Қабыршақты балықтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
Пән: Көркем еңбек
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Қабыршақты балықтар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.1.1 Қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдермен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
Сабақ мақсаттары: • Су асты әлемінің және онда мекендейтің жануарлардың ерекшеліктерімен танысу;
• Әртүрлі материалдарды қолдана отырып балықтардың суретің бейнелеу;
• Жұмыстарды жақсарту жолдарын қарастыру, ұсыныстар айту;
Ерекше әдемі балықтар бейнеленген материалдарды көрсетіңіз (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Оқушыларға балықтың қабыршақтары үлкейтілген суреттерді көрсетіңіз (ірі немесе майда қабыршақтармен).
• Сіз не көріп тұрсыз?
• Балыққа мұндай қорғаныс не үшін керек?
• Балықтың қабыршақтары қандай қасиеттерге ие?
Оқушыларға сол бір нысанның графикалық суретін көлемді және жазық түріндегі бейнелерін қарастыруды ұсыныңыз. Оқушылар заттың көлемін мәнерлі (графикалық) тәсілдің көмегімен беруге болатындығын жақсы түсіну үшін сұрақтарға жауап береді:
• Бұл екі бейнелердің қандай айырмашалықтары бар?
• Суретші көлемді беру үшін не қолданған?
Тәжірибелік жұмыс
Бейненің көлемнің мәнерлілігін көрсету бойынша жаттығу жүргізіңіз. Сурет дәптерінде көлемі 4-6 см болатын 2 шеңберді бояуды ұсыныңыз. Бір шеңберді жазық бейне шығару үшін, ал екіншісін көлемді болып көріну үшін штрихтау керек.
Мұғалім орындалған жаттығуды қорытындылай келе, оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынады:
• сіз штрихтың пішіні мен бағытын қалай қолдандыңыз?
• шеңбердің көлемін бере алдыңыз ба?........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Қабыршақты балықтар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.1.1 Қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдермен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
Сабақ мақсаттары: • Су асты әлемінің және онда мекендейтің жануарлардың ерекшеліктерімен танысу;
• Әртүрлі материалдарды қолдана отырып балықтардың суретің бейнелеу;
• Жұмыстарды жақсарту жолдарын қарастыру, ұсыныстар айту;
Ерекше әдемі балықтар бейнеленген материалдарды көрсетіңіз (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Оқушыларға балықтың қабыршақтары үлкейтілген суреттерді көрсетіңіз (ірі немесе майда қабыршақтармен).
• Сіз не көріп тұрсыз?
• Балыққа мұндай қорғаныс не үшін керек?
• Балықтың қабыршақтары қандай қасиеттерге ие?
Оқушыларға сол бір нысанның графикалық суретін көлемді және жазық түріндегі бейнелерін қарастыруды ұсыныңыз. Оқушылар заттың көлемін мәнерлі (графикалық) тәсілдің көмегімен беруге болатындығын жақсы түсіну үшін сұрақтарға жауап береді:
• Бұл екі бейнелердің қандай айырмашалықтары бар?
• Суретші көлемді беру үшін не қолданған?
Тәжірибелік жұмыс
Бейненің көлемнің мәнерлілігін көрсету бойынша жаттығу жүргізіңіз. Сурет дәптерінде көлемі 4-6 см болатын 2 шеңберді бояуды ұсыныңыз. Бір шеңберді жазық бейне шығару үшін, ал екіншісін көлемді болып көріну үшін штрихтау керек.
Мұғалім орындалған жаттығуды қорытындылай келе, оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынады:
• сіз штрихтың пішіні мен бағытын қалай қолдандыңыз?
• шеңбердің көлемін бере алдыңыз ба?........
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?