Аэробика элементтері бар гимнастика. Дене шынықтыру, 3 сынып, қосымша материал. 30 сабақ.
№30 сабаққа мұғалімге арналған нұсқаулық
Тақырып: Аэробика элементтері бар гимнастика
Сабақтың кіріспе бөлімінде Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Спорттық кииімдеріне назар аудару. Қауіпсіздік ережесін таныстыру, қайталау.
Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін оушылармен бірге құрастыру. Алдағы жұмыстармен таныстыру.
- Жүру жаттығуларын орындау;
- Жүгіру жаттығуларының түрлерімен жаттығу;
- Жылдамдыққа жүгіру;
- Тынысты қалыпқа келтіру
Одан кейін шеңбер бойына тұрып ЖДЖ орындайды. Шеңбер бойындағы әр оқушы бір-бір жаттығудан айтып, санақ бойынша орындатқызады.
Бағалау: Оқушылар тарапынан берілген ақпаратқа мадақтау арқылы қолдау көрсету.
Сабақтың негізгі бөлімінде
Оқушылар қимыл-қозғалыс ойындары арқылы немесе түрлі кешенді жаттығуларды орындау арқылы мақсатқа қол жеткізеді.
Оқушылар әуенмен «Буратино» кешенін орындайды.
1) Бір орында, қолдар дене бойымен, алақандар еденге парралелді «Бір орында жүру». Аяқтың ұшын еденнен көтермей, тек екі өкшені кезек жерден көтеру арқылы орындаймыз.
2) оң жаққа 2 адым, сол жаққа 2;
3) W-стeп оң аяқпен;
4) Орында тұрып, жамбаспен айналдыру;
5) W-степ сол аяқпен;
6) Орында тұрып, жамбаспен айналдыру;
7) Оңға-солға қисаю, алға еңгею, артқа шалқаю;
8) «Бу!» дегенде от-шашу(салют) оң жақ жоғарыға, «Ра!» - оңға, «Ти!» - жоғары, «Но!» - сол жақ жоғарыға;
9) «Бу – Ра - Ти-Но!» - солдан оңға қарай, жоғары доға бойымен.
Оқушылар әуенмен «Летка-Енька» кешенін орындайды.
1) Оң аяқты 2 рет жанына сермеу, сол аяқта секіру арқылы;
2) Сол аяқты 2 рет жанына сермеу, оң аяқта секіру арқылы;
3) Екі аяқта секіру алға, артқа, және 3 алға;
4) Екі аяқта секіру оңға-солға.
Оқушылар босаңсу және иілгіштікке жаттығулар орындайды.
- «Гимнаст».
Б.қ. –бір қырында жатып, бір қол алға созулы.
1-2 - дегенде бос аяқты бүгіп, жамбасқа тигізу керек.
3-4 - дегенде артқа шалқайып, аяқты жоғары көтеру керек.
8 рет қайталау.
- «Сайқымазақ».
Б.қ. – негізгі тұрыс.
1-2 дегенде - қарынға жатып иекпен бүгілген қолдарға таяну және аяқты бүгу.
3, 4, 5,6 - дегенде аяқпен ауада сермеу.
7-8 дегенде арқаға аударылу.
1-2 дегенде – қолды бастың астына қойып, аяқты тізеде бүгу.
3-4 дегенде – бір аяқты екіншісіне қою.
5-6 дегенде – аяқты аустыру.
7-8 дегенде – екі аяқты еденге қою.
4 рет қайталау.
Оқушылар дем алуға арналған жаттығуларды орындайды.
1. «Майшамды үрлеп сөндір».
Б.қ. – еденде отырып, аяқтар алдында қайшыланған, қолдар еркін тізенің үстіне қойылған, арқа түзу. Мұрын арқылы терең дем алу, майшамды үрлеп жатқан сияқты ауызбен дем шығару. Жаттығуды бірнеше рет қайталау.
2. «Мамық».
Б.қ. – дәл солай. Мұрынмен терең де малу. Мамықты үрлеп, ауада ұстап тұруға тырсқандай бірнеше рет ауызбен дем шығару.
3. «Шар».
Б.қ. – дәл солай. Қол іште. Мұрын арқылы терең дем алып, ішті толтыру. Ауызбен дем шығарып, іштегі ауаны шығар.
Артық салмақтан арылтатын жаттығулар түрлеріне:
Аэробика - бұл ағзаның оттекке деген қажеттілігін арттыратын бұлшықеттердің көп мөлшеріне бағытталған ырғақты жаттығулар.
Аква аэробика спортпен тұрақты шұғылданбайтын тұлғаларға, сонымен қатар, үлкен жастағы тұлғаларға да ұнайды.
Калланетик бұл үйде тиімді шұғылдануға болатын тынығатын жаттығудың түрі.
Пилатес дене мен сезімді ширататын қайталанбалы қозғалыстардың сериясынан тұрады, дене үйлесімділігіне мүмкіндік туғызады және әр түрлі жастағы және дайындықтың әр түрлі деңгейі бар адамдарға тура келеді.
Фитнесс – бұл аэробиканың жаттығуларымен және батпандармен бірге жаттығуларды, сонымен қатар, сәйкес емдәмді біріктіретін жаттығу.
Йога – онымен өмір сүру мәнері болатын, өз тәні мен жанын жетілдірудің әдісі ретінде шұғылдануға болар еді.
Степ – бұл аэробиканың түрі, артық калорияларды жандыруға, майдан айырылуға және жүрек-қан тамырлары жүйесінің жұмысын жақсартуға көмектесетін қозғалыстардың қарқынды түрі.
Стретчинг бұлшықеттердің ауруға деген сезімталдылығын төмендетеді, жарақаттардың алдын алады және үлкен жүктемеден кейін қайта қалпына келуге көмектеседі.
Ішпен билеу – бұлшықеттерді тиімді нығайтады және денені сергітеді.
Оқушылар қандай жаттығуды орындамасын, оларды үнемі мақтау, мадақтау арқылы бағалап отыру.
Сабақтың қорытынды бөлімінде
Соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- игеру үшін не қажет? деген сұрақтарға жауап іздейтін болады. Оқушылар сабақты үш тілде бағалайды.
Үй тапсырмалары беріледі;
Мұғалім тарапынан кері байланыс жүргізіледі (сабақ барысында кеткен қателіктер мен артықшылықтар ауызша айтылады)
Ырғақты қозғалыстардың адам өміріне маңызы.
http://u-s.kz/publ/10638-yraty-ozalystardy-adam-mrne-mayzy.html
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру