Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары №3 (10 сынып, I тоқсан)
Пән: География
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Табиғатты пайдалану
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары №3
Оқыту мақсаты: 10.3.1.4 тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.3.1.5 табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде);
Сабақтың мақсаты: Оқушылар сабақ барысында табиғи ресурстарды тиімді пайдалануды, қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарауды қалыптастыру қағидаттарын сақтауды үйренеді.
Амандасу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй жұмысын сұрау «Экзаменатор» әдісі
Сыныптың жартысы бір қатарға тұрады, қолдарында өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар болады, сыныптың екінші жартысы сол оқушылардың сұрақтарына жауап береді, кейін оқушылар рөлдерімен алмасады.
Тақырыпты ашу үшін сыныпқа фотосуреттер ұсынылады.
Оқушыларды бүгінгі тақырыппен және оқу мақсаттарымен таныстыру.
Оқушыларды 3 топқа топқа бөлу.
Сарқылатын ресурстар: мұнай, газ, көмір, кенді шикізаттар, алтын,
Сарқылмайтын ресурстар: күн энергиясы, жер асты энергиясы (гидротермиялық), жел энергиясы, толқын энергиясы,
Сарқылатын және қалпына келетін: топырақ, орман, өсімдіктер , жануарлар әлемі, атмосферадағы оттегі
Сабақты бастамас бұрын табиғи ресурстар дегеніміз не деген сұраққа жауап берейік және табиғи ресурстарды жіктеп алайық....
Оқушыларға зияткер картасын жасау ұсынылады
Оқушылар табиғи ресурстарды өз топтарында жіктеп ұсынады
Миға шабуыл
Табиғи ресустардың қандай түрлерін білесіздер?
Биосфераны негізінен не өзгертеді?
Адамзаттың алдында тұрған қандай ғаламдық экологиялық проблемаларды білесіңдер?
Жер шарындағы климаттың өзгеруі, Жердің орташа температусының көтерілуі.
Дүниезілік мұхит деңгейінің көтерілуі.
Атмосферада көмірқышқыл газының көбеюі, «жылыжай әсер» пайда болуы.
Озон қабатының жұқаруы, озон қабатының кішіреюі.
Су және жел эрозиясы, жердің құнарлығының азаюы.
Жердің бірегей генетикалық қорының бұзылуы.
Экожүйенің бұзылуы, ондаған мың өсімдіктер мен жануарлардың жойылуы.
Экологиялық дағдарыстың себептері неде деп ойлайсыңдар?
Оқушылар өз ойларын айтады.
«Табиғи ресурстардытиімді пайдалану» тақырыбына қатысты видео материал көрсету.
Осы алған мәліметтерін инсерт әдісі арқылы ортаға салып талқылайды.
V (Бұрын білдім) + (Мен үшін жаңа) - (менің ойыма қарсы) ? (сұрағым бар).....
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Табиғатты пайдалану
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары №3
Оқыту мақсаты: 10.3.1.4 тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.1.1.1. зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.3.1.5 табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде);
Сабақтың мақсаты: Оқушылар сабақ барысында табиғи ресурстарды тиімді пайдалануды, қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарауды қалыптастыру қағидаттарын сақтауды үйренеді.
Амандасу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй жұмысын сұрау «Экзаменатор» әдісі
Сыныптың жартысы бір қатарға тұрады, қолдарында өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар болады, сыныптың екінші жартысы сол оқушылардың сұрақтарына жауап береді, кейін оқушылар рөлдерімен алмасады.
Тақырыпты ашу үшін сыныпқа фотосуреттер ұсынылады.
Оқушыларды бүгінгі тақырыппен және оқу мақсаттарымен таныстыру.
Оқушыларды 3 топқа топқа бөлу.
Сарқылатын ресурстар: мұнай, газ, көмір, кенді шикізаттар, алтын,
Сарқылмайтын ресурстар: күн энергиясы, жер асты энергиясы (гидротермиялық), жел энергиясы, толқын энергиясы,
Сарқылатын және қалпына келетін: топырақ, орман, өсімдіктер , жануарлар әлемі, атмосферадағы оттегі
Сабақты бастамас бұрын табиғи ресурстар дегеніміз не деген сұраққа жауап берейік және табиғи ресурстарды жіктеп алайық....
Оқушыларға зияткер картасын жасау ұсынылады
Оқушылар табиғи ресурстарды өз топтарында жіктеп ұсынады
Миға шабуыл
Табиғи ресустардың қандай түрлерін білесіздер?
Биосфераны негізінен не өзгертеді?
Адамзаттың алдында тұрған қандай ғаламдық экологиялық проблемаларды білесіңдер?
Жер шарындағы климаттың өзгеруі, Жердің орташа температусының көтерілуі.
Дүниезілік мұхит деңгейінің көтерілуі.
Атмосферада көмірқышқыл газының көбеюі, «жылыжай әсер» пайда болуы.
Озон қабатының жұқаруы, озон қабатының кішіреюі.
Су және жел эрозиясы, жердің құнарлығының азаюы.
Жердің бірегей генетикалық қорының бұзылуы.
Экожүйенің бұзылуы, ондаған мың өсімдіктер мен жануарлардың жойылуы.
Экологиялық дағдарыстың себептері неде деп ойлайсыңдар?
Оқушылар өз ойларын айтады.
«Табиғи ресурстардытиімді пайдалану» тақырыбына қатысты видео материал көрсету.
Осы алған мәліметтерін инсерт әдісі арқылы ортаға салып талқылайды.
V (Бұрын білдім) + (Мен үшін жаңа) - (менің ойыма қарсы) ? (сұрағым бар).....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?