С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 (Т1)

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

С.Торайғыров «Шәкірт ойы»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Түсіну және жауап беру

6.3.4.1 - көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;

 Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Өлең жолдарын жатқа айтады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Өлең жолдарын мәнерлеп, дауыс ырғағын сақтап жатқа оқиды;

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:

Шығарманы мәнерлеп, мағынасын аша отырып, сазды ырғақты етіп жатқа оқиды.

 Бағалау критерийі

  • шығарманы оқып, түсінеді;
  • өлеңді жатқа оқиды.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қорлар мен терминдер:

Жанр, лирика, лирикалық кейіпкер.

Пәнаралық байланыс

тарих, қазақ тілі, ұлттық салт-дәстүр

Сабақта қамтылатын құндылықтар

ұлтжандылық, елжандылық тәрбие, ынтымақтастық, бір-біріне құрмет көрсетеді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Интерактивті тақтамен жұмыс

Алдыңғы оқу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

5 минут

5 минут

15 минут

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылықты ояту «Қайталай отырып, жатта»

Қараңғы қазақ көгіне,Өрмелеп шығып, күн болам!Қараңғылықтың көгіне,Күн болмағанда, кім болам?

Өлең шумақтарын қайталай отырып жаттауға болатынын түсінеді.

Оқу мақсаты мен бағалау критерийі түсіндіріледі, талқылайды.

Мағынаны тану кезеңі

Сөздік жұмысы

Қараңғы қазақ – білімсіз,  сауатсыз  халық

2. мұздаған елдің жүрегін  - білімнен кенде қалған ел

Рақатқа сарқылу – еңбегін жақсылыққа жұмсау

3. надандық теңізі - білімсіздік

4. қаһарман Рүстем, Әлі

Өлеңді жатқа оқу сайысы ұйымдастырылады.

Мұғалім сынып оқушыларымен бірігіп, сайыстың ережесі мен бағалау критерийін құрастырады. А3 көлемді қағазға жазып тақтаға іледі.

Оқушыларға өлеңнің қалған екі шумағын жаттап, алғашқы жаттаған шумақпен қоса мәнерлеп жатқа оқудан жарысады.

Бағалау

Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады. Оқушылармен бірігіп жасаған критериий бойынша бағалайды.

(Мұғалім бағалау парақшасын сынып ерекшелігіне қарай өзгертеді).

Оқушының аты-жөні

Бағалау критерийлері

1-

1

2

3

Таныстырылым

Таныстырылым

Сабақтың соңы

5 минут

Қорытынды

Критерий бойынша бағалап, жеңімпаздарды анықтайды, марапаттайды.

Кері байланыс «Шағын сауалнама»

Сабақта не қызық?

Сабақта не пайдалы?

Сабақта не қиын?

VII. Үйге тапсырма:

Талап, еңбек туралы мақал жаттау

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Сұрақтардың қарапайымнан күрделіге қарай құрылуы, оқушылардың жауабының да әр түрлі болуын қамтамасыз етеді.

Оқушылардың өлең талдауы бойынша құндылықтарды анықтағандарынан аңғарамын.

Оқушылардың Елжандылық, Туған жерге деген құрметін қалыптастырады, өзіне деген жауапкершілікті арттырады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Қараңғы қазақ көгіне,Өрмелеп шығып, күн болам!Қараңғылықтың көгіне,Күн болмағанда, кім болам?Мұздаған елдің жүрегін,Жылытуға мен кірермін!Еңбек, бейнет тарауыРақатқа сарқылар.Қыздырып күннің қарауыНадандық теңізі тартылар.Орны отайып көгерер,Қызығын жайлап ел көрер.Тұрмыс, тағдыр - бірі деБұл мақсаттан бұра алмас;Қаһарман, Рүстем, Әлі деБұрам деп жолда тұра алмас.Сыланған жардың күлісі,Алдандырмас бірісі.

[attachment=27728:aza-debieti_6-synyp_3-tarau_2-saba_sultanmahmut-torajyrov_2-nsa.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу