Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мезімді жоспар бөлімі: Заман, дәуір тұл-ғасы | Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Б.М. | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып 10 T1 | Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.1 Әдеби шығарманың композициясы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; Әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау | ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылысын анықтай отырып, идеялық мазмұнын талдайды; Әңгіме композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік дағдылар | Оқушылар өз тұжырымдары мен идеяларын «ПОПС формуласы», «Ромбтық жіктелім» әдістері арқылы білдіреді | ||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Шахмардан Құсайынов «Томирис» драмасындағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау, шығармашылық жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, адамгершілік | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ұлттық педагогика, тарих | ||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану | Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлана тын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөз-дер | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды 4-5 топқа бөлу. Оқушыларды санына қарай нөмірлеу. Қызығушылықты ояту. Оқушылар Ш.Мұртазаның өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін ортаға салады. Топтарға «Той» сөзіне ассоциация жасау тапсырылады. Оқушылар топта дайындаған ассоциацияларын оқып, талдайды. Жаңа сабақтың тақырыбына болжам жасалады, сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылып, талданады. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут 5 минут | Мағынаны тану «Ш. Мұртаза туралы 10 дерек» бейнематериалын тамашалайды. Бейнематериал бойынша негізгі деректерді дәптерге жазып алады. Оқушылар Ш. Мұртазаның «Тәуекел той» әңгімесін топта «Джигсо» әдісімен (нөмірлері бойынша) оқып танысады. Т.1-тапсырма: Әңгіменің композициялық құрылысын анықтау
Дескриптор: Білім алушы
Бағалау: топтар арасында салыстыра отырып бағалау Ж-Т. 2-тапсырма: «Ромбтық жіктелім» әдісі арқылы әңгіменің идеясын талдау. 1. Жеке болып маңызды идеяларды жазып шығады; 2. Топта талқылап ең маңызды идеяны жазады; 3. Дәлел келтіреді; 4.Өзге топтардың идеяларымен салыстырады.
Дескриптор: Білім алушы
Бағалау: «Қол соғу» Ж.3-тапсырма: Шығарма композициясы бойынша өз тұжырымдарын «ПОПС формуласы» түрінде келтіру. «Менің ойымша...» «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» «Оны мен мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім...» Дескриптор: Білім алушы
Бағалау: «Қол соғу» | https://www.youtube.com/watch?v=ehoKoGRzvlY https://qamba.info/site/book/online/tawekel-ti/content/toc.ncx/ | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Қандай түсініктер қиындық тудырды? Үйге тапсырма: Ш.Мұртазаның өмірі мен шығармашылығы туралы іздену. Әңгімені толық оқу. | ||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||
Оқушыларға көбірек қолдау көрсету мақтау сөздерін айтамын, қабілеттері одан әрі шыңдау үшін көшбасшылық қасиеттерін дамытамын, күрделі тапсырма беремін. | Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін кері байланыс арқылы анықтаймын. | Ұлттық педагогика, тарих пәндерімен байланысы бар. Қауіпсіздік ережелері сақталады (сергіту жаттығулары, ойындар). Құрмет, адамгершілік құндылықтары қалыптасады. | |||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру