Жарық көздері. Жаратылыстану, 1 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Жарық көздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

1.5.2.2 - жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату

Сабақтың мақсаты

Табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратады

 Бағалау критерийлері:

 

Табиғи және жасанды жарық көздерін біледі (мысалдар келтіреді) және ажырата алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады:

  • Табиғи;
  • Жасанды;
  • Көзі;
  • Жарық;
  • Қараңғы.

 Құндылықтардыдарыту

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану,өзін тану пәнімен байланысты

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар біздің Жер планетасында өмір сүретінімізді білуітиіс. Сондай-ақ, олар Жер планетасы ғарышта орналасқанын білуі тиіс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

7 мин

10 мин

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Терең ғылым сананың,

Тегідөп ой саламын.

Маңызберіпоқимыз,

Ғылымға кіріспе сабағын

Өткен сабақты қайталау.

«Өрмекші торы»

Оқушылар өткен тақырыптар бойынша бірін-біріне сұрақтар қояды.

/өзара кері байланыс/

Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Кубизм» ойын өткізіледі. Оқушыларға жұмбақтар жасырылады. Оқушылар шешуін табады.

  • Ақ сандығым ашылды, Ішінен жібек шашылды. (Күннің көзі)
  • Қараңғыда жымыңдай жанады,Жарық түссе бірден сөніп қалады  (Жұлдыз)
  • Таңмен көзін ашады,

Әлемге нұрын шашады. /Күн/

  • Қызыл күлше тау асады,

Ыстық нұрын шашады. /Күн/Кейде орта, кейде толы бір тегене,

  • Көрінер кейде күндіз, кейде түнде,

Бетіне ақ шағыдан перде тартқан,

Балалар, ойлап қара, бұл немене? /Ай/Су ішінде екі жайын,

  • Бірі кетсе, бірі дайын./Ай мен күн/

-Балалар, жұмбақтардың шешуі не болды?

-Суреттерге назар аударыңдаршы. Бұл не?

-Бұлардың ортақ қасиетін анықтаңдар.

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

ЖАРЫҚ КӨЗДЕРІ

Бағалау критерийлерін анықтау.

Тақырыптық суреттер мен жұмбақтар

Сабақтың ортасы

7 мин

5 мин

2 мин

2 мин

(Ж) «Кел ойланайық!» Оқушылар тақтада берілген сөздердің мағынасын жұпта талқылайды.

Табиғи жарық көздері Жасанды жарық көздері

(Т) «Орындап көр»

1 - топ. Мектептің алдында кездесетін жасанды жарық көздерін тауып, суретін салады.

2 -топ. Табиғи жарық көздеріне не жататыны жайында талқылап, табиғи жарық көздерінің суретін салады

3- топ Оқушыларға қима суреттер беріледі. Оқушылар топта бірігіп отырып, ақылдасады.Табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратады.

/өзара бағалау

/(Ұ) «Жарық қайдан пайда болады?» деген сұрақ аясында әңгіме құрып, видео материалды тамашалау, талқылау.

(Қ) Қалыптастырушы бағалау – оқушылар жарықтың табиғи және жасанды көздерін анықтай алады.

Сергіту сәті: «Жарық-қараңғы» ойынын ойнау

(Қ) Қалыптастырушы бағалау – оқушылар табиғи және жасанды жарық көздерін анықтай алады.

(Д)Дәптермен жұмыс

80-81-бет: Табиғи жарық көздерін анықтап, аттарын жазу, суреттерді қоршап сызу.

Тақырыптық суреттер

https://www.youtube.com/watch?v=a20eai3UOtk

Көңілді әуен

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия:-Не білдім?

-Не қызықты болды?

-Қандай қиындықтар кездесті?

«Басбармақ» арқылы өздерін бағалайды.

Қосымша ақпарат

Дифференциация –

Тәжірибе жасау барысында және оқушылардың күннен қорғану туралы жақсы ойлары сұраймын.

Жергеқатысты сұрақтарға жауап іздеу.

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай

жоспарлайсыз?

Суретпен жұмыс істеу барысында

Пәнара

лық байланысДенсау

лық пен қауіпсіздік сақтау шаралары

Сергіту сәті



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу