Қазақ тілі және әдебиеті_ 1 сынып_ 5 бөлім _Саяхат_ Хат жазу _ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Саяхат

Мектеп: Физика-Математика бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:31.01.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні :Сагинова Г.Т.

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Хат жазу

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы

на сілтеме)

3.6 Түрлі жанрда шығармашылық мәтін жазу

3.9 Орфографиялық нормаларды сақтау

Сабақ мақсаттары

1.3.6.1 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін/жай сөйлемдер құрап жазу

1.3.9.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген атауларды) анықтау

Бағалау критерийлері

 

Хат жанрында қарапайым сөйлемдер/ шағын мәтін

құрап жазады.

Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып салады.

Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

 Сөздік қор

Саяхат түрлерін, саяхатпен байланысты сөздер мен жер атауларын біледі.Тыныс белгілерінің атауларын, сөздер мен сөйлем ұғымдарын біледі.

Құндылықтарды

дарыту

 Еңбек және шығармашылық.

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану, ғылымға кіріспе

Алдыңғы меңгерілген білім

Өздері саяхат жасаған жерлердің атауларын біледі, хат жазу үлгісімен таныс

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың көңіл күйлерін сұрау.

«Шаттық шеңбері»

Балалар бір - біріне жылулық сыйлап, шеңбер бойымен жүріп, тақпақты хормен айтады.

Шашы – алтын, көзі - от,Шыға ғой, Күн, тезірек.Шуақ берші, жылу бер,Маған оған, досыма,Тағы, тағы, тағы да!

(Ұ) Сабақтың тақырыбын ашу

-Балалар, ребусты шешсек, сабақтың тақырыбын білеміз.

-Сонымен, сабағымыздың тақырыбы: Хат жазу

-Хат деген не?

-Хатты кімге жазуға болады?

-Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?

-Жетістік критерийлерін құрайық.

/Оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Интерактивті тақтада жазылған өлең жолдары.

Интерактивті тақтада ребус

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты, оқушылардың айтқан критерийлерін жазу үшін флипчарт пен маркерлер

Сабақ ортасы

(МК)-Балалар, бүгін біз қаламызға келген саяхатшы рөлін сомдаймыз.Сондықтан қазір қаламызды аралап, әдемі, қызықты жерлерін есімізге түсірейік.

/презентацияны тамашалап, Көкшетаудың көрікті жерлері жайлы әңгімелесу/

(Ұ)«Бірігіп жазу»

3.6 Түрлі жанрда шығармашылық мәтін жазу

Қаланың көрікті жері туралы бірігіп хат жазу. Мәтіннің өткен шақта жазылу үлгісін көрсету.Хатты басынан аяғына дейін оқыту, мазмұнын талқылап, тыныс белгілеріне назарын аударту.

Сөйлемді жазу ережелерін еске түсіру. Оқушылар айтады: Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріппен жазылады.Сөйлемнің соңына нүкте /./, леп белгісі /!/ немесе сұрақ белгісі /?/ қойылады.

Сергіту сәті: Достардың биі

(Т) Шығармашылық тапсырма

Тапсырма:Жергілікті жерге байланысты өз сезімдерін жеткізу үшін сөздерді дұрыс таңдап,кейіпкердің атынан хат жазу.Хатты безендіру:ашық хат жасау /сурет салу, бояу т.б./

Мәтін құру барысында оқушыларға «Бағытталған жазу» әдісі арқылы өткен шақты қолданып жазғызу.

Оқушылардың іс-әрекеті:Оқушылар топта бірігіп отырып, берілген ресурстарды пайдалана отырып, ашық хат жасайды.Ашық хаттың сыртын безендіріп, ішкі парақтарына Көкшетаудың көрікті жері туралы 3-4 жай сөйлеммен хат жазады.Ашық хаттарын ортаға шығып таныстырады

(ҚБ)Топтар бір-бірін «2 жұлдызша, 1 тілек» арқылы бағалайды.

(Ө)Хат жазу

Тапсырма:Жазылған хатты оқы.Сөйлемдерді бас әріппен жазып, қате қойылған тыныс белгілерін түзетіп, көшіріп жаз.

(ҚБ)Оқушылардың сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қойып, хатты сауатты жаза білу қабілеттерін бағалаймын.

Көкшетаудың көрікті жерлері жайлы презентация

Хат жазуға арналған флипчарт пен маркерлер

«Достардың биі» көңілді би жаттығулары

Ашық хат жасауға арналған А3 форматындағы ақ парақтар, маркерлер мен түрлі-түсті қарындаштар.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма парақтары.

Сабақтың соңы

Рефлексия:

  • Бекіту сұрақтары:
  • Сөйлемді қалай жазу керек?
  • Хат жазуда нені білу өте қажет?

Өз-өзін бағалау:

-Сабақтың соңында кім қандай деңгейде?

-Баспалдақтағы өздеріңнің орындарыңды анықтап, аттарыңды стикерге жазыңдар да баспалдақтағы өз орындарыңа стикерді жабыстырыңдар.

«Баспалдақ»суреті мен стикерлер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Қалыптастырушы бағалау арқылы, тірек сөздер, сюжетсіз суреттер .

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілетті балаларсөйлемді сауатты дұрыс жаза алады.Өз ойларын жазбаша еркін білдіре алады.

Есте сақтауға байланысты тапсырмалар арқылы

Денсаулықсақтаутехнологиялар

Қауіпсіздіктехникасыныңережелеріментаныстыру

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуүшінқандайөзгерісенгізугеболады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылартуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу