Ғылым мен зерттеушілердің рөлі. Жаратылыстану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «1-бөлім: Мен – зерттеушімін. Ғылым мен зерттеушілердің рөлі.»
|
| |||||||
Сабақтың тақырыбы | Ғылым мен зерттеушілердің рөлі | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.1.1- маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу | |||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар тиісті сөздік қорды пайдалана отырып, ғылыми жаңалықтар туралы айта алады Негізгі сөздер мен тіркестер: Келесі терминдер мен сөз тіркестерінен тұрады: эксперимент, зерттеуші, зерттеу нысаны, зерттеу құралдары, зерттеушінің білігі мен дағдылары, тәжірибе жағдайлары Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | - құрмет; - ынтымақтастық; -өмір бойы білім алу | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі, математика пәндерімен байланысты | |||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар 2-сынып бағдарламасынан адамзат ашқан жаңалықтар үшін қоршаған ортаны бақылау маңыздылығын біледі. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Басы 2 мин 5 мин | Ұйымдастыру. Терең ғылым сананың Тегі дөп ой саламын. Маңыз беріп оқимыз Ғылымға кіріспе сабағын. Психологиялық ахуал. Оқушылар бір - біріне сабаққа сәттілік тілейді. (Ұ, МК) «Ойлан тап!» айдары. Мақсаты: суреттер арқылы оқушының сыни ойлауын дамыта отырып, сабақтың тақырыбын анықтау. Оқушыларға Ежелгі дүние заттары мен қазіргі заманғы қолданыстағы заттар көрсетіледі. -Балалар, мына суреттерге назар аударыңдар. Не байқадыңдар? Бұл суреттерден қандай айырмашылықтарды байқадыңар? /Оқушылар алдымен ежелгі дүние заттарын, содан соң, қазіргі заман заттарын атап, олардың қолданыс аясын анықтайды/.
/Оқушылар өз болжамдарын айтады/. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін шығару.Оқушыла оқу мақсатына қарап, өздері сбақтың соңында қндай білім, білк дағдылрға жететіндерін критерийлер арқылы айтады. Мысалы: -Біз ..... білеміз -Біз .... әңгімелей аламз -Біз .... ажырата аламыз | Слайд Суреттер | ||||||
Ортаңғы 5 мин 10 мин 5 мин 10 мин | Ой қозғау Оқушылармен ғылыми жаңалықтар жайлы әңгімелесу. -Балалар, қалай ойлайсыңдар, «Ғылыми жаңалық» деп нені айтамыз? -Қандай ғылыми жаңалықтарды білесіңдер? -Оларды адамдар не үшін жасайды? /оқушылардың ойын тыңдап, толықтыру/ (Т) Топтық жұмыс Оқушыларға суреттер тартылады. Оқушылар топта ақылдаса отырып, среттегі заттарды кім ойлап тапқан, оның қандай пайдасы бар екенін анықтайды. Әр топ өз ойымен бөліседі. (Ұ, Т) Бейнежазба. Ғылыми жаңалықтар. Мақсаты: оқушылар ғылыми жаңалықтардың шығу тарихы туралы ақпарат ала отырып, білімдерін бекіту. (Т, Ұ) Шығармашылық жұмыс Мақсаты: Оқушылардың ғылыми жаңалықтарды ашуға құлшыныстарын арттыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту. /Оқушыларға А 4 форматындағы парақтар беріледі. Оқушылар өз идеяларын қосып, жаңа заттың суретін салып, оның адам үшін пайдасын айтып әңгімелейді./ |
Бейнежазба А4 форматындағы қағаздар, фломастерлер, т.б. | ||||||
Сабақтың соңы 3 минут | (Ө)Рефлексия: Бүгін сабақта мен ...жетістікке жеттім. Мен үшін ..... .. қиын болды. «Блоб ағашындағы» өз орнын табу | «Блоб ағашы» | ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау –оқушылардың прогресін/білімін қадағалауды сіз қалай жоспарлайсыз? | Оқу байланыстарыДенсаулық пен қауіпсіздік | ||||||
Топтық жұмыста мотивациясы төмен оқушыларға тақырыпқа сәйкес тірек сөздерді беріп, қолдау жасап отыруды жоспарладым.Мотивациясы жоғары оқушылар өздігінен тапсырманы орындайды. |
|
| ||||||
Рефлексия Оқытудың/сабақтың мақсаттарына қолжеткізілетіндей болды ма? Бүгін оқушылар неге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? Уақыта ясы? Мен жоспарыма қандай өзерістер енгіздім және неліктен? | ||||||||
Қорытынды бағалау Неғұрлымжемістіекісәттіатаңыз (сабақберуде де, оқытуда да)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғаықпалететіндейекіжайттыатаңыз (сабақберуде де, оқытуда да)? 1: 2:Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?