Табиғи радиоактивтік. Радиоактивті ыдырау заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
«Келісілді» | «Физика» ӘБ жетекшісі: | |||
Мектеп: Орал қ. ФМБ НЗМ | Мұғалім: | |||
Физика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | ||||
Күні: | Сынып 11 | |||
Бөлім Айнымалы ток | ||||
Сабақтың тақырыбы | Табиғи радиоактивтік. Радиоактивті ыдырау заңы. | |||
Оқыту мақсаттары | 11.7.2.1 – Радиоактивті ыдырау құбылыстарын (α, β және γ) және жартылай ыдырау периоды терминін түсіндіру | |||
Сабақтың мақсаты |
| |||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсатқа қол жеткізеді. - радиоактивтік дегеніміз не, радиоактивті элементтер; - α, β және γ сәулеленудің табиғаты және олардын қасиетін түсіну, - радиоактивтік ыдырау құбылысын түсіну; - жартылай ыдырау периоды деген қандай уақыт екенін білу және есеп шығару барысында қолдану | |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: радиоактивтік, α, β және γ сәулелену, жартылай ыдырау периоды. Физикалық терминдерді дұрыс түсіндіруге және пайдалануға, олардың қорын жүйелі түрде толықтыруға қол жеткізу. * Радиоактивтік - өздігінен сәуле шығаратын химиялық элемент радиоактивті, ал сәуле шығару процесін радиоактивтік деп атайды * α-сәулесі - α-бөлшектерінің ағыны, яғни гелий ядросы болып табылады; * β- сәулесі дегеніміз – теріс зарядты электрондар; * γ-сәулесі –электромагниттік сәуле кванттарының ағыны | |||
Пәнаралық байланыс | математика, химия | |||
АКТ-ны қолдану дағдылары | презентация , үлестірме қағаздар, интерактивті тақта, компьютер, ғаламтор, кері байланыс парағы, бағалау парағы, бейнежазба. | |||
Алдыңғы білім | Жаңа тақырып | |||
Сабақ барысы | ||||
Жоспарланған сабақ кезеңі (Әр кезеңнің уақытын көрсету) | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | ||
0 – 7 мин | 1. (W) Үй тапсымасын тексеру. «Миға шабуыл» Бұл кезеңде жаңа тақырыпты оқушыларға меңгерту үшін өткен тақырыптардан (9-сынып атом физикасы) тест алынады. Сабақтың тақырыбы: Табиғи радиоактивтік. Радиоактивті ыдырау заңы Қалай ойлайсыз біздің сабақтың мақсаты қандай,? Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты анықталады. | Қосымша 1 | ||
Сабақтың ортасы 30 мин | 2. «Ой қозғау». Экраннан тақырыпты ашу мақсатында бейнежазба көрсетіледі. -Балалар, бүгінгі сабақтан нені күтесіңдер, не білгілерің келеді? Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоясыңдар? Сол мақсатта «Білім ағашына» стикерлерді іледі. -Не білем? – жасыл алма. -Не білгім келеді? – сары алма. Топқа бөлу (оқушылар, геометриялық фигураларды түстері бойынша таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.Фигураларды құрастырғанда топтың аты шығады:альфа, бета және гамма тобы). Топтық жұмыс «Мәтінмен танысыңыздар» Топтарға тапсырмалар таратылады.Топтар оқулықпен, қосымша таратылған мәтінмен, ғаламтормен дайындалады. Топпен бірлесе отырып талқылайды. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Альфа тобы: Тақырып: Табиғи радиоактивтік. Ашылу тарихы. Радиоактивті ыдырау. Бета тобы: Тақырып: Альфа сәуле. Бета сәуле. Гамма сәуле. Гамма тобы: Тақырып: Радиоактивті ыдырау заңы. «Тақырыпты қорғау» Осы тақырыптар бойынша барлық топ сурет, слайд, формулалар арқылы қорғайды | |||
3 мин 5 мин 30 мин 2 мин | Оқушылар: дайындалған сұрақтар бойынша жұпта презентация таныстырады, қалған оқушылар баяндама бойынша тірек конспектілерін толтырады және дәлелді пікір дайындайды. Мұғалім: оқушылардың жұмысын үйлестіреді, оқушылардың жауаптарын бақылайды, сындарлы кері байланыс береді. Бағалау: өзара бағалау, конструктивті кері байланыс. Талқылау, бағалау. Тірек конспектілерін тексеру. Рефлексия: сабақтың қорытындысы шығарылады. 3. Тапсырма: тестпен жұмыс Оқушылар: тест сұрақтарына жауап береді, орындалған тапсырманың дұрыстығын орындағаннан кейін тексереді Мұғалім: тапсырмалары бар карточкаларды таратады, оқушылардың жұмысын бақылайды. 4. Тапсырма: Есептерді шығару. Мақсаты: берілген тақырып бойынша есептер шығару және талдау. Оқушылар: дәптерде және тақтада оқушылар есептерді шағарады. Мұғалім: оқушылардың жұмысын қадағалайды, сындарлы кері байланыс береді Бағалау: өзін-өзі бағалау, конструктивтік кері байланыс Үй тапсырмасы. | Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 | ||
Сабақты қорытындылау.
Сабақ соңында әр топтан ерекше көзге түскен оқушылар анықталып, берілген тапсырмаларды орындауы бойынша қорытындыланып бағаланады. | Қосымша 2 | |||
2 мин | Кері байланыс Үй тапсырмасы 11- сынып физика оқулығынан §8.4-8.5, 36, 37 -жаттығулар |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Сабақ барысында оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік техникасы сақталды. | ||
Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1. 2. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді