С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» Қайталау сабағы. Қазақ әдебиеті, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 6 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» Қайталау сабағы | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | Т/Ж4. Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 6.1.4.1 - көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылардың жатқа оқу дағдысын қалыптастыру; Сұрақтарға нақты жауап беруге дағдыландыру; Өлеңнің мазмұнын сыни тұрғыдан талдауды үйрету. | |||||||||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар | Өмір бойы оқу, құрмет, ынтымақтастық | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, Қазақстан тарихы | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларға берілетін тапсырмалар үшін презентация қолданылады. | |||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы» | |||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||
Басы 5 минут 2 минут | Қызығушылығын арттыру. «Жалғасын тап» әдісі арқылы оқушылар С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін жатқа еске түсіреді, екі-үш минут сергіп алады. Шығамын тірі болсам _____________,Жүрмеймін бұл жиһанда _______________.Жатқаным көрде тыныш, _________________Жүргенше өмір сүріп, __________________.Мен балаң жарық күнде _________________,Алуға күнді барып ____________________.Жұлдыз болып көрмеймін _______________,Болмасам толған айдай _________________. Дескриптор: Білім алушы
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады. | https://sites.google.com/site/torajgyrov/-le-deri/sekirt-ojy Презентация | ||||||||||||
Ортасы 5 минут 10 минут 10 минут | Мағынасын ашу 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Ой сергіту. Оқушылар өз ойын білдіріп, мына сұрақтарға жауап бере отырып, бір-бірімен ашық пікірлеседі:
Дескриптор: Білім алушы
Топтық жұмыс. 2-тапсырма С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» «Шәкірт ойы» өлеңдерін пайдалана отырып, топтық жұмысты орындайды. «Шығамын тірі болсам адам болып» Шығамын тірі болсам адам болып,Жүрмеймін бұл жиһанда жаман болып.Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе,Жүргенше өмір сүріп, надан болып.Мен балаң жарық күнде сәуле қуған,Алуға күнді барып белді буған.Жұлдыз болып көрмеймін елдің бетін,Болмасам толған айдай балкып туған.Бұл сөзім асып айтқан асылық емес,Ойында оты барлар асылық демес.Тебем деп тірі болсам надандықты,Серт етіп, өз-өзіме еткем егес. Шәкірт ойы
1-топ: «Адамдар» тобы. Адам бойындағы жақсы қасиеттерді топтастырады. 2-топ: «Жұлдыздар» тобы. Адами қасиеттерге кері әсерін тигізетін жаман әдеттерді топтастыру. 3-топ: «Ақындар» тобы. Өлеңнің идеясы қандай? Бағалау. Әрбір топтың жасаған жұмыстарына келесі топ сағат тілі бойынша баға беріп отырады. Арнайы мадақтау жасалады. Дескриптор: Білім алушы
3-тапсырма. Үш топқа ақынның төмендегі үш өлеңінен мәнерлеп, жатқа оқу тапсырылады. 1-топ: «Шәкірт ойы» Шәкірт ойы
2-топ. «Туған еліме» Туған еліме
3-топ. «Асыл сөз». Асыл сөз
Дескриптор: Білім алушы
| https://www.google.kz/search?q=С.Торайғыров+«Шығамын+тірі+болсам+адам+болып»,+«Шәкірт+ойы»&safe=strict&rlz=1C1CHBD_ruKZ770KZ770&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjkzI_WsfrZAhXMNJoKHfm4AT0Q_AUIDCgD&biw=136 | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут | Кері байланыс.- Сұлтанмахмұт Торайғыровтың қандай өлеңдерімен таныстық?
Бағалау. Оқушылар сабақ соңында бүгінгі сабақ бойынша жазған стикерлерін «Даналық ағашының» бұтақтарына ілу арқылы бағалайды. Жоғары бұтақтағы стикерлер - «4» - «5», төменгі бұтақтағы стикерлер - «3» деген бағалар болады. Үйге тапсырма: «Ақынның арманы – білімді ұрпақ» тақырыбында ой толғау жазу. | |||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Бөліп оқыту сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Топтағы оқушылардың жеке қабілет ерекшеліктерін ескере отырып, тапсырманы саралап (дифференциация) даярлау. | Бірнеше тапсырмаларды жоспарлау кезінде олардың бір-бірімен байланысты болуына баса назар аударамын. Мысалы, бірінші тапсырмада ақпарат берілсе, келесі тапсырманы сол алған ақпараттарды қолдануға құрамын. | Қазақ тілі мен қазақстан тарихы пәндерімен пәнаралық байланыс. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет құндылықтары көзделеді. Оқушылардың денсаулығына көңіл бөлінеді: партада дұрыс отыру, тақтадағы ақпаратты жақсы көру үшін ыңғайлы отырғызу т.б. | ||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: Ақын өлеңдерін салыстырып, бір-біріне сұрақ қоюы. 2: Оқушылар ақынның білімге құштарлығына байланысты талқылауы.. Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: Оқу-білім туралы 4 жол өлең шығарту. 2: Оқу-білім туралы мақал-мәтелдерді еске түсірту. Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? Оқушыларға осындай шағын көлемдегі өлеңдерді оқыту мен жаттату және оған сабақ кезінде талдау жасау |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?