Тыңдарманның назарын аударту. «Күшіңе сенбе, ісіңе сен. Ер еңбекте сыналады.» ҚМЖ. 3 сынып. Әдебиеттік оқу
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу Бөлім: Сәулет өнері. Күні: Сынып: 3 | Мектеп: Қарағанды облысы, Балқаш қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Аханова А.К. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | 1.4 Тыңдарманның назарын аударту. «Күшіңе сенбе, ісіңе сен. Ер еңбекте сыналады.» | |||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал- мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу. | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, берілген суреттер бойынша мәтінді қысқаша мазмұндайды. Көптеген оқушылар: сөйлесу мәтінін құрастырады, мақалдың мағынасын ашып, өз пікірін білдіреді. Кейбір оқушылар: шығарма мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдерді қолданады. Мәтін тақырыбына сәйкес суреттерді толықтырады. | |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||
Тірек сөздер |
| |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық және жұптық жұмыстарды жасату арқылы оқушылардың арасында құрмет, ынтымақтастық құндылықтарын қалыптастыру. Еңбек пен шығармашылық, өмір бойы білім алуға үйрету. | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Әңгіме желісімен мультфильм сюжетін толықтырып салуда көркем еңбек пәнімен, мазмұнын әңгімелеу өз ойын жүйелі жеткізу , сөйлемдегі сөздердің байланысы, сөйлем түрлерін орынды қолдану арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады. | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Шығарма мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді ажыратады, сұрақтарға жауап береді | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 минут | Ширату тапсырмасы (Ұ) «Он сұрақ» стратегиясы Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. «Мақал» сөзі шығады. Көмек қажет жағдайда мұғалім өзі жетелеуші сұрақтар қояды.
| Стикер, Интербелсенді тақта. Слайд №1,2,3,4 | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут
9 минут 6 минут 5 минут 2 минут 3 минут 6 минут | 1-тапсырма (МК, Ө) Оқушыларға сурет бойынша болжам жасау ұсынылады.
Оқушылар өз таңдауларын жасайды. Мәтінмен танысуға қызығушылық білдіреді. Саралау: Сұрақ оқушылардың барлығына қойылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілетті оқушылар өз пікірін жүйелі жеткізіп, өз ойын дәлелдей алады. Әрбір оқушы өз таңдауын жасайды. Бағалау: Оқушылар екі кейіпкердің біреуін таңдайды. Мәтінмен танысқаннан кейін өз жауаптарының дұрыс, бұрыстығын анықтайды. Өз- өздерін бағалайды. 2- тапсырма Жекен Жұмақанов «Ер еңбекте сыналады» мәтінімен таныстыру.
Сөздік жұмыс:
Саралау: Қабілетті оқушылар сөздердің мағынасын ашып, түсіндіреді. Қабілеті төмен оқушылар мәтінді ұзақ оқитындықтан оларға қосымша уақыт беруге болады. (ҚБ) Дескриптор:
Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. Сөздікпен жұмыста мағынасын түсіндірген, тыныс белгілерін ескеріп,дауыс ырғағымен дұрыс оқыған оқушыларды мадақтау.
3- тапсырма «Оқиға картасы» (ЖЖ) Мәтінді түсініп оқып болған «Оқиға картасы» тапсырмасында берілген суреттерді әңгіме желісі бойынша жұпта ретімен орналастырып қояды. (ТЖ) «Оқиға картасын» жұпта суреттерді ретімен орналыстырған соң, топ ішінде бір- біріне қысқаша мазмұндайды. «Сұрақтар жаңбыры» ойыны Мәтінмен танысып, оқып болған соң, бір- біріне сұрақтар қояды.
Сұрақтар:
Саралау: Оқушылар қабілеті боынша тапсырманы орындайды, бір – біріне көмектеседі. Қабілеті жоғары оқушы көркем бейнелі сөздерді қолданады. (ҚБ) Дескриптор:
«Бағдаршам» түстеріне сәйкес бірін- бірі бағалайды. Сергіту сәті Еркін ұста денеңді, Тарсылдатпай еденді. Орнымыздан тұрып ап, Жүгірейік бір уақ Тік көтеріп қозғалайық. Тым сылбыр да болмайық. Алға қарай озбайық. Бір, екі, үш, бір, екі, үш. 4- тапсырма (ЖЖ) Берілген мақалдардың ішінен мәтіннің мазмұнына сәйкес мақалды көк түспен, тақырыптан тыс берілген мақалдарды сары түспен боя.
Саралау. тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. (ҚБ) Дескриптор:
5- тапсырма (ТЖ) Сен автор болсаң, осы әңгіме желісімен мультфильм түсіруге мүмкіндік болса, қандай өзгерістер мен толықтырулар жасар едің? Топта бәрлесе отырып, мультфильге сюжет ретінде қандай сурет қосар едіңдер? Суретті де жасап, жоғарыда, яғни кестеде берілген мақалдарды қолдана отырып, кейіпкерлердің сөздердің толықтыр. Саралау: топтық жұмыста оқушылар бір- біріне қолдау көрсетеді. (ҚБ) Дескриптор:
| Тақырыпқа сәйкес суреттер, интербелсенді тақта оқулық
Слайд №4 Слайд №5 Қосымша 1 Ақ парақтар, маркерлер. Слайд №6 Слайд №7 Қосымша 2 https://massaget.kz/mangilik_el/tup_tamyir/asyil_soz/41294 Жұмыс дәптері | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлекция: «Таңдау» әдісі • 1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. • 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. • 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. • 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым • 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. | Слайд №8 Қосымша 3 | ||||||||||||||||||
Саралау Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет. | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||
1, 2 тапсырма – «Тапсырма бойынша саралау» негізінде 1,2- тапсырмалар орындалады. Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескеріліп, өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі. 4,5 -тапсырма – «Нәтиже арқылы саралау» негізінде тапсырма орындалады. Қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетіледі. | «Бағдаршам» түстеріне сәйкес бірін- бірі бағалайды. Дескриптор:
| Сегіту сәті: | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, к |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?