Тарихи шындық пен көркемдік шешім. Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны». Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 1-сабақ.
Пән | қазақ әдебиеті 2-тоқсан I тоқсан | |||
Сабақ |
| |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||
Бөлім тақырыбы | Тарихи шындық пен көркемдік шешім Махамбет Өтемісұлы «Мен- мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек» | |||
Сабақтың тақырыбы | «Мен- мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек» | |||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 9.Т/Ж 1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау. | |||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: әдеби шығарманы түсініп оқиды, талдайды. Көптеген оқушылар: ақын өлеңіне сюжеттік талдау жасайды. Кейбір оқушылар: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды | |||
Бағалау критерийлері | әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. | |||
Тілдік мақсаттар | Пән лексикасы және терминология: Исатай, Нарын, Екі тарлан бөрі едім. Кіреуке, байеке сұлтан, туырлық, тоқым т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: | |||
Мектеп құндылықтары |
| |||
Осыған дейін меңгерілген білім | ||||
Жоспар | ||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||
Сабақтың басы 5 минут | Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру С Оқушылар таныстырылым бойынша пікірлерін білдіреді. М.Өтемісұлының шығармашылығының елеулі тұстарына тоқталады. Сыныпты Жебе, Қалқан, Садақ суреттері арқылы топтарға бөлу. Оқу мақсатымен таныстыру. | Таныстырылым | ||
Сабақтың ортасы 5 минут 2 минут 7 минут 7 минут 10 минут 2 минут | Сұрақ Жауап «Мен» сөзінің мағынасын өздеріне қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? Мысалы, мен- оқушымын, мен –Қазақстан азаматымын. Ортадан 1 не 2 оқушы шығып, өздеріне түрлі дәрежеде баға береді, «Мен» сөзінің мағынасына сай ойлы пікірлері арқылы өздеріне баға береді. Сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі. Кері байланыс. Бір-бірін бағалау. С Махамбеттің «Мен- мен едім, мен едім», «Бағаналы терек» өлеңдері оқуға ұсынылады ТЖ ДЖИГСО әдісі Баяндаушы- өлеңдердің сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.
Байланыстырушы- 1-оқушы:
2-оқушы-
Ізденуші – ұйқас түрлері мен көркемдеуіш сөздерді тауып, өзіндік ерекшеліктерін ментальді қарта арқылы дәлелдейді. Сұрақ құрастырушы – ақын өлеңінде көтерілген мәселе бойынша жалпы 2 сұрақ құрастырады. Таразылаушы –ақын өлеңінің тәрбиелік мәнін ашады, ұрпаққа берер өнегесіне тұжырымды ой айтады.
Сарапшылар өз жұмыстарын қорғайды.
ҚБ Келесі топтар бағалайды. Кері байланыс беріледі. | http://bilim-all.kz/olen/1592-Men---men-edim-men-edim- Мен- мен едім, мен едім http://bilim-all.kz/olen/1608 Бағаналы терек | ||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия «Плюс-минус-қызықты». Плюс - оқушылар ең алдымен сабақтың оңтайлы шыққан тұсын айтады, неге олай деп шешкенін түсіндіреді; Минус - одан кейін кемшін түскен жағын көрсетіп, оны қалай жетілдіруге болатындығы туралы ұсыныс білдіреді; Қызықты – сабақта өзіне ұнаған қызықты мəселе туралы айтып, өзінің кері байланысын жағымды аяқтайды. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?