Мұнай өндірісі және қоршаған орта. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ. 2 нұсқа.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2. Экология: ядролық және мұнай

өндірістері. Шешендік сөздер. Айтыс Мектеп:

Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11 қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Мұнай өндірісі және қоршаған орта

Грамматикалық материал

Сыни пікірдің өзіндік ерекшелігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

Сабақ мақсаты

Әртүрлі стильдегі мәтіндердің құрылымы мен рәсімделуіне, жанрлық ерекшелігіне салыстырмалы талдау жасай отырып тақырыпқа қатысты өзіндік сыни пікір білдіру.

Бағалау критерийлері

  • Әртүрлі стильдегі мәтіндердің құрылымы мен рәсімделуіне, жанрлық ерекшелігіне талдау жасай алады;
  • тақырыпқа қатысты өзіндік сыни пікірін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: публицистикалық стиль мен көркем әдебиет стилінде берілген мәтіндердің стильдік жанрлық ерекшеліктерін салыстыра талдайды.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: экология, ядролық және мұнай өндірістері, геосаяси тауар, қара алтын т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, мен ... ойлаймын, ғылыми стильдің ерекшелігі, дәрістің тақырыбы т.б.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ мазмұны арқылы академиялық адалдық, жеке/жұпта/топта жұмыс жасау, өзінің және өзгенің оқуына жауапкершілікпен қарау, көшбасшылық сияқты құндылықтар сіңіріледі. Жаһандық азаматтық ұғымы «экология», «мұнай өндірісі» тақырыбымен байланысты ашылады.

Пәнаралық байланыс

Химия, экология, физика пәндерімен байланысады.

Алдыңғы білім

Оқушылардың төменгі сыныптан әдеби тілдің стильдері туралы түсінігі бар және ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктерін біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2

3-8

Жаттығу-тренинг. Оқушыларды шағын жұмыс топтарына бөлу.

Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау.

Оқушыларға бейне материал көрсетіледі.

Мұғалім сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырады.

МД слайд

https://www.youtube.com/watch?v=sBgwa26W4bo

Сабақтың ортасы

9-10

11-20

21-30

31-35

36-38

Жаңа тақырыпты меңгерту.

Оқылым алды тапсырма

«1945 жыл Қас қағым сәттегі алапат».

1945 жылғы 6 және 9-тамыздағы Америка Құрама Штаттарының II дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Жапонияны тізе бүктіру мақсатындағы Хиросима, Нагасаки қаларына атом бомбасын тастаған.

1945 жыл 6-тамыз. Таңертеңгі 8 сағат 15 минут. Хиросима.

1945 жыл 9-тамыз. Нагасаки.

Бомба күші 20 мың тонна тринитротолуола.

Апат отының ыстықтығы – 300 000 градус.

Екі қалада 300 мыңнан астам адам 2 секундта қырылып қалды. Әлі күнге дейін радиоактивтік сәуле өткен адамдардың балалары, немерелері ауруға шалдығып өмірімен қоштасуда. «Жапон балладасы» - атом апаты туралы шығарма.

Оқылым тапсырмасы

Оқушыларға «Жапон балладасы» шығармасынан үзінді және «Атом жарылысынан тірі қалған жапон қария 1945 жылғы зұлматты есіне алды» тақырыбындағы қариямен болған сұхбат үзіндісі ұсынылады.

ЖЖ. Оқушылар екі мәтін үзіндісін салыстыра талдайды.

Мәтіндердің тақырыбы

Мәтіндердің мақсаты

Мақсатты аудиториясы

Мәтін құрылымы

Стилі мен жанры

Мәтіннің тілдік ерекшелігі

Оқылымнан кейінгі тапсырма

1-тапсырма. Жапон балладасындағы кейіпкерлер адамзат баласына қандай тілек тіледі? (Мәтін бойынша теріп жазу).

2-тапсырма. Адамзат пен ядролық қарудың қатар өмір сүруі мүмкін бе? Неге? Себебі?

«Қазақстан – бейбітшілікті сүйетін ел. Адамзат пен ядролық қарудың қатар өмір сүруі мүмкін емес» тақырыбында қорытынды мәтін жазыңыз. Онда мәтіндерден үзінді келтіріп, «сөйлем – дәйексөз –талқылау» стратегиясын пайдалан. (40-50 сөз).

Дескриптор

- мәтінді зерттеп оқиды;

- стиль мен жанрды анықтайды;

- рәсімделуіне назар аударады;

- тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды; (кемі 3 дәлел)

- сыни қорытынды пікір жазады.

Әртүрлі деңгейде жазылған оқушы жұмыстары өзара тексеріліп, бағаланады. Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.

http://abai.kz/post/40814

http://www.qamshy.kz/article/atom-zharilisinan-tiri-qalghan-zhapon-qaryya-1945-zhilghi-zulmatti-esine-aldi.html

Сабақтың аяғы

39-40

Рефлексия «3-2-1»

Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Қиындық тудырған 2 аспект;

Сабақ барысында туындаған 1 сұрақ.

стикерлер

Дифференциация

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу