Виет теоремасы. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тарау 8.2А Квадрат теңдеулер

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Атаманова Б.Ж.

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Виет теоремасы

Осы сабақта

Қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

8.2.2.4 Виет теоремасын қолданады

 Сабақ

 мақсаттары

Виет теоремасын біледі және қолданады

Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

-Виет теоремасын және оған қарсы теореманы біледі;

-квадрат теңдеулерді шешу үшін Виет теоремасын колдана алады

-қосымша шарттары бар есептерді шешу үшін Виет теоремасын қолдана алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді.

- квадрат үшмүше;

- квадрат үшмүшенің түбірі;

- квадрат теңдеу;

- екінші дәрежелі теңдеу;

- толық және толымсыз квадрат теңдеулер;

- келтірілген квадрат теңдеу;

- бірінші немесе басты коэффициент, екінші коэффициент немесе х-тің коэффициенті, бос мүше;

- дискриминант;

- екімүшенің квадратын бөліп алу.

 Құндылықтарды

 

 дарыту

Оқушыларды ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Оқушылардың ойын жеткізе білуін және ой өрісін дамыту

 АКТ қолдану

 дағдылары

 

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану

Бастапқы білім

Оқушылар келесі түсініктерді біледі- квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу ұғымдарын және осы теңдеулерді шешу біледі

Сабақ

барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқуышлардың сабаққа дайындығын тексереді. Мүғалім сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын айтады.

Блиц-сұрақ. Оқушылардың өтілген материал бойынша меңгерілген білімдерін тексеру үшін сабақтың осы кезеңінде теория бойынша блиц-сұрақ өткізіледі, бұл кезде оқушылар жеке жұмыс істейді.

Оқушыларға таза бланктер беріледі, оған олар квадрат теңдеуге қатысты теориялық сұрақтарға жауаптарын жазады:

1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

2.Қандай теңдеу келтірілген квадрат теңдеу деп аталады?

3. Кез келген квадрат теңдеуді келтірілген теңдеуге келтіруге бала ма?

4. ,,- теңдеулері келтірілген квадрат теңдеулерге жата ма?

Сабақтың ортасы

10 мин.

10 мин.

5 мин

8 мин.

 Жұптық жұмыс.

 Оқушыларға жұптасып кестені толтыруды ұсыныңыз.

Тапсырманы орындаған соң, оқушылар квадрат теңдеудің коэффициенттері мен түбірлері арасындағы байланысты ереже түрінде құрастырулары қажет.

Виет теоремасы. келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэфицентіне, ал олардың көбейтіндісі бос мүшесіне тең:

 Өздік жұмыс.

Оқушылар дәлелдеуді жеке толықтырады. Оқушылар мұғаліммен бірге дәлелдеуді тексереді. Оқушылар сұрақтар қояды, диалог жүргізеді. Осыдан кейін, презентацияда берілген дәлелдеуді қолданып, өзін-өзі бағалауды орындайды.

 

 Жұптық жұмыс.

Оқушылар жұптарда кезектесіп үшінші қосымшадан бір біріне тапсырмалар береді, сол тапсырмаларға ауызша жауап береді. Мұғалім әр жұптың жауаптарын формативті бағалайды.

 Топтық жұмыс

 Оқушыларға:

 ...;

 ... ;

 .. ;.

 ... ;

 ... .

өрнектерінің мәндерін Виет теоремасына сүйене отырып табуды ұсынамыз, мұндағы және квадрат теңдеудің түбірлері.

Оқушылар мұғаліммен бір мысалды талқылайды, қалған мысалдарды өз беттерімен орындайды. Оқушылардың жұмыс істеу барысында мұғалім қажетінше оларға көмектеседі, сұрақтарына жауап береді. Осыдан кейін, презентацияда берілген дайын шешімдерді қолданып, өзін-өзі бағалауды орындайды.

Үй жұмысы

№1 Түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар:

;

;

.

№2. теңдеуінің бір түбірі екіншісінен үш есе артық с коэффициентін табыңдар.

№3

2 + 8х -1 = 0 теңдеуінің түбірлерін есептемей табыңдар:

а) 2+2; б) 3+3.

Қосымша 1

Слайд 3

Қосымша 2

Слайд 4

Қосымша 3

Қосымша 4

Слайд 4

Шыныбеков А.Н.

Алгебра

8 сынып.

Галицкий М.Л.

Қосымша 5

Сабақтың соңы

2 мин.

Рефлексия

Оқушылар өз ойларын кеспеге жазады:

1.мен түсінген жоқпын....

2.мен үшін өте күрделі...

3. мен бәрін түсіндім және орындай аламын...

Кеспенің сыртына сабақтың мақсатын жазу керек.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыс кезінде оқушылар сыныптастарынан көмек сұрай алады. Мұғалім кейбір оқушыларға жеке көмек көрсетеді.

Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы).



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу