Романдағы кейіпкерлер бейнесі. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: 2 Пәні: қазақ әдебиеті | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 10 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Романдағы кейіпкерлер бейнесі | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 10.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | «Ақбілек» романындағы кейіпкерлер бейнесін жан-жақты талдап, даралау | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері: Роман, сюжет, әйел теңсіздігі, қыз тағдыры, қазақ ауылындағы дүрбелең жылдар, соғыс зардабы Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Менің ойымша..... Ережеге сай... Тарихи деректерге сүйенсек... | ||||||||||||
Құндылықтармен байланыс | Жауапкершілік (топтың әр мүшесі өз тапсырмасын жауапкершілікпен орындауы). Құрмет (әр оқушының, өзге топтың ойына, пікіріне құрметпен қарауы). | ||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Жүсіпбек Аймауытов «Ақбілек» романына толық композициялық талдау жасап, оқып келу | ||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөздер | |||||||||||
Сабақтың басы 8 минут | І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылар назарын сабаққа аударту ІІ. Қызығушылықты ояту. «Зымыран сұрақтар» әдісі (оқушыларға тақтадан сұрақтар қойылады)
Кері байланыс. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сынып оқушыларын АҚБІЛЕК тобы БЕКБОЛАТ тобы МАМЫРБАЙ тобы ҰРҚИЯ тобы болып, 4 топқа бөлінеді. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 +2 мин 10 минут 10 минут | 1 тапсырма. Әр топқа шығармадағы кейіпкерлерді тауып, қайсысы жағымды, жағымсыз кейіпкер екенін ажырату тапсырмасы ұсынылады. Шығармадағы кейіпкерлерді ата Ақбілек Төлеген Мамырбай Жылтыр Ескендір Кәмила Ұрқия Ақбала Мұқаш Доға Жорғабек Балташ Жағымды кейіпкерлер Жағымсыз кейіпкерлер 1-тапсырма. «Бұл қай кейіпкер?» 4 топқа кейіпкерлердің бейнесін ашатын сөз тіркестері мен сөйлемдер таратылады. Әр топ сұрақтарды таңдай отыра, қай кейіпкер екендігін табады. 1 сұрақ: «...Қалпағы бар, мылтығы бар, қылышы бар, көк шекпенді, қоқаңдаған, қоқиланған жат адам…» бұлар кімдер? 2 сұрақ: «…Кара торы, орта бойлы, кошқар тұмсық, түлкі мұрт, шүңірек кӛз жігітпін. Жасым жиырманың жетеуіне шығып тұр…» Бұл қай кейіпкер туралы? 3 сұрақ: «…Мен таңкы мұрын, бадырақ көз, шұнақ құлақтау, жарбақтау, кірпі шаш, қырыс маңдай, қара сүр жігітпін. Жасым 35-те…» Бұл қай кейіпкер туралы? 4 сұрақ: «… жас түлегі, айы-күні — жалғыз қызы алтын сырға, күміс шолпы сылдырлатып, ақ көйлегін көлбеңдетіп, қызыл- жасыл көрпелерін қағып үйге әкелген еді… Бұл қай кейіпкер туралы? Кері байланыс, бағалау. 3 тапсырма: «Маған ұнаған кейіпкер...» шығармашылық жұмыс. (әр оқушы өзіне ұнаған кейіпкер туралы шығармашылық жазба жұмысын жазады) сөз саны – 80-100 сөз Кері байланыс, өзара бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=mCxtmrAzNXI –Жүсіпбек Аймауытов «Ақбілек» романы | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Кері байланыс. «Менің баспалдағым» Оқушылар сабақтан алған дағдыларының қай сатыда екенін стикерге аты-жөнін жазып, өзім жеттім деген баспалдағының тұсына жапсырады. | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?