Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 4-бөлім Француз бұржуазиялықреволюциясы ның көрінісі | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды? | ||||||
Тарихи концепт | интерпретация | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.2.1 - тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану; 7.2.2.2 - өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау; 7.3.1.1 - республикалық құрылымның ерекшеліктерін анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты | - суреттердің кейіпкерлеріне қатысты әртүрлі пікірлерді түсіндіру үшін Дэвид пен Бодридің суреттерін интерпретациялау; - өнердегі негізгі тенденциялардың белгілерін анықтау (Неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм); - Билік формасы өгеруінің сурет кейіпкерлеріне деген қатынасқа әсерін анықтау. | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік дағдылар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Революция, Конституция, республика, Ұлттық жиналыс, Бастилия, Бас штаттар, аристократия,буржуазия, шаруалар, якобиндіктер, революциялық террор, гильотина, Директория, мемлекеттік төңкеріс, Альпі таулары, Романтизм, Бірінші консул, Экспансия Пайдалы тіркестер: Давид …осы суретпен… сипаттағысы келді ...көмегімен жүзеге асыра алды. Менің ойымша, Давидтің өмір сүру кезеңіндегі ең басты оқиға … Менің ойымша, солай болудың себебі… Деректерге сүйене отырып, Наполеон империясының түбегейлі құлауына…әсер етті Оқиғалардың маңыздылығы бойынша тарихшылар түрлі ойлар білдіреді, себебі… Менің пікірімше, Наполеон жетістіктерінің себебі… Менің ойымша, Наполоен үшін осы кезеңде ең маңызды оқиға… болды Менің ойымша, солай болудың себебі … | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Жаһандық азаматтық, ашықтық, академиялық адалдық, ынтымақтастық. Құндылықтарды дамыту 19-шы ғасырдағы суретшілердің ұстанымын түсіну арқылы жүзеге асады, топтық жұмыс кезінде өзара қарым-қатынас атмосферасын құру, оқушылардың пікірін ашық айтудың мүмкіндіктері | ||||||
Пәнаралық байланыс | Өнер пәнімен байланыс (өнер стиліндегі айырмашылықтарды анықтау); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу) | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлімде оқушылар абсолютизм сияқты мемлекеттік басқарудың түрлі формаларын, сонымен қатар «революция» сияқты маңызды терминдерді зерделеген кезде 6-сыныпқа арналған дүниежүзі тарихы курсының біліміне негізделген. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-10 минут | (Ұ) Үй тапсырмасын талқылау. Оқушылар «Француз революциясы неге Ұлы деп аталады?» тақырыбына мини-эссе жазу керек болатын. Топтағы эсселерді талқылау және ең дәлелденген эссені таңдау ұсынылады. Содан кейін оны сыныпта оқып шығыңыз. Бұл революция қоғамның барлық салаларына, оның ішінде мәдениетке үлкен әсер еткеніне назар аудару керек. Оқушыларды келесі сұрақтар бойынша ойлануға шақырыңыз: - Суретшінің пікірін қандай факторлар анықтайды? - Суретшінің позициясы оның жұмысында бейнеленген бе? (БЫМ) Оқушыларға әртүрлі тараптан үш соқыр адамдар зерттейтін піл туралы әңгімелеп беріңіз. Мына мәселелерді талқылаңыз: - соқырларда неге түрлі пікірлер болды? - Олардың бәрі дұрыс болды ма? Оқушылардың пікірлерін жоққа шығармай немесе растамай тыңдау керек. Оқушыларға осы сабақта Мараттың өлімі туралы Дэвид пен Бодридің көзқарастарын зерттейтінін түсіндіріңіз. | 1-қосымша. Соқырлар жәнепіл туралы аңыз | |||||
Сабақтың ортасы 10-13 минут | Т Оқушыларға сабақтың тақырыбын айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерилерін талқылаңыз, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «интерпретация» Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарына негізделген студенттермен бірге зерттеу бағытын қалыптастыру: 1. Давид, Бодри және Мараттың өмірбаяндарын зерттеу; 2. олардың арасындағы байланысты анықтаңыз; 3. Давид және Бодри суреттерін суреттердің кейіпкерлеріне қатысты түрлі пікірлерді түсіндіру үшін интерпретация жасау | Тақырыпты сипаттайтын слайдтар, оқытудың мақсаттары, бағалау өлшемдері, сабақ мақсаттары | |||||
Сабақтың ортасы. Топтарда жұмыс істеу 13-20 мин. | (Т) Оқушыларға неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм сияқты түрлі үрдістерді білдіретін картиналар сериясын сұраңыз. Суреттерде олардың стилі туралы жазылған ақпарат көрсетіледі Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылаңыз: - суреттер стилінде айырмашылық бар ма? - Француз революциясының кезеңінде стильдердің қайсысы ойлайсыз? Неліктен? - Неге неоклассицизмге қайта оралуда? Стильдер туралы ақпарат мәтінін келтіріңіз (2-қосымша) және салыстырмалы кестені толтыруды ұсыныңыз (3-қосымша). Тапсырманың сипаттамасы: - Оқушылар стильдердің әрқайсысының кемінде 3 белгісін анықтады. (K) Оқушылардың өзін-өзі бағалауы мен студенттің өзара бағалауына арналған нәтижелерін бағалау және талқылау ұсынылады. | Суреттер суреттері бар слайдтар 2-қосымша. Ақпараттық мәтін 3-қосымша. Салыстырмалы кесте. | |||||
Топтық жұмыс 25-32 минут
| (Т) Оқушыларға Давид, Бодри және Марат туралы ақпаратты қамтитын таратпа материалмен қамтамасыз ету; Мараттың қайтыс болғанын бейнелейтін Дэвид пен Бодридің картиналары Олардың өмірінің маңызды оқиғаларын, олар өмір сүрген кезеңнің ерекшеліктерін анықтауды сұраңыз (4-қосымша). Қызметтің нәтижелері постер түрінде ұсынылуы тиіс. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - Оқушы Давид, Баудры мен Мараттың өмірінде кем дегенде 3 негізгі оқиғаларды дұрыс анықтады. - Оқушыл олар өмір сүрген кезеңдегі 2-ден кем емес ерекшелікті дұрыс анықтады. (С) Талқылау барысында Оқушылардан Давид, Бодри және Марат арасындағы байланысты анықтауды сұраңыз. Суретшілер Дэвид пен Бодри өмір сүрген кезеңнің ерекшеліктеріне назар аудартыңыз. Оқушылардың назарын суретшілердің өмір сүру уақытына және картиналарды салған уақытына аударыңыз: суретшілер өмір сүрген кезең осы немесе басқа адамдарға және оқиғаларға деген көзқарастарына әсер етеді ме? Иллюстрацияға қатысты сұрақтарды талқылаңыз: - суреттер қандай стильде бейнеленген? Аргументтер келтіріңіз; - суретші назарын неге аударады? Ол бізден қандай сезім тудырғысы келеді? - бұл үшін автор қандай құралдарды пайдаланады? Түстер, символдар? - суретшілердің олар бейнелеген нәрсеге қарым-қатынасы қандай? Сұрақтарды талқылаған соң, нәтиже шығармаңыз және қорытынды жасамаңыз. Кез-келген оқиға туралы әңгімелегенде, оның замандастары болсақ та, біз түсіндіреміз және біздің пікіріміз толық емес, ол жалғасып жатқан үрдістердің бір бөлігін ашып көрсетеді. | 4-қосымша. Суретшілер мен Марат туралы ақпарат | |||||
Жеке жұмыс 32-36 мин | (Ж) Оқушыларға екі мәтін беріңіз (5-қосымша) және оларды суреттермен байланыстыруы керек. Оқушылар мәтіндер мен иллюстрациялар негізінде ұсынуға, сабақтың тақырыбына жауапты қамтитын қорытынды жасауы керек. Тапсырма үшін дескрипторлар: - Оқушы кемінде 2 дәлел бере отырып, мәтін мен иллюстрацияларды дұрыс сәйкестендірді. - Оқушы Маратқа қатысты суретшілердің әртүрлі көзқарастарына кемінде 2 себеп көрсетті; - сабақ тақырыбы бойынша Оқушы қорынтынды жасайды Суретшілердің әртүрлі кезеңдерде жұмыс істеуі олардың бұл оқиғалардың кейіпкерлеріне деген көзқарастарының әр түрлі болуына әсер еткені туралы оқушылардың қорытынды жасауына мүмкіндік туғызыңыз. Бодри екінші революция кезінде салған, ол кезде революционерлер айыпталған болатын, Шарлотта Корде батыр деп саналды (С) қорытындылардың бірін талқылау кезінде басқа студенттер өз жұмысын бағалай алады. | 5-қосымша. Давид пен Бодридің картиналары туралы суреттер мен мәтіндер. | |||||
Сабақтың соңы 36-38 мин. | Рефлексия (Ж) Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, оқу мақсатына және бағалау критерийлеріне аударыңыз. Оқушыларғы өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. | ||||||
Үй жұмысы 38-40 мин. | Үй жұмысы. Оқушылар Шарлотта Корде туралы газетке мақала жазады. Оны батыр ретінде немесе қылмыскер ретінде қарастыруға болады. | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады | Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс. | Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру