Квадраттық түбірі бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.
Сабақтың жоспары
Қысқа мерзімді жоспар : 8.1А Квадрат түбір және иррационал өрнек | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру Нақты сандарды салыстыру | |||||||||
Сабақтың түрі | Меңгерілген материалды қайталау | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар нақты сандарды салыстырады, сандарды салыстыру үшін түрлендіреді. | |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар квадрат түбірі бар өрнектерді ықшамдауға арналған алгоримтдердің орындалуын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Квадрат түбір, көбейткіш, квадрат түбірлердің қосындысы/ айырмасы, квадраттарының қосындысы/айырмасы, түйіндес өрнек, кері бөлшек. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Көбейткішті жақша сыртына шығарайық.... ..... формуланы қолданайық Бөлшектің алымы мен бөлімін ..... көбейтейік Бөлшекті ...... қысқартайық Амалдарды орындау тәртібін анықтайық | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өздік жұмыс жасау дағдыларын дамыту. Оқушыларға құндылықтарды дарыту іс әрекет арқылы жүзеге асады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Квадрат түбірлермен амалдар орынлау дағдылары физикалық есептерді шешуде маңызды. | |||||||||
АКТ-ні қолдану дағдылары | Материалды бейнелеу үшін презентация қолданылады. | |||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат түбірдің мәнін бағалай алады, квадрат түбірі өрнектермен барлық амалдарды орындай алады. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру.
Ауызша жұмыс Оқушыларға A, B, C, D және E әріптерімен карточкаларды таратыңыз. Тапсырмалар слайдта ұсынылады. Әр сұраққа 4-5 жауап бар. Оқушылар қойылған сұраққа дұрыс жауап табу керек және тиісті әріппен карточканы көрсетуі керек. Оқушылардың жауабына сай, мұғалім мәселені талқылауды ұйымдастыру қажеттілігін анықтай алады. | Презентация Слайд 1-2 Әріптері бар карточкалар, слайд 3-8 | ||||||||
Сабақтың ортасы 22-25 мин 6-9 мин | Решение задач Оқушылар тапсырмалардың тізімін алады. Тапсырмаларды шешу ноутбукте жасалуы тиіс. Оқушылар 15 минут өздік жұмыс жасайды. Содан кейін оқушылар шешімдерді талқылау үшін 3 адамнан топқа бөлінеді. Талқылау шамамен 7-10 минутты алады. Оқушылардың осы кезеңдегі жұмысынан күтілімдерін талқылау керек, жауаптарды салыстыру жеткіліксіз, әрбір оқушы қалған тапсырмаларды шешу идеясын түсіндіріп беруі керек.
Күрделі есептерді шешу Презентация слайдында тапсырмаларды көрсету: Күрделілігі жоғары тапсырмалар -ның қандай мәнінде бөлшегі, ең үлкен мәнін қабылдайды, осы мәнді тап. Осындай тапсырмаларды оқушылар бұрын қарастырмаған. Сондықтан олардың ой қабілеттерін жетелеуші сұрақтармен бағыттау керек: - Біз сабақтың басында осы сұрақтарды талқыладық: «-ның қандай мәнінде өрнегі, ең үлкен мәнін қабылдайды, осы мәнді тап» Бұл сұрақтың күрделігі неде? (айнымалының мәні өзгерген сайын, бөлшектің алымы мен бөлімі де өзгереді). - Бөлшекті түріне келтіруге бола ма? (Ия, егер бөлшекті қысқартатын болсақ.) - Бөлшекті қысқарту үшін кем дегенде бір өрнекті (алымы немесе бөлімін) көбеткіштерге жіктеу керек. Көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіздер? - Қалай ойлайсыздар, бөлшектің бөлімін әлде алымын көбейткіштерге жіктеуге болады? Неліктен? | Қосымша 2 Слайд 9 | ||||||||
Сабақтың соңы 3 мин 1 мин | Рефлексия Оқушылармен қиындық немесе жеңілдік туғызған мәселелерді, оларды жеңілдету, оларға не көмектесті және неғұрлым тиімді жұмыс істеуге кедергі болғанын талқылау қажет.
Үй тапсырмасын талқылау
| Слайд 10 Қосымша 3 | ||||||||
Дифференциация –қандай жолмен Сіз қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілет деңгейі неғұрлым жоғары оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың оқу материалын меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||
Оқушылар өздігінен жұмыс істейді. Мұғалім оқушыларға алдын-ала орындалған тапсырмаларға қатысты жетекші сұрақтар мен сілтемелер түрінде қолдау көрсетеді. | Оқушылар өз жұмыстарын пікірталас барысында бағалайды. | Оқушыларға жүктемені азайту үшін сабақтың ортасында жаттығулар орындауға болады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?