Қазақ тілі және әдебиеті_ 2 сынып _3-бөлім Менің отбасым және достарым_Сұхбат аламын_ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР.


Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-бөлім: Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 2

Мектеп: НЗМ Көкшетау қаласы

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сұхбат аламын

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогке қатысу

Сабақ мақсаттары

Күнделікті өмірлік жағдаяттарға байланысты сұхбат жүргізу, диалогке қатысуға дағдылану.

Бағалау критерийлері

Сұхбат жүргізе алады.

Тілдік мақсаттар

Негізгі терминдер мен сөзтіркестер:

Сөз, әріп, отбасы, жанұя, ат, апа, әже, ана, шеше, әке,

Сабақта диалог үшінқолданылатынтіл

Талқылау үшін сұрақтар:

  • Сөз деген не?
  • Сенің отбасыңда неше адам бар?
  • Сен үшін отбасы деген не?
  • Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?

Бұл сөздерге қандай сұрақ қоямыз?

Құндылықтарды дарыту/әлем азаматы/көпмәдениеттілік

/интернационализм

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, әдебиет, математика

Бастапқы білім

Өз отбасымның шежіре ағашын жасаймын

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

2 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңіл - күйін жақсартуға арналған сергіту.Қайырлы күн, әлем!Қайырлы күн, аспан!Қайырлы күн, сен!Қайырлы күн, мен!Қайырлы күн, мұғалім!

(Ұ) «Артық сөзді тап» ойыны

Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау.Ата аға шаңырақ ноутбук туыс ағайын ойнау адал қуану көмектесу жапырақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Бағалау критерийлерін шығару.

слайд

Ортасы

7 мин

5 мин

3 мин

5 мин

3 мин

2 мин

2 мин

2 мин

1 мин

(МК, Ұ, Ө) «Ыстық микрафон» ойыны

Мақсаты: Оқушылардың және олардың отбасының күнделікті өмірі туралы әңгіме сұхбат жүргізу, сұхбатқа белсенді қатысу.

Ортаға екі оқушы шығады. Мұғалім оларға арнайы жазылған сұрақтар тізімін береді. Олар сұхбат алушы қызметін атқарады. Ал, сыныптың басқа оқушылары сұрақтарға толық, жан-жақты жауап берулері керек. - Отбасы дегеніміз не?

- Отбасы дегеніміз бір үйде тұратын ең жақсы туыс адамдар. Ол адамдарды отбасы мүшелері дейміз.

- Сен отбасында кімсің?

- Мен отбасының мүшесімін , әке менанамның баласымын , атамен әжемнің енемересімін.

-Отбасы мүшелері бір – бірімен қандай қарым –қатынас жасайды?

- Әңгімелеседі, бір –бірін сыйлайды, балалар үлкенді тыңдайды, бірге демалады.-Отбасын кімдер құрайды? ( Ата, апа, ана, әке, аға, қарындас, әпке, сіңілі, іні.)- Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? ( қарындас, әпке, сіңілі, аға, іні)

-Отбасында қандай жағымды жақсы сөздер айтылады?

- Рахмет қайырлы күн, ас дәмді болсын, жолыңыз болсын, көріскенше , кешіріңіз.

/Жүргізушілер сұраққа жауап берген оқушыларға алғыс айтып, ойын аяқталады/.

(Ұ) Ассоциация құру.

Мақсаты: отбасы ұғымын жан-жақты талқылау, түсіну.

Мұғалім қорытынды жасайды.

- Иә, дұрыс айтасыңдар балалар , бір шаңырақ астында тұратындардың бір- біріне сыйластығы , махаббаты, бауырмалдығы , бір –бірімен ынтымағы татулығы , бірлігі отбасы жарастығын құрайды.(Ж) «Білгенге маржан...»

Мақсаты: Дұрыс сұрақ қоя білуге, сұхбаттасушының көзқарасын бағалауға, сұхбат құра білуге дағдылану.

Оқушыларға сұхбаттасуға қажетті сұрақтар тізімін жазуға уақыт беріледі де, өздері сұхбат алатын жұпты таңдауларын сұрайды. Таңдалған жұптар кезекпен бір-бірінен сұхбат алады.

(Ө) Мәтін құрау.

Мақсаты: Сұхбат барысында алған ақпаратты жүйелеп, қорыту, шағын мәтін түрінде жаза білуге дағдылану.

Оқушылар сұхбат барасында жинақтаған мәліметті өз сөзімен 4-5 сөйлемнен тұратын мәтін түріне келтіру. Мәтінге ат қоюға болады.

/Жазылған мәтінді оқушылар өзара оқып, бір-біріне қызықты фактілермен бөліседі/.

Сергіту сәті.Бір үйде біз нешеуміз?

Кел, санайық екеуміз,

Бас бармағым - әкем,

Балан үйрек – шешем,

Ортан терек – ағам

Шылдыр-шүмек – мен

Кішкентай бөбек – сен.

Бір үйде біз нешеуміз?

Бір үйде біз бесеуміз.

(Ұ) « Менің отбасым” ойыны

Көрсек мәз боп қаламыз,

Сыйлап, тілін аламыз.

Бәрімізді сүйетін,

Ол кім?

Біздің ....

Аймалайды күнім деп

Мейірімді жүзі күлімдеп

Тәтті-ақ дейді немере

Бал шырындай үнің деп

Ол кім?

Айтары мол ғұлама

Көп жасаған бұл адам

Әкесі ол әкеңнің

Білер оны сұраған.

Ол кім?

Онсыз болмас жолымыз,

Сыйлап құрмет етеміз.

Тілін алсақ оның біз,

Зор мақсатқа жетеміз.

Ол кім?

Біздің ...

Айналайын інім! - деп,

Аймалайтын күні көп.

Келгенінше шамамыз,

Сыйлап тілін аламыз.

Ол кім?

(Ұ,Қ) «Менің ойым...»

Мақсаты: Оқушының отбасындағы, мектептегі, қоғамдағы, жалпы өмірдегі өз орынын түсінуге баулу.

Проблемалық сұрақ.

«Әр адамның өмірде өз орны бар» дегенді қалай түсінесің?

Оқушылар жауаптарын стикерге жазып, тақтада ілінген жүрекшеге жапсырады.

/Мұғалім алдымен балалардан қорытынды шағаруларын сұрайды, содан соң өзі толықтырады/.

микорафон

сұрақтар жазылған қағаздар

А3 форматындағы ақ қағаз

Мәтін жазуға арналған қағаздар

слайд

Стикерлер

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия-Бір сәт көзімізді жұмып ,өз отбасымызды көз алдымызға елестетеміз. Енді әрқайсымыз өз отбасымыздағы адамдарға жақсы тілегімізді іштей айтайық. Көзімізді ашайық. Отбасыларыңды елестеткен сәтте қандай жағдайда болдыңдар?Отбасыларыңа қандай жақсы тілек тіледіңдер?

«Блоб ағашындағы» өз орнын анықтау.

«Блоб ағашы»

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейі жоғары оқушыларға қойылым дайындауға беріледі

Өзара бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады

Сергіту сәті

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.

1:

2:

Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу