Сталиннің билігі тұсында КСРО қалай дамыды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6-бөлім.

Еуропа елдеріндегі

тоталитарлық

режимдер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сталиннің билігі тұсында КСРО қалай дамыды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;

8.4.2.1 «жоспарлы экономика», «нарықтық экономика» ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасыр бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру;

8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

Сталиннің кезінде КСРО-ның экономикалық, саяси, әлеуметтік қалай дамығанын талдау;

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Алдыңғы білімдерге сүйене отырып, сабақ тақырыбы бойынша гипотезалар тұжырымдайды және айтады;

20 ғасырдың 20-30 жылдарында дамыған КСРО-ның ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайдыы;

Уақыт кестесінде КСРО оқиғаларының хронологиясын жасайды;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

1) топтарда жұмыс жасау, экономикалық өсудің себептерін түсіну үшін қажетті түрлі дәлелдермен ресурстарды пайдалану;

2) жұпта жұмыс жасау және әр түрлі ақпарат көздерінен негізгі ақпаратты бөліп алу (оқу дағдысы);

3) тоталитарлық мемлекеттің құрылу себептерін жазбаша түрде түсіндіріп, талдау;

4) жоспарлы экономика, нарықтық экономика, тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл экономика ұғымдарын қолдану;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Бұл бөлім осы елдердің Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі экономикалық және саяси дамуымен танысуға мүмкіндік береді. Бұл студенттердің әлемнің түрлі бөліктеріндегі экономикалық, әлеуметтік және саяси даму туралы түсініктерін жақсартуға көмектеседі.

 Пәнаралық байланыстар

Бөлімді оқып-үйрену кезінде студенттер география, Қазақстан тарихы курстарынан алған білімдерін басшылыққа алады. Географиямен, өнермен және әдебиетпен пәнаралық байланыс орнатудың мүмкіндігі бар.

 АКТ қолдану дағдылары

Ғылыми-зерттеу қызметі үшін жұптасқан кезде ноутбуктермен жұмыс

Бастапқы білім

Ұсынылатын алдын ала Білім 6-8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының жеке бөлімдерінің мазмұнын қамтиды (әсіресе, 8 сынып) • Әсіресе, Ресей, Жапония, Қытай тарихы бойынша ХІХ ғасыр тарихы, соның ішінде саяси дәстүрлер мен экономикалық құрылым.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

(БЫМ). Тапсырма 1: слайд1

ЖҰПТА ЖҰМЫС: КСРО Жоғарғы Кеңесі Президиумының Төрағасы МИХАИЛ ИВАНОВИЧ КАЛИНИНГЕ ЖІБЕРІЛГЕН ХАТТЫ ОҚЫҢЫЗ

Бағалау критерийлері:

 

1. Ел тұрғындарының тұтынушылық сұранысы қаншалықты қанағаттандырылды?

2. Неліктен сағаттың істен шығуы М.И. Калининмен байланысуға себеп болды.?

3. Ел халқы еркін елде өмір сүре ме?

 Слайд 2

Мұғалім тақырыпты, сабақтың мақсаттарын талқылауға және тақырып бойынша гипотезалар құруға шақырады.

Презентация

Сабақтың ортасы

30 мин

Тапсырма 2: слайд3

Мұғалім оқушыларға мәтіндік ресурстар ұсынады

Жұптық жұмыс: 1929-1939 жылдардағы КСРО оқиғаларының хронологиясын құрастыру

Бағалау критерийлері:

«КСРО 1929-1939» ресурсын оқыңыз

Дәптерге уақыт лентасына оқиғаларды даталар бойынша белгілеңіз

Слайд 4.

Мұғалім тоталитарлық режим туралы орыс философы Иван Александрович Ильин құрастырған кестені талдауды ұсынады

Тоталитаризм ұғымының анықтамасын тұжырымдап, дәптерге жазыңыз

Тапсырма 4 Слайд 5-6-7

Слайдтар бойынша ақпаратты қарап шығу

Бағалау критерийлері:

Дәптерге мына ұғымдардың анықтамасын жасаңыз:

КСРО-дағы индустрияландыру

КСРО-дағы ұжымдастыру

КСРО-дағы мәдени революция

Оқушылар өздерінің анықтамаларын бүкіл сыныпқа оқып берді.

9-10 слайд

Мұғалім бесжылдық жоспарлардың мақсаты мен тоталитарлық мемлекет құру процесін түсіндіреді

КСРО халық шаруашылығын дамытудың бесжылдық жоспарлары немесе бесжылдық Кеңес Одағының жедел экономикалық дамуына арналған

Презентация

Сабақтың соңы

5 мин

9-10 слайд

Келесі мәселелер бойынша рефлексия жүргізіңіз:

  • 20 ғасырдың бірінші жартысында КСРО-да қандай экономикалық жүйе қалыптасты - капитализм немесе социализм?
  • Қандай факторлар КСРО-да тоталитаризмнің қалыптасуы мен дамуының алғышарттарына айналды (командалық-әкімшілік жүйе)?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сіз оқушыларға критерий бере аласыз:

бұл қайраткерлердің ел болашағына көзқарасы

Күрделі тапсырма:

оқушылар кеңес халқының жағдайын өзгерту және тоталитарлық, Сталиндік режимді қалыптастыру туралы қорытынды жасай алады

Түрлі өлшемдер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар:

* Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу;

* Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру;

* Оқушылар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітетінін анықтау;

Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады.

Іс-әрекет түрін ауыстыру.Зейінін аудару. Ноутбуктермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу