Кездейсоқ оқиға. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Ықтималдықтар теориясының элементтері

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Кездейсоқ оқиға

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымын біледі.
  • кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларды ажырата алады;
  • есептерді шығаруда алған білімдерін қолданады

Бағалау критерийлері

Білу: Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымын біледі.

Түсіну: Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларды ажырата алады.

Қолдану: кездейсоқ оқиғаларды зерттейді, есептерді шығаруда алған білімдерін қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар топтық, жұптық жұмыстардағы талқылау барысында математикалық тілде сауатты сөйлейді.

Пәнге тән лексика мен терминология: -

Кездейсоқ оқиға – Случайное событие – Random event

  • Ақиқат оқиға – Достоверное событие – Credible event
  • Жалған оқиға – Невозможное событие – Impossible event
  • Қарама-қарсы оқиғалар – Противоположные события – Opposite events
  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Кездейсоқ оқиға ... оқиға.

- Егер оқиға сынақ нәтижесінде міндетті түрде орындалатын болса ...

- Егер оқиға сынақ нәтижесінде міндетті түрде орындалмайтын болса ...

- A оқиғасы орындалмағанда орындалатын оқиғаны А оқиғаға ...деп атайды.

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда -шыншылдық, жарқындылық.тарихи материалдар беру арқылы –өзге елдің тарихына деген құрмет

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі, күнделікті өмірдегі тәжірибелер

АКТ қолдану дағдылары

Бағдарламалармен жұмыстану дағдыларын дамыту.

Бастапқы білім

Күнделікті өмірдегі оқиғаға қатысты тәжірибелер

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

Сабақтың басы

1 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Мақсаты: оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыру, қолайлы орта қалыптастыру

Сабақтың ортасы

3 мин

1 мин

5 мин

7 мин

7 мин

12 мин

2. Ынталандыру

Бүгін сабақты ойынмен бастаймыз. Ойын барысында «Жеңілмеу үшін қалай ойнау керек?» («Как играть, чтобы не проиграть?») сұрағына жауап беруге тырысамыз.

Ойын: Үш дойбы бар: біріншісінің екі жағы қара, екіншісінің екі жағы ақ, үшіншісінің бір жағы ақ, бір жағы қара. Ойын шарты келесідегідей: дойбының бір жағын көре отырып, оның екінші жағының түсін анықтау

Сеанс – 5 рет дойбы суыру. 3-тен көп рет тапқан адам ұтады.

5 рет дойбы суырған соң, 1рет, 2 рет, 3 рет, 4-5 рет тапқан балалар қол көтереді.

Сұрақ қойылады: Бізге қойылған сұрақ бір мәнді ме? Оқушылар тыңдайды, ойыншы ролін атқарады, екінші жағының түсін анықтауға тырысады.

Талдайды, сұраққа жауап береді.

3.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

4.Оқушы білімін белсендіру

Мақсаты:қайталау және негізгі ұғымдарды бекіту;

4.1 Көп нүктенің орнын толықтырыңыз (жұптық жұмыс)

(Содан соң дайын жауап арқылы тексеріледі және бірін бірі бағалайды )

4.2 Сәйкестікті табыңыз (жұптық жұмыс)

(Сңында дайын жауап арқылы тексереді және бірін бірі бағалайды)

5. Қосымша ақпарат

Видео материал бойынша сұрақтар:

1) Видеороликте қандай оқиға баяндалған ?

2) Сіздер қандай шешімге келдіңіздер?

6. Шығармашылық тапсырма (жұптық жұмыс)

Ақиқат, мүмкін емес, тең мүмкіндікті, қарама қарсы оқиғаларға мысалдар келтіріп, мысалдарды флипчартқа жазу.

Соңынан оқушылар мысалдарды талдайды.

Презентация

Қосымша 1

Қосымша 2

https://twig-bilim.kz/ru/film/insuring-the-titanic

https://twig-bilim.kz/ru/film/can-monkeys-write-shakespeare

Сабақтың соңы

(4 мин)

7.Сабақты қорытындылау

Өлең оқылады:

Вероятно, будет дождь; а пока жара.

Вероятно, будем жить лучше, чем вчера.

Вероятно, вечером в доме будет свет.

Может быть - хороший день, - может быть, и нет.

Этих вероятностей в жизни пруд пруди,

Только их теорию - выучи поди!

Чтобы по теории двойку не схватить,

Эти вероятности надобно учить.

Мұғалім: Сабақты қорытындылайды.

Оқушылар: Тыңдайды, сабақтың мақсаты мен нәтижелерді салыстырады.

8. Рефлексия.

– Сабақтың басында мақсат қандай болды?

– Сабақтың мақсатына жеттіңіздер ме?

9. Үйге тапсырма беру.

Қосымша 3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұпқа бөлу әлсіз оқушыға көмек көрсету мақсатында мықты+әлсіз принципімен бөлінеді

Оқушылар видеоматериалды қарап болған соң қаншалықты түсінгендігін анықтау мақсатында талқылау жүргізіледі. Сабақ барысында оқушылар мұғалімнен және сыныптастарынан жұмысының сапасы туралы кері байланыс алып отырады.

Сабақтың соңында оқушыларнені жақсы меңгергендігі және қай бағытта жұмыстану керектігі жөнінде кері байланыс алады

Жұмыс жасау формаларының өзгеріп отыруыоқушының сабақ барысында көп шаршамауына жағдай жасайды.сабақтың кейбір кезеңінде оқушылар еркін бір орыннан екінші орынға қозғала алады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу