Абай Құнанбаев «Масғұт». Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі

________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қалың елім, қазағым

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 Қазақ әдебиеті

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Абай Құнанбаев «Масғұт»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Б/С 10.3.2.1 – көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;

Б/С 10.3.3.1 – шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.

Сабақ мақсаттары

Шығарманың негізгі идеясы мен көтерілген мәселелерді анықтау, әдеби эссе жазу.

Бағалау критерийлері

Көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға береді;

Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.

Дескрипторлар

-шығармада көтерілген мәселені түсінеді;

-үзіндіде айтылған астарлы ойды талдайды;

-үзіндіде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді.

-шығарма идеясын анықтайды;

-эссе құрылымын сақтайды;

-үзіндідегі астарлы ойды анықтайды;

-адамгершілік мәселелерін талдайды.

Тілдік мақсаттар

Поэма, идея, әдеби эссе, т.б.

 Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру, білім алу.

Тәрбие: ата-ана қадірін, отбасы қадірін түсіну, қоршаған ортамен жақсы қарым-қатынас орнату

Пәнаралық байланыстар

Философия, мәдениеттану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Сәлемдесу.

Ұйымдастыру кезеңдері.

Мұғалім сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, жетістік критерийлерімен таныстырады.

Оқушыларға ақ, сары, қызыл түсті жеміс бейнесіндегі қағаз қиындылары беріледі. Оқушылар солар арқылы 3 топқа бөлінеді.

1-топ. Ақ жеміс

2-топ. Сары жеміс

3-топ. Қызыл жеміс

Сабақтың ортасы

15 минут

20 минут

1-тапсырма.

Оқушылар «Екі жақты күнделік әдісі» арқылы тапсырмалар орындайды.

1-топ.

Үзінді

Пікір

- Мен болсам егер ағын жемек дедім,

Ақылды болдым елден бөлек дедім.

Мен ақылды билемен не қылсам да,

Ақыл мені билесе керек дедім.

 

Ақылды жан табылмас маған сырлас,

Көріне тентек көп надан мойын бұрмас.

Әділетсіз, ақылсыз, арсыздарды

Көре тұра, көңілде тыныштық тұрмас.

 

Адам дертті болмай ма құса тартып,

Тұщы ұйқы ұйықтай алмай түнде жатып.

Ептеп бағып, есерге ем таба алмай,

Тәтті тамақ жей алман дәмін татып.

2-топ.

Үзінді

Пікір

Сарыны жеп, мен болсам байдың өзі,

Аузына тамам жанның болдым сөзі.

Пәленшеден бір нәрсе алсақ-ау деп,

Тігілер жан біткеннің маған көзі.

 

Жұрт күндер жұрттан артық байлық үшін,

Бұлдайды біреу күшін, біреу түсін.

Не қылса да, надандар алмақты ойлар,

Мал антұрған күйдіріп елдің ішін.

 

Еңбексіз мал дәметпек - қайыршылық,

Ақылды ерге ар болар ондай қылық.

Оны ойларлық бұл күнде адам бар ма?

Пайда ойламай қылады кім татулық?

 

Берсең, қалар оларда несі ардың?

Бермесең, сен дағы ит бірге болдың.

Не өзің ит, немесе бар елің ит,

Дауасыз бір пәлеге міне қалдың.

3-топ.

Үзінді

Пікір

Қызылды жесем, мені әйел сүйер,

Арамдыққа жүрмесем, не жан күйер?

Ұрғашы да көп жан ғой, досым болса,

Деп едім бір пайдасы маған тиер.

 

Еркектің еркек адам болса қасы,

Қатын, шеше, қызы жоқ кімнің басы?

Хан қаһар, қара кісі қастық қылса,

Сонда ұрғашы болмай ма арашашы?

 

Тегінде адам басы сау бола ма?

Бойында тексерілмес дау бола ма?

Ері ашу айтса, әйелі басу айтып

Отырса, бұрынғыдай жау бола ма?

 

Соны ойлап, қызыл жеміс мен таңдадым,

Берсеңіз, жемек болып бел байладым.

Топа-торсақ бұл сөзді айтқаным жоқ,

Басында-ақ ойлап тегін абайладым.

1.2-тапсырма.

Оқушылар поэма негізінде «ақыл, байлық, әйел» сөздеріне «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең жазады.

  • Зат есім (синквейн тақырыбы)
  • Сын есім (ұғымды ашатын 2 сын есім)
  • Етістік (тақырып аясында іс-әрекетті білдіретін 3 етістік)
  • Сөйлем (тақырыпты ашатын қысқа сөйлем, түйінді ой)
  • Синоним (тірек сөздің синонимі, зат есім)

1-топ. Ақыл

2-топ. Байлық

3-топ. Әйел

Дескрипторлар:

-шығармада көтерілген мәселені түсінеді;

-үзіндіде айтылған астарлы ойды талдайды;

-үзіндіде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді.

2-тапсырма.

Оқушылар берілген үзіндінің мәнін ашып, әдеби эссе жазады.

Көптің бәрі осындай, мисал етсең,

Көп айтты деп алданып, уағда күтсең.

Ғапіл боп көп нәрседен бос қаласың,

Аңдамай көп сөзімен жүріп кетсең.

Дескрипторлар:

-шығарма идеясын анықтайды;

-эссе құрылымын сақтайды;

-үзіндідегі астарлы ойды анықтайды;

-адамгершілік мәселелерін талдайды.

Түсіндірме сөздік:

Қыдыр (хызыр)- діни ұғым бойынша керемет иесі, мәңгі өлмейтін жан.

Шырыш- тыныштық, ынтымақ, бірлік.

Уәзір (арабша) – шағын елдердегі патша, шаһ, хан, сұлтан сияқты мемлекет басшыларының ақылдас адамы, солардың бір ісін басқаратын әкім.

Сабақтың соңы

5 минут

Үйге тапсырма: Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы мен Н.С.Тургеневтің «Шығыс аңызы» атты шығармасын салыстыру.

Кері байланыс: Кері байланыс әр түрлі тәсілдермен берілуі мүмкін.

Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл:

i) бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру;

ii) Жағдаяттық мәлімдеме – Маған ұнады ......, себебі ..... Енді/келесі жолы .....

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу