. Оқушылар бұрын зерттелген формулалардың ауызша тұжырымын айтады. Слайдтарды көрсету теориялық материалды көрнекі қабылдауға және жақсы есте сақтауға мүмкіндік береді. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды: 1. Қандай жағдайларда Бернулли формуласы қолданылатынын қалай анықтауға болады? 2. Бернулли схемасын қолдану үшін шарттарды реттеңіз. 3. Бернулли формуласының әрбір әріптік мәнін түсіндіріңіз. 4. Бернулли формуласын есептеуге не мүмкіндік береді? 5. Ньютон биномымен қалай байланысты? Осы сұрақтарға жауаптар оқылатын материалды жақсы түсінуге ықпал етеді. 3. Білімді жандандыру. Есептерді шешу кезінде Бернулли формуласын қолдану. Мұғалімнің іс-әрекеті: Ықтимал есептерді шешу кезінде жиі бір сынау бірнеше рет қайталанатын және әрбір сынаудың нәтижесі басқалардың нәтижесіне тәуелсіз жағдайлармен бетпе-бет келуі керек. Мұндай эксперимент Бернулли схемасы деп аталады. Оқушылар мұғаліммен бірге есептерді шешу кезінде Бернулли формуласын қолданудың типтік мысалдарын талдайды. Есептерді шешу кезінде Бернулли формуласын қолдану. Жұппен немесе кіші топтармен жұмыс істеу. Сынып жұпқа немесе 3-4 адамнан шағын топтарға бөлінеді. Әр оқушы дәптерде тапсырмаларды шешеді, басқа оқушылармен шешімді талқылайды және қажет болған жағдайда сыныптастардың немесе мұғалімнің көмегін алады. Мұғалім оқушылардың назарын тапсырмаларды шешу кезінде Бернулли схемасын іске асыру шарттарының орындалуын тексеру қажет екендігіне аударады: 1.Жүргізілген сынаулар тәуелсіз. 2.Әрбір сынаудың екі нәтижесі бар. 3.Әрбір сынауда оқиғаның пайда болу ықтималдығы тұрақты және тең. Күрделі есептерді шешу және талдау тақтада жүргізіледі. Мұғалім түсініктеме береді, қиын сәттерді түсіндіреді, сұрақтар қояды. Содан кейін жұпта немесе топта оқушылар шешімді тексереді(мұғалім берген жауаптар бойынша). Оқушылар шешімдері мен жауаптарын талқылайды, қателерді түзетеді, мүмкін, шешімдердің балама нұсқаларын ұсынады, есептер бойынша сұрақтар қояды. Мұғалім бақылайды,түсініктеме береді. Қажет болған жағдайда шешімдер мен жауаптарды түзетеді, оқушыларға кері байланыс береді. Тапсырмаларды тез орындаған оқушыларға мұғалім қосымша тапсырмалар ұсынады. Есептер шығару. Өзіндік жұмыс. Оқушылар тапсырмаларды дәптерде немесе парақтарда қысқаша рәсімдеп шығарады. Мұғалім тапсырмаларды шешу кезінде қиындықтарға тап болған оқушыларды бақылап, түсініктеме береді, жұмысты әрі қарай жоспарлау үшін әрекеттер жасайды. | Слайд 4-6 Слайд 7-8 Қосымша №1 Қосымша №2 | ||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Жасыл алма: Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептегенде қиналдым; Қызыл алма: Тақырып маған түсініксіз болды Үй жұмысы. Бернулли формуласын қолдану дағдылары мен біліктерін бекіту үшін есептер. | Слайд 9 Қосымша №3 | ||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Жоғары деңгейлі оқушыларға ағылшын тілінде қосымша тапсырмалар ұсынылады. | Топта және жұпта бірін-бірі бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру