Квадраттық түбірі бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 6 сабақ.
№ 6 тақырыпқа әдістемелік нұсқаулықтар
«Квадраттық түбірі бар өрнектерді түрлендіру»
Сабақтың мақсаттары:
8.1.2.6
нақты сандарды салыстыру
Осы сабақтар нақты сандарды салыстыруға, берілгендердің ішінен ең үлкен/ең кіші санды таңдауға арналған әртүрлі тапсырмалар қарастырылады.
Сабақты ұйымдастыру бойынша әдістемелік нұсқаулықтар. Формативті бағалауға арналған нұсқаулықтар
Оқушылар квадраттық түбірдің мәнін қалай бағалау керектігін біледі. Осы сабақтың тапсырмалары осы дағдылармен қоса көбейткішті түбірлік белгінің астына кіргізу, шығару, бөлшекті азайту, бөлшектің бөліміндегі иррациональдықтан құтылу сияқты дағдыларды қолдануға арналған.
Сабақтың басында оқушыларға ауызша тапсырмалар ұсынылады. Барлық оқушыларды тарту үшін, барлық сұрақтарға жауаптар берілді. Жауапқа ойлану үшін оқушыларға біраз уақыт беру керек, содан кейін барлығына таңдалған жауаппен картаны көтеруді сұраңыз. Бұл тәсіл мұғалімге осы немесе басқа аспектіні қаншалықты жақсы түсінетінін анықтауға және қажет болған жағдайда талқылауды ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Сабақтың ортасында оқушылар өздігінен жұмыс істеп, дәптерлерінде орындалған дәлелденген шешімдерді көрсетуі керек. Оқушыларды талқылау үшін топтарға бөлу үшін оқушылардың аттарыны жазылған шағын карточкаларға пайдалануға болады (балмұздаққа арналған таяқшаларға аттарды жазуыңызға болады). Талқылау процесі өте маңызды, шешімді түсіндіру оқушыларға тұрақты білім мен дағдыларды дамытуға көмектеседі.
Оқушылардың назарына ұсынылатын күрделіліктің жоғары деңгейі барлық оқушыларға түсінікті болу үшін жақсы ұйымдастырылған пікірталасты талап етеді. Қажет болса, мұғалім бұл тапсырманы дәстүрлі түрде алмастыра алады, мұндай міндеттер төменде ұсынылады.
Жауаптар, тапсырмаларға критерийлер
а- ның қандай мәнінде бөлшегі ең үлкен мәнге ие. Осы мәнді табыңыз.
Шешім:
Выражение принимает наименьшее значение при а = 5, следовательно, данная дробь при этом значении переменной а принимает наибольшее значение.
өрнегі а = 5 болғанда ең кіші мәнге ие, демек, берілген бөлшек а айнымалының осы мәнінде, ең үлкен мәнге ие.
Қосымш тапсырмалар
1. Бөлшекті қысқарт .
2. Бөлшектің бөліміндегі иррациональдықтан құтыл .
Қажетті сілтемелер мен әдебиеттердің тізімі
- Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г., Нешков К.И., Феоктистов И.Е. Алгебра. 8 класс : учеб. для учащихся общеобразоват. учреждений – М. : Мнемозина, 2010. – 384 с. : ил.
- Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г. Алгебра. Дидактические материалы. 8 класс: пособие для шк. с углубл. изучением математики – М. : Мнемозина, 2010. – 157 с. : ил.
- Ганенкова И.С. Математика. 8-9 классы: многоуровневые самостоятельные работы в форме тестов. – Волгоград: Учитель, 2008. – 124 с.
- Ершова А.П., Голобородько В.В. Вся школьная математика в самостоятельных и контрольных работах. Алгебра 7-11. – М.: ИЛЕКСА, 2008
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?